درمان کمر درد و دیسک کمر با اوزون تراپی

به روز رسانی: 25 بهمن 1402
اوزون1-1-min-256x240

درمان کمر درد و دیسک کمر با ازون تراپی

اصطلاح اوزون درماني يا Prolozone ترکيبي از واژه‌ی لاتين “Proli” به معني بازتوليد يا بازسازی و واژه‌ی اوزون است. اوزون فعال‌ترين شکل اکسيژن در جهان است. در روش ازن درمانی، از نيروی اکسيژن برای القای بازیايي بافت‌ها، رباط‌ها و تاندون‌های آسيب‌ديده استفاده مي‌شود. اين روش معمولاً باعث بهبود کامل و رفع دائمي کمر درد و دیسک کمر و دیگر دردهای ناشی از فتق دیسک می‌شود.

اوزون چيست؟


اوزون، ماده‌ای مرکب و طبیعی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است و معمولاً با علامت O3 نمایش داده می‌شود (برای تمایز از اکسیژن که با علامت O2 نمایش داده می‌شود که به طور گسترده‌تر موجود است). بخش اصلی اوزون در طبیعت، در جو کره زمین تولید می‌شود و در همان محل یافت می‌شود. ویژگی مشخص گاز اوزون، بوی تند آن است.

ازون چيست؟

اوزون هنگامی ساخته می‌شود که یک جریان الکتریکی مانند صاعقه از یک توده گاز اکسیژن (O2 ) عبور کند. بار الکتریکی باعث شکسته شدن مولکول اکسیژن به دو اتم مجزا می‌شود. اغلب اتم‌های اکسیژن، بلافاصله دوباره با یکدیگر ترکیب می‌شوند و گاز اکسیژن (O2) را تشکیل می‌دهند. اما درصد بسیار کمی از مولکول‌های اکسیژن تکی هم با یکدیگر ترکیب می‌شوند و اوزون (O3) را می‌سازند. مولکول اوزون بسیار ناپایدار است و به سرعت به اکسیژن (O2) تبدیل می‌شود. اما آنچه که اوزون را به یک عامل درمان کننده بسیار قوی تبدیل کرده است، دقیقاً همین ناپایداری شیمیایی است.

اوزون تراپی برای درمان کمر درد و دیسک کمر


تعداد زیادی از افراد در مقاطعی از زندگی خود، از درد پایین کمر رنج می‌برند و در مورد اغلب آنها علت این درد، فتق دیسک‌های بین مهره‌ای است. این وضعیت هنگامی پیش می‌آید که بالشتک‌های اسفنجی یا همان دیسک‌های بین‌مهره‌ای که به عنوان ضربه‌گیر در بین مهره‌های ستون فقرات عمل می‌کنند، ملتهب می‌شوند یا بیرون می‌زنند. فتق دیسک‌های قسمت پایین ستون فقرات می‌تواند باعث درد در ناحیه کمر، باسن و ران پا شود. همچنین وقتی که دیسک‌ها بیرون می‌زند، بر عصب‌های مجاور خود فشار وارد کرده و باعث بی‌حسی و ضعف در این قسمت‌ها می‌شوند.

در یک درمان آزمایشی که در 9 مارس 2009 انجام شد، تزریق گاز اوزون در ناحیه ستون فقرات و اکسیژن درمانی باعث تسکین درد ناشی از فتق دیسک در پایین کمر شد. طرفداران اوزون درمانی معتقدند که ظرف 5 سال آینده، این روش می‌تواند به یک روش درمانی استاندارد و معمول برای درمان این عارضه‌ها تبدیل شود. یک محقق که از سال 2005 تاکنون نزدیک به 50 بیمار را با استفاده از تزریق ترکیبی از اوزون و اکسیژن درمان کرده است، می‌گوید که این روش که از نوع روش‌های با حداقل تهاجم به شمار می‌رود، می‌تواند برای درمان 50 تا 60 درصد از بیمارانی که از درد ناشی از فتق دیسک‌ها رنج می‌برند، کارایی داشته باشد. اوزون درمانی روشی است که کارایی آن در تسکین کمر درد و دردهای ناشی از فتق دیسک کمر، به اندازه روش جراحی می‌باشد و در عین حال عوارض بسیار کمتری داشته و زمان بهبودی بیمار با این روش بسیار کوتاهتر است.

امروزه و با پیشرفت علم پزشکی یکی از نوین ترین درمان هابرای درمان غیر جراحی سیاتیک تحت عنوان ازن درمانی سیاتیک یا درمان سیاتیک با گاز ازن رایج شده است. در این روش ابتدا به ریشه عصب درگیر به صورت دقیق تشخیص داده می شود و سپس از تزریق گاز ازن در محل های منشا و عامل درد استفاده می شود. تزریق گاز ازن یا اوزون تراپی به کمک انرژی فوق العاده ای که ایجاد می کند، سبب کاهش التهاب در عصب سیاتیک و آزاد سازی آن می شود و بیماران در طی سه تا پنج جلسه درمان ازن می توانند بهبودی فوق العاده ای را تجربه کنند. یکی از نوین ترین درمان هابرای درمان غیر جراحی سیاتیک تحت عنوان ازن تراپی سیاتیک یا درمان سیاتیک با گاز ازن رایج شده است.

روش تزریق گاز اوزون


علت موفقیت یا عدم موفقیت روش اوزون درمانی در درمان کامل برخی از آسیب‌ها، به فرایند گردش خون برمی‌گردد. برای بازیابی و ترمیم یک ناحیه آسیب‌دیده در بدن، عوامل مهمی شامل ویتامین‌ها، عناصر غذایی و اکسیژن لازم است که تنها از طریق گردش خون تأمین می‌شوند. در این فرآیند، اکسیژن به عنوان عامل مهم‌ترین شناخته شده است. کمبود اکسیژن باعث انباشت اسید لاکتیک می‌شود که عامل اصلی ایجاد درد است. روش اوزون درمانی از سه راه مختلف تأثیر می‌گذارد. ابتدا، عوامل ضدالتهاب هومیوپاتیک که به ناحیه آسیب‌دیده تزریق می‌شوند، التهاب و ورم را در این ناحیه کاهش می‌دهند و در نتیجه گردش خون را افزایش می‌دهند. ثانیا، ویتامین‌ها و مواد معدنی که برای بهبود آسیب‌دیدگی اهمیت زیادی دارند، به ناحیه آسیب‌دیده تأمین می‌شوند. و در نهایت، اکسیژن به شکل اوزون به داخل ناحیه آسیب‌دیده تزریق می‌شود.

سوزنی که برای تزریق ترکیب اوزون-اکسیژن استفاده می‌شود، به کمک تصاویر رایانه‌ای به محل دیسک بیرون‌زده هدایت می‌شود و گاز اوزون -اکسیژن در این ناحیه تزریق می‌شود. این گاز مستقیماً به وسیله سوزن به دیسک می‌رسد و باعث کاهش حجم درون دیسک می‌شود. کاهش حجم ديسک به خاطر اکسید شدن پروتئوگلیکان‌های موجود در آن صورت می‌گیرد. پروتئوگلیکان‌ها پروتئین‌هایی هستند که در قسمت مرکز دیسک که حالت ژله‌ای دارد (هسته دیسک یا نوکلئوس پالپوزوس) وجود دارند. وقتی که حجم دیسک کم می‌شود، فشار وارد بر عصب نیز کاهش می‌یابد و در نتیجه باعث کاهش احساس درد می‌شود. در این روش، بیمار فقط به یک بی حسی موضعی نیاز دارد. علائم درد در بیمارانی که از این روش استفاده کرده‌اند، ظرف 48 ساعت پس از انجام درمان بهبود پیدا کرده است.

مزایا


علاوه بر بهبودی سریع‌تر و عوارض کمتری که این روش در مقایسه با جراحی دارد، سایر مزایای آن عبارت است از:

  • یک روش درمانی با حداقل تهاجم است.
  • یک روش درمان سرپایی است.
  • انجام آن به زمان بسیار کوتاهی نیاز دارد.
  • هزینه‌های آن بسیار کمتر از جراحی است.
  • یک روش درمان بدون درد است.

عارضه‌های درمان شده با گاز اوزون


اوزون درماني مي‌تواند برای درمان تقريباً همه دردهايي که ممکن است شما احساس کنيد، کارآيي داشته باشد. از جمله می‌توان به درمان دیسک کمر ، کمر درد، گردن درد، آسيب شلاقي گردن، فتق ديسک‌ها، درد قسمت پايين کمر، درد پاشنه پا (فاسئيت پلانتار)، سندرم تونل کارپ (مجراي مچ دستي)، پارگي تاندون‌ها، سندرم مفصل گيجگاهي فک تحتاني، درد عصب سياتيک، خار پاشنه، نوروما (ورم عصب)، بيماری آرنج تنيس بازان (التهاب قسمت خارجي آرنج)، آسيب‌ديدگي ماهيچه گرداننده شانه، آسيب‌ديدگي زانو و هر نوع آسيب ورزشي ديگر اشاره کرد.

چون اوزون درماني باعث بازیايي و ترميم بافت غضروفي می‌شود، بنابراين اين روش برای درمان استئوآرتروز لگن و زانو هم کارآيي بسيار بالايي دارد. مزيت بزرگ روش اوزون درماني آن است که فقط روشي برای برطرف کردن درد نيست، بلکه مشکل را به طور کامل و هميشگي درمان می‌کند.

آیا اوزون درمانی روش ایمنی است؟


اگرچه اوزون و پراکسید هیدروژن به صورت خالص دارای سمیت بسیار بالایی هستند، اما به ثابتی مشخص شده است که رقیق کردن آنها به حدی که برای استفاده در پزشکی مناسب باشد، باعث تبدیل آنها به یک ماده کاملاً ایمن و موثر می‌شود. با استفاده از مقادیر مناسب این گازها توسط یک پزشک متخصص، احتمال بروز عوارض جانبی و واکنش‌های معکوس که ممکن است در درمان‌های بیواکسیدی رخ دهد، به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد.

نکته مهم


درمان با اوزون برای همه افراد، روش مناسبی نیست. اگر از فلج پاها، عدم کنترل مثانه، دیسک کلسیفیه شده و یا فشردگی نخاع رنج می‌برید، انجام جراحی برای شما بهترین گزینه است. همیشه اطلاعات مربوط به سوابق پزشکی و بیماری خود را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک شما با توجه به این اطلاعات تعیین می‌کند که آیا تزریق اوزون یا هر نوع درمان دیگری برای برطرف کردن کمر درد،  درمان دیسک کمر ،درد ناشی از فتق دیسک‌ها مناسب است یا خیر.

کمر‌ درد بعد از جراحی باز کمر

فهرست مطالب

Call Now Buttonتماس