روش‌های درمان کمر درد و علت آن

172943-back-pain

کمر درد یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به پزشک و عدم توانایی افراد به انجام کار می باشد. اکثر افراد در طول زندگی خود حداقل یک بار به کمر درد دچار می شوند. خوشبختانه در اکثر موارد با به کار بردن روش هایی کمر درد قابل پیشگیری و درمان است. در صورتی که روش های پیشگیری از کمر درد موثر نباشند و شخص دچار انواع کمر درد شود در موارد بسیاری با درمان های خانگی می توان درد را ظرف چند هفته بهبود بخشید و مدت طولانی، کمر عملکرد عادی خواهد داشت. انجام جراحی برای درمان کمر درد در موارد نادری لزوم دارد.

کلینیک تخصصی ستون فقرات دکتر فرخانی با بهره گیری پیشرفته ترین و مدرن ترین تجهیزات و امکانات تشخیصی و درمانی بهترین و نوین ترین خدمات کامل درمانی را برای مشکلات ستون فقرات به بیماران ارائه می دهند. در این کلینیک بیماران توسط متخصص معاینه می شوند ، انواع تست ها و آزمایشات لازم انجام می شود ، علت درد تشخیص داده می شود ، به بیماران مشاوره داده می شود و درمان انجام می شود و تمامی این خدمات یک جا و در یک مکان واحد و معمولا طی یک بار مراجعه بیمار به کلینیک ارائه می شود. 

علائم همراه با کمر درد


-    درد عضلانی
-    درد تیر کشنده  و احساس فرو رفتن چیزی در کمر
-    دردی که از کمر به پاها منتشر می شود
-    انعطاف بسیار کم کمر و محدود شدن دامنه حرکتی کمر

 زمان مراجعه به پزشک


بسیاری از موارد درد کمر با درمان ها و مراقبت های خانگی طی حدود دو هفته قابل درمان است.  اگر کمر درد شما بهبود نیافت لازم است به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت داشتن یکی از علائم زیر مراجعه به پزشک ضروری است:

-    درد کمر بسیار شدید است و با استراحت کردن بهتر نمی شود
-    درد کمر به یک یا دو پا منتشر می شود ، خصوصا اگر درد تا زیر زانو ادامه دارد
-    درد کمر موجب احساس ضعف ، بی حسی یا گزگز و سوزن سوزن شدن یک یا دو پا می شود
-    درد کمر با کاهش وزن بی علت همراه است

همچنین در صورتی که در سنین بالای ۵۰ سال برای اولین بار دچار کمر درد شده اید و یا در صورتی که سابقه ابتلا به سرطان، ابتلا به پوکی استخوان ، مصرف داروهای استروئیدی یا اعتیاد به موارد مخدر یا الکل را دارید با بروز کمر درد لازم است به پزشک مراجعه کنید.

در موارد کمی درد کمر می تواند نشان دهنده  یک مشکل بسیار جدی و خطرناک باشد. با دیدن علائم هشدار دهنده زیر لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید:

-    اختلال در دفع ادرار و مدفوع
-    همراه شدن کمر درد با تب
-    درد کمر پس از زمین خوردن یا حادثه یا مانند آن ایجاد شده است

علت ها و دلایل


در صورتی که درد کمر به صورت ناگهانی ایجاد شود و کمتر از شش هفته طول بکشد به آن کمر درد حاد گفته می شود که معمولا بعد از زمین خوردن یا حادثه مانند آن یا بلند کردن اجسام سنگین ایجاد می شود. کمر دردی که بیش از سه ماه طول بکشد کمر درد مزمن گفته می شود که کمتر از کمر درد حاد شایع است.

عوامل درد کمر در اغلب موارد  مشخص و روشن نمی باشد ، اما مواردی که اکثرا با درد کمر در ارتباط هستند شامل موارد زیر می شود:

-    کشیدگی عضلات یا رباط های کمر: بلند کردن اجسام سنگین به دفعات زیاد ، حرکت دادن سریع و پیش بینی نشده کمر می تواند موجب آسیب و کشیدی عضلات یا رباط های کمری شود. در صورتی که به لحاظ جسمانی آمادی بالایی ندارید و ضعیف هستید، تداوم این آسیب های عضلات و لیامنت ها می تواند به اسپاسم عضلانی دردناک منجر شود.

در اغلب موارد، درد پایین کمر ، ناشی از آسیب عضلات و یا رباط های این بخش است. هرچند کشیدگی عضله یک آسیب جدی به نظر نمی رسد، با این حال درد ناشی از آن می تواند بسیار شدید باشد و هر ساله عامل بسیاری از مراجعات اورژانسی بیماران باشد.

دو نوع رایج کشیدگی در ناحیه ی پایین کمر وجود دارد:

  • کشیدگی عضله زمانی اتفاق می افتد که عضله بیش از حد کشیده و یا پاره شود، در نتیجه رشته های ماهیچه ای دچار آسیب می شوند.
  • کشیدگی عضلات ناحیه کمر زمانی اتفاق می افتد که رباط ها بیش از حد کشیده و یا پاره شوند. رباط ها، بافت های پیوندی رشته ای و بسیار محکمی هستند که استخوان ها را به هم متصل می کنند.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با کشیدگی و گرفتگی عضلات کمر بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

-    بیرون زدگی یا پارگی دیسک کمر: دیسک های بین مهره های کمر به عنوان عامل کنترل فشار و ضربه به ستون فقرات هستند. این بافت نرم که در بین مهره های ستون فقرات قرار دارد ممکن است دچار بیرون زدی یا پارگی شود که این موضوع باعث ایجاد فشار به شاخه های عصبی موجود در ستون فقرات می شود. البته در بسیاری از موارد در صورت عدم فشار به عصب ، شخص دارای بیرون زدگی دیسک است اما هیچ علائمی ندارد و بیرون ژدی دیسک به صورت تصادفی و در حین عکسبرداری از کمر برای مسائل و مشکلات  دیگر دیده می شود.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با بیماری دیسک کمر  بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

-    آرتروز ستون فقرات: آرتروز می تواند بر ستون فقرات نیز اثر بگذارد. در برخی موارد آرتروز ستون فقرات می تواند منجر به تنگ شدن فضای عبور طناب نخاعی از درون مهره های ستون فقرات شود که باعث درد کمر می شود ، به این حالت تنگی کانال نخاعی گفته می شود.  

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با آرتروز ستون فقرات روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

-    اختلالات اسکلتی در ستون فقرات: در صورتی که انحنای ستون فقرات شکل فرم طبیعی نداشته باشد می تواند موجب کمر درد شود. در صورت ابتلای شخص به انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز که در آن ستون فقرات به طرفین منحرف شده است در صورت شدید بودن ، می تواند موجب کمر درد شود.

-    پوکی استخوان : در صورت ابتلا به پوکی استخوان و شکننده شدن استخوان ها، مهره های ستون فقرات  دچار شکستگی های ریزی به نام شکستگی فشاری می شوند که باعث بروز کمر درد می شود.

عوامل خطر


کمر درد می تواند در تمامی افراد حتی کودکان و نوجوانان نیز ایجاد شود. برای بررسی علل و عوامل کمر درد همچنان تحقیقات زیادی در حال انجام است. با این حال تصور می شود  که عوامل زیر باعث می شوند شما نسبت به سایرین بیشتر در معرض ابتلا به کمر درد باشید:

-    سن: با بالا رفتن سن بعد از حدود سی یا چهل سال ، احتمال ابتلا به کمر درد نیز بالا می رود.
-    ورزش نکردن : عضلات ضعیف کمر که کمتر به کار گرفته می شوند می توانند منجر به کمر درد شوند
-    وزن بالا : بالا بودن وزن موجب وارد شدن فشار زیاد به کمر می شود
-    ابتلا به برخی بیماری ها : برخی از انواع آرتروز و سرطان ها می تواند احتمال بروز کمر درد را افزایش دهد
-    بلند کردن اجسام به شیوه غلط: در صورتی که هنگام بلند کردن اجسام به جای استفاده از عضلات پا از عضلات کمر اسفاده کنید ممکن است دچار کمر درد شوید
-    مشکلات روحی و روانی: افرادی که دچار افسردگی یا اضطراب هستند بیشتر مستعد ابتلا به کمر درد هستند
-    سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می تواند موجب عدم تغذیه و خونرسانی کافی به دیسک های بین مهره ای در کمر شود

 قبل از مراجعه به پزشک


اگر کمر درد شما چندین روز بدون هیچ بهبودی ادامه یافت لازم است به پزشک خود مراجعه کنید. در این جا اطلاعاتی برای آمادگی قبل از حضور در مطب پزشک به شما ارائه می شود:

قبل از مراجعه چه کاری می توانید بکنید:
-    اطلاعات شخصی و مهم خود را یادداشت کنید: به عنوان مثال شرایط زندگی و عوامل استرس زای زندگی شما
-    اطلاعات مهم پزشکی خود را یادداشت کنید: به عنوان مثال سایر مشکلات یا بیمار هایی که دارید و احیانا داروهایی که مصرف می کنید.
-    در مورد حادثه یا آسیبی که اخیرا داشته اید فکر کنید تا در صورت وجود به پزشک اطلاع دهید
-    یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را همراه خود ببرید: در صورت امکان اگر شخصی که به شما نزدیک است همراه شما باشد می تواند در هنگام  معاینه اطلاعاتی

که شما فراموش می کنید به پزشک بگویید را به شما یادآوری کند.

سوالاتی که قصد دارید از پزشک بپرسید یادداشت کنید، سوالاتی که ممکن است از پزشک داشته باشید شامل موارد زیر می شود:

علت کمر درد من به احتمال زیاد چیست؟

آیا نیازی به انجام تست های تشخیصی هست؟چه روش های درمانی پیشنهاد می کنید؟

کدام یک از روش های درمانی را بیشتر پیشنهاد می کنید؟

در صورت تجویز دارو ، عوارض آن چیست؟

در صورت ابتلا به بیماری های دیگر ، چه طور می توانم هر دو مشکل را همزمان کنترل کنم؟

درمان من چه قدر طول می کشد؟

برای مراقبت بهتر از خودم چه کارهایی باید انجام دهم؟

برای پیشگیری از بروز مجدد کمر درد چه کنم؟

پزشک چه کارهایی انجام می دهد؟


پزشک به احتمال زیاد از شما سوالاتی می پرسد از جمله:
-    کمر درد شما چه زمان شروع شد؟
-    کمر درد چه تاثیری بر عملکرد فیزیکی شما داشته و چه طور؟
-    آیا غیر از کمر درد علائم دیگری نیز دارید؟
-    آیا فعالیت شدید یا سنگین بدنی دارید؟
-    آیا به طور منظم ورزش می کنید؟ چه فعالیت های فیزیکی دارید؟
-    چند وقت یکبار معمولا دچار وضعیت اضطراب یا افسردگی می شوید؟
-    آیا به اندازه کافی می خوابید؟
-    تا به حال برای درمان کمر درد خود چه کارهایی انجام داده اید؟ آیا این کارها کمکی کرده است یا نه ؟

تشخیص


در صورت مراجعه به پزشک برای درمان کمر درد پزشک ابتدا کمر شما را معاینه می کند و توانایی شما برای نشستن، ایستادن ، راه رفتن و بالا بردن پاها را بررسی می کند. پزشک درباره میزان درد شما و سایر علائم سوالاتی می پرسد.

در صورت نیاز به بررسی این که عامل خاصی باعث درد کمر شما شده ممکن است پزشک تست ها یا آزمایشاتی را تجویز کند از جمله :
-    رادیوگرافی با اشعه ایکس: در این عکس ها شکل ستون فقرات و مهره ها مشخص است و در صورت وجود،  آرتروز یا شکستی استخوان  در عکس مشخص است اما مشکلاتی مانند مشکلات نخاعی، عضلانی، دیسک بین مهره ای و شاخه های عصبی مشخص نیست
-    اسکن ام.آر.آی یا سی.تی.اسکن : در این عکس ها می توان بیرون زدگی یا پارگی دیسک ها یا سایر مشکلات استخوانی، عضلانی،تاندون ها ، عصب ها ، رباط ها و عروق را مشاهده کرد
-    آزمایش خون : برای بررسی ابتلا به عفونت یا سایر مشکلات موثر بر کمر درد
-    اسکن استخوان: در موارد نادر این تست برای تشخیص تومور استخوانی و شکستی های فشاری انجام می شود
-    تست نوار عصب و عضله : بررسی و ثبت پالس های تولید شده توسط عصب  ها و پاسخ عضلات به این پالس ها . این تست می تواند وجود فشار روی شاخه های عصبی بر اثر بیرون زدگی دیسک یا تنگی کانال نخاعی را معین کند.

راه ها و روش های درمان


مشکلات ستون فقرات معمولا علاوه بر کمر سایر نقاط بدن را نیز درگیر درد می کند. این مشکلات گاهی باعث درد در گردن ، لگن و دست و پا می شود. برعکس گاهی اوقات درد ستون فقرات ناشی از مشکلات دیگری در بدن است. متخصصین ما در کلینیک تخصصی ستون فقرات دکتر فرخانی به خوبی به این موضوع واقفند که حرفه ای بودن در زمینه بیماری های ستون فقرات به معنای اختصاص وقت کافی برای تشخیص و درمان، نه تنها مشکلات ستون فقرات بلکه کل بدن است.

در اکثر موارد درد کمر پس از چند هفته با مراقبت های خانگی بهبود می یابد. استفاده از داروهای مسکن غیر تجویزی همراه با کمپرس سرد یا گرم می تواند به تنهایی برای بهبود بیمار کافی باشد. استراحت کامل بیمار در تخت، کار درستی نیست.

لازم است تا جایی که می توانید به فعالیت خود ادامه دهید. سعی کنید فعالیت های سبکی مانند راه رفتن و برخی کارهای روزانه خود را انجام دهید. از انجام کارهایی که درد کمر شما را بیشتر می کند خودداری کنید اما نباید از ترس کمر درد تمام فعالیت های خود را کنار بگذارید. اگر با گذشت چند هفته درمان های خانگی بهبودی در شما ایجاد نکرد پزشک شما ممکن است از داروهای قوی تر و سایر روش های درمانی بهره بگیرد.

متخصصین ما علاوه بر گرفتن شرح حال از بیمار و توجه به عکس های رادیوگرافی به بسیاری عوامل دیگر که می تواند بر کمر درد موثر باشد توجه می کنند. ما تمامی راه ها و روش های ممکن برای درمان را در نظر می گیریم و درمان را از روش های ساده تر و کم تهاجمی مانند  تزریق و فیزیوتراپی آغاز می کنیم. ما در کلینیک تخصصی ستون فقرات دکتر فرخانی از ایمن ترین و کم تهاجمی ترین روش های غیر جراحی با بیشترین اثر استفاده می کنیم. در واقع اکثر بیماران این کلینیک با استفاده از این روش ها  نیازی به انجام جراحی نخواهند داشت و  البته در صورت تشخیص نیاز بیمار به جراحی طی مشاوره بهترین گزینه ها را به آن ها پیشنهاد می دهیم. 

درمان خانگی کمر درد حاد

 – داروهای ضد التهاب : داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی به کاهش درد و التهاب کمک می کند. برخی از این داروها مانند آسپرین غیر تجویزی و برخی دیگر تنها با نسخه قابل تهیه است. عوارض احتمالی این داروها نفخ، سوزش سر دل، حالت تهوع، سرگیجه و اسهال است. در صورت بروز این علائم و پایدار بودن آن مصرف دارو را قطع و به پزشک خود اطلاع دهید.

 – از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید: در ابتدا تا ۵ روز از کمپرس گرم و سرد استفاده کنید به این صورت که هر دو ساعت به مدت ۱۵ دقیقه کمپرس گرم روی کمر قرار دهید و سپس کمپرس سرد را قرار دهید. کمپرس سرد و گرم در موارد ابتلا به کمردرد حاد یا مزمن می تواند التهاب را کاهش دهد. برای قرار دادن کمپرس سرد لازم است قبل از قرار دادن کیسه یخ روی کمر آن را درون یک حوله بپیچید تا به بیمار شوک وارد نکند.
 
– به طور مرتب حمام آب گرم همراه با سولفات منیزیم بگیرید: این روش خصوصا در صورتی که کمردرد شما ناشی از کار روزانه یا ایستادن های مداوم باشد موثر است. سولفات منیزم می تواند موجب تسکین عضلات ملتهب شود. پزشکان به این روش هیدروتراپی می گویند. آب نباید بیش از حد داغ باشد. این روش موجب بهبود عملکرد عصب ها و جریان خون در نواحی آسیب دیده کمر می شود. در حین حمام بدن خود را ماساژ دهید. به این علت که در حین حمام عضلات شما شل می شوند ، این موقع زمان خوبی برای رفع گرفتگی عضلات است.

234

درمان های پزشکی

دارودرمانی

یک وقت ملاقات با پزشک بگیرید. سعی کنید به خوبی چگونگی درد کمر خود را به پزشک توضیح دهید همچنین تناوب دوره های درد، فعالیت هایی که قادر به انجام آن نیستید و هر گونه اطلاعات مفید دیگری را بیان کنید. پزشک در ابتدا از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی ساده برای تسکین درد استفاده می کند و در صورت غیر قابل تحمل بودن درد داروهای قوی تری تجویز می کند. 

yz

بسته به نوع  و  شدت درد شما پزشک یکی از داروهای زیر را تجویز می کند:
 

داروهای مسکن غیر تجویزی

استامینوفن، ایبوبرفن ، ناپروکسن وداروهایی از این دست ممکن است بتواند کمر درد حاد را تسکین دهد. این داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید چرا که مصرف بیش از حد آن موجب عوارض جدی خواهد شد. در صورت عدم تاثیر این دارو ها پزشک داروهای قوی تری تجوز می کند

شل کننده عضلات

در صورت عدم تسکین درد با داروهای مسکن پزشک ممکن است داروهای شل کننده عضلات را اضافه کند. عوارض اختمالی این دارو ها خواب آلودگی و سرگیجه است.

پماد های ضد درد

این پماد ها و کرم ها روی محل درد مالیده می شوندو موجب تسکین درد می شوند.

نارکوتیک ها

داروهای خاصی مانند کدئین یا هیدروکودون  ممکن است به صورت کوتاه مدت و تحت نظر پزشک تجویز و مصرف شوند

داروهای ضد افسدگی

مصرف دوز های پایین از برخی داروهای ضد افسردی مانند آمیتریپتیلین در برخی از موارد می تاند در درمان کمر درد مزمن موثر باشد. این تاثیر مستقل از تاثیر آن ها بر افسردگی است.

تزریق

در صورت عدم تاثیر درمان های فوق بر درد و در صورت انتشار درد در پاها پزشک ممکن است کورتیزون یا داروی ضد التهاب یا داروهای بی حس کننده را در فضای اپیدورال یعنی فضای اطراف طناب نخاعی تزریق کند. این روش موجب رفع درد و التهاب می شود اما آثار آن تا چند ماه ماندگار هستند. تزریق استروئید در محل درد نیز روش دیگری است که موجب تسکین درد برای مدت چند ماه تا چند سال می شود. 

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر در مورد تزریق اپیدورال کمر بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

لیزر درمانی

 لیزر درمانی نیز یکی از انواع روش های بهبود دردکمر بدون جراحی و بدون دارو است. این روش را می توان به تنهایی یا با ترکیب با سایر درمان ها به کار برد. لیزر درمانی یک روش نوین است که می تواند برای بسیاری افراد جایگزینی برای روش های تهاجمی باشد.  در این روش طول موج  مشخصی از نور از طریق پوست به بافت درونی بدن فرستاده می شود. اثرات لیزر بر بافت درونی موجب تسریع روند بازسازی بدن می شود. این روش در بسیاری از بیماران مبتلا به درد حاد یا مزمن کمر می تواند در کاهش درد، التهاب ، ورم و گرفتی عضلات موثر باشد. 

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر در مورد لیزر درمانی کمر بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

 مگنت تراپی

  مگنت تراپی یک روش جایگزین غیردارویی است که در آن از صفحات ایجاد کننده میدان مغناطیسی استفاده می شود. اعمال میدان مغناطیسی به برخی نقاط بدن آثار درمانی دارد. هموگلوبین های خون در هنگام حمل اکسیژن پاد مغناطیس و در هنگام عدم حمل اکسیژن پارا مغناطیس هستند . با توجه به این ویژگی و با استفاده از نیروی مغناطیس در این روش بر جریان خون  در ناحیه آسیب دیده می توان تاثیر گذاشت.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر در مورد مگنت تراپی کمر بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

ازون تراپی

این روش تنها برای درد کمر نیست و در درمان هر نوع دردی موثر است: از جمله گردن درد، دیسک کمر، درد کف پا و مچ دست ، سیاتیک، خار پاشنه، آسیب آرنج و شانه و زانو و...به علت تاثیر تزریق اوزون بر بازسازی غضروف ها این روش خصوصا در موارد ابتلا به آرتروز ستون فقرات بسیار موثر است. این روش تنها یک روش تسکین درد نیست و می تواند آثار همیشگی در درمان درد داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر در مورد ازون تراپی بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

درمان دستی

طب فیزیکی و توانبخشی شاخه ای از پزشکی است که به درمان مشکلات اسکلتی عضلانی با روش های کاملا غیر جراحی می پردازد. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی خصوصا در درمان مشکلات ستون فقرات مهارت دارند و از جمله روش های خاص و ویژه ی آن ها در درمان کمر درد انجام تکنیک های درمان دستی برای درمان کمر درد حاد و بیرون زدگی دیسک کمر است.

kj

 فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست مانند تجویز دارو توسط پزشک ، به شما ورزش های مناسب و لازم را تجویز  می کند. فیزیوتراپیست به شما آموزش می دهد که چگونه این ورزش ها را انجام دهید  و به نحو صحیح عضلات خود را کشش دهید یا قوی کنیدو همچنین از آسیب و کشیدگی عضلات و تاندون ها پیشگیری کنید. فیزیوتراپیست همچنین در مورد قامت صحیح و شکل صحیح نشستن ، راه رفتن و ایستادن  و خوابیدن به شما آموزش می دهد و عادات غلط شما را دراین باره شناسایی و آن ها را بر طرف می کند. در نهایت آن ها به شما ورزش هایی برای کاهش فشار و تنش در کمر را آموزش می دهند.

ماساژ

دو نوع از بهترین انواع ماساژ برای درد کمر ماساژ عضله مربع کمری و عضلات سرینی هستند.  
 - ماساژ عضله مربعی کمر بر ناحیه اتصال بین مهره ها و لگن تمرکز دارد ،ناحیه ای که معمولا منشا درد کمر است. این ناحیه هنگامی که پایین کمر در حال حرکت است و بالای کمر بی حرکت است یا بر اثر نشستن طولانی روی صندلی دچار گرفتیگی می شود و با ماساژ این ناحیه این مشکل برطرف می شود.

- گرفتگی عضله بین مهره ها و لگن بر گرفتگی عضلات فوقانی باسن نیز اثر می گذارد به همین منظور ماساژ عضله مربعی در صورتی که همراه با ماساژ عضله سرینی انجام شود تاثیر چشمگیری دارد.

tyu

 طب سوزنی

در این روش سوزن های بسیار ظریفی در نقاط مخصوصی از بدن قرار داده می شود. فرو کردن سوزن در این نقاط خاص موجب ترشح اندورفین ، استرونین و استیلکونین می شود. این مواد در واقع ترکیبات ضد درد طبیعی هستند که در بدن تولید می شودند. شواهد بسیار اثرات مثبت طب فیزیکی را تایید کرده است.

nn

 الکتروتراپی 

در این روش از دستگاه الکتروتراپی برای متوقف کردن جریان درد در عصب استفاده می شود . این یک روش درمان قطعی برای درد کمر نیست اما یک تکنیک موثر برای کنترل درد است. این روش انتقال سیگنال های درد به مغز را متوقف می کند و باعث می شود درد را حس نکنید. این روش تنها با مشورت پزشک و در صورت عدم تاثیر سایر درمان ها باید انجام شود.

mk

 یوگا

با انجام یوگا علاوه بر انجام کشش ها و تمرینات کمر ، استرس ها و تنش هایی که باعث کمر درد شما شده اند از بین می روند. با تمرکز بر تنفس در انجام هر حرکت آرامش پیدا می کنید. حرکات بسیاری مانند کبری، حرکت بچه، حرکت کوهستان و دیگر حرکات برای تقویت عضلات میانی و عضلات کمر موثر هستند. سعی کنید حرکاتی که بیشتر با آن احساس راحتی می کنید را انجام دهید. خودتان را زیاد تحت فشار نگذارید چرا که فشار بیش از حد موجب بدتر شدن مشکل شما می شود.

 کمر بند طبی

بستن کمر بند طبی با محدود کردن دامنه حرکتی کمر در برخی موارد برای کمر درد های دوره ای ناشی از تحلیل رفتن دیسک های ستون فقرات مفید است. بستن کمر بند طبی باید با احتیاط انجام شود و از استفاده طولانی مدت آن اجتناب شود چرا که می تواند موجب ضعیف شدن عضلات کمر شود. اما بستن کوتاه مدت کمر بند طبی یا بستن کمر بند در حین انجام فعالیت های خاص برای برخی بیماران مفید است.

تراکشن ( کشش ستون فقرات )

در این روش مهره های ستون فقرات کشش داده می شوند تا فشار از روی دیسک ها برداشته شود. این کار همچنین موجب تصحیح راستای ستون فقرات و کمک به بدن در بازسازی خودش می شود. کشش ستون فقرات ممکن است توسط دستگاه مکانیکی یا با دست انجام شود:

-    کشش ستون فقرات با دست: در این روش یک فیزیوتراپیست با کمک دستان خود و با قرار دادن بیمار در وضعیت خاص و با به کار بردن تکنیک هایی ستون فقرات را کشش می دهد تا فضای بین مهره ها را افزایش دهد.

-    کشش ستون فقرات با دستگاه : در این روش بیمار روی تحت محصوصی می خوابد که دارای ابزار مخصوصی برای کشش ستون فقرات است و  فیزیوتراپیست از طناب ها ، تسمه ها و قرقره ها برای کشش دادن ستون فقرات بیمار استفاده می کند.

 آموزش به بیمار 

با توجه به وضعیت بیمار به او آموزش داده می شود که چگونه کمر درد خود را کنترل کند . آموزش به بیمار بیشتر بر روی حفظ فعالیت بدنی ، کاهش استرس و تنش روانی و کاهش خطر آسیب های کمری در آینده تاکید و تمرکز دارد.

جراحی بسته

این روش درمان کمر درد بدون اینکه آسیبی به عضلات و همچنین ساختار اطراف ستون فقرات وارد شود انجام شده و نیازی به برش دادن و باز کردن در این روش نیست و تزریق یک ماده شیمیایی توسط پزشک متخصص در کلینیک مجهز به دستگاه رادیولوژی انجام می شود.در این حالت نیازی به بستری شدن بیمار وجود ندارد و بیمار ۱ تا ۲ ساعت پس از درمان مرخص می شود.این روش درمانی سریع و بی خطر بوده و پس از درمان هیچ گونه جای زخم در بدن فرد باقی نمی ماند

تغییر در سبک زندگی برای کاهش درد کمر

 
۱ – نحوه خوابیدن خود را تغییر دهید: هنگام خواب به پهلو بخوابید طوری که کمر صاف باشد . زانوی خود را به سمت شکم خم کنید  و یک بالشت بین دو زانو قرار دهیدتا از لگنتان محافظت کند. برای راحتی دستان و گردنتان پشتی را در نزدیکی قفسه سینه بغل کنید.

۲ – بدن خود را همیشه در وضعیت صحیح قرار دهید:

-    درست بایستید: اگر قرار است برای مدت زمان طولانی بیاستید روی یک پا بیشتر فشار بیاورید تا فشار را از روی کمر بردارید و مرتبا پای خود را عوض کنید. صحیح ایستادن می تواند فشار وارد شده به کمر را کم کند.

-    درست بنشینید: از یک صندلی با تکیه گاه کمری مناسب استفاده کنید . یک پشتی کوچک یا یک حوله رول شده در محل گودی کمر خود قرار دهید . زانو ها هم سطح لگن شما باشد . خداقل هر نیم ساعت یکبار موقعیت کمر خود را تغییر دهید.

-    اجسام را به طور صحیح بلند کنید:  در صورت ممکن از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و در صورتی که باید جسمی را بلند کنید این کار را با عضلات پا انجام دهید و نه کمر . هنگام بلند کردن جسم کمر خود را صلف نگه دارید و تنها با زانوی خود خم شوید. در صورتی که جسم مورد نظر بیش از حد سنگین است حتما از کسی کمک بخواهید.
 

۳ – کفش مناسب یا کفی مناسب تهیه کنید: در صورتی که در طول روز زمان زیادی در حال ایستاده هستید باید در ابتدا به فکر راحتی و سلامت خود باشید. مطمئن شوید که کفش های شما مناسب هستند و کفی آن ها به خوبی از قوس کف پا حفاظت می کنند. با این کار بدون اعمال فشلر بیش از حد می توانید تعادل خود را حفظ کنید. در صورت داشتن صافی کف پا یا قوس زیاد کف پا حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

۴ – اشیای سنگین با خود حمل نکنید: کیف وسایل خود را با وسواس جمع کنید و تنها وسایل بسیار ضروری را در آن قرار دهید و نه تمام وسایلی که ممکن است لازم شوند تا کیف شما سبک باشد. در طول روز کیف خود را بین دستانتان جا به جا کنید و فقط آن را با یک دست حمل نکنید.  مرتبا شکل گرفتن کیف را تغییر دهید ، آن رار روی شا نه چپ، شانه راست یا روی ساعد دست قرار دهید یا با دست بگیرید در موارد ممکن آن را روی پا یا روی زمین بگذارید بدین صورت وزن کیف روی نقاط محتلف بدن و نه فقط یک نقطه فشار وارد می کند.


telegrami