آیا برای درد در مفاصل انگشت شست پا باید به پزشک مراجعه کرد

آیا برای درد در مفاصل انگشت شست پا باید به پزشک مراجعه کرد

پاها از بخش‌های قوی و انعطاف‌پذیری بدن انسان هستند و از تصور ما بسیار پیچیده‌تر هستند. آن‌ها از تاندون‌ها، استخوان‌ها، مفاصل و بافت‌ها ساخته‌شده‌اند که همگی باهم کار می‌کنند تا ما بتوانیم بیایستیم، راه برویم و بدویم. هر پا دارای پنج‌انگشت است که انگشت شست پا از همه مهم‌تر و تأثیرگذارتر است زیرا هر بار که پا را روی زمین می‌گذارید به شست پاها فشار وارد می‌شود. داشتن درد مفصلی در انگشتان شست باعث ایجاد مشکلاتی در فعالیت‌های روزمره به‌خصوص راه رفتن می‌شود. درد شست پا عموماً در مفصل احساس می‌شود اما گاهی اوقات حتی در ناخن‌های انگشتان پا نیز احساس می‌شود.

اگر درد در مفصل انگشت بزرگ پایتان شروع‌شده است و علت آن را نمی‌دانید باید به پزشک مراجعه کنید. تعیین علت بروز علائم برای پیدا کردن روش‌های مناسب درمان مهم است و پزشک بهترین فرد برای کمک به شما خواهد بود. اگر به مشکلی پیش‌آمده توجه کنید و زود آن را درمان کنید قادر به جلوگیری از مشکلات آتی خواهید بود.

عوامل مختلف درد در انگشت شصت پا


علل مختلفی برای درد مفصلی در انگشت بزرگ وجود دارد. در اینجا برخی از شایع‌ترین علل درد مفصل انگشتان پا بیان‌شده است:

نقرس

علائم نقرس در ارتباط با درد پا، درد شدید، التهاب، قرمزی و حساسیت به لمس است. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که بدن شما سطوح بالای اسید اوریک تشکیل می‌دهد که منجر به تشکیل کریستال‌های اوره در خون می‌شود که اغلب در مفصل پا اتفاق می‌افتد.

پینه شست پا

پینه شست پا مانند برآمدگی‌های بزرگ بر روی مفصل شست پا به نظر می‌رسد. انگشت بزرگ پا شروع به حرکت در داخل به سمت انگشتان دیگر پا می‌کند و باعث می‌شود پاها پهن‌تر به نظر برسد. این اتفاق در زنان شایع‌تر است زیرا آن‌ها از کفش‌های نامناسب و ناراحت‌کننده مانند کفش پاشنه‌بلند استفاده می‌کنند.

آرتروز

انگشت شست پا شایع‌ترین مکان برای ایجاد است. به این دلیل که انگشتان شست پا در بسیاری از حرکت‌ها نقش دارند و به ما کمک می‌کنند، آن‌ها به‌خصوص به ساییدگی و پارگی حساس هستند. التهاب، سفتی و درد هنگام برخورد پا با زمین علائم شایع آرتروز هستند.

رشد و فرورفتن ناخن به انگشت شست

رشد و فرورفتن ناخن اغلب در انگشتان بزرگ پا زمانی اتفاق می‌افتد که ناخن کج رشد می‌کند و در پوست اطراف شست پا فرو می‌رود که علائم رایج تورم، درد و قرمزی است.

دررفتگی انگشت شست پا

این نوع آسیب مربوط به ورزش است که به‌وسیله درد در پایین انگشت شست پا و همچنین التهاب و حساسیت به درد مشخص می‌شود. این آسیب بر ورزشکارانی که روی سطوح مصنوعی بازی می‌کنند تأثیر می‌گذارد. این آسیب ناشی از فشار است که اغلب به دلیل برگشتن بیش‌ازحد انگشت پا ایجاد و باعث آسیب به رباط می‌شود.

سزایوئیدیت

زیر انگشت شست پا دو استخوان کوچک‌تر است که آن‌ها کمک می‌کنند تا انگشتان پا را به حرکت درآورند، به‌خصوص هنگامی‌که از زمین بلند می‌شوید. هنگامی‌که این استخوان‌ها ملتهب می‌شوند درد انگشت شست پا احساس می‌شود. این مربوط به فعالیت‌هایی است که نیاز به تعادل خود را بر روی انگشتان شما مانند پریدن و همچنین داشتن پاشنه‌بلند دارند.

آسیب پای تنیس‌بازان

این نوع آسیب ناشی از آسیب‌های مکرر است که سبب جمع شدن خون در زیر ناخن، به‌ویژه ناخن انگشت پا، می‌شود و می‌تواند درد و تغییر رنگ شدید ایجاد کند. اگر شما فعالیت‌هایی، مانند توقف‌های شدید در حال دویدن، را انجام می‌دهید که باعث می‌شود جلوی انگشتان پا در مقابل کفش فشرده شود شما بیشتر در معرض آسیب پای تنیس‌بازان قرار دارید.

علل دیگر درد مفصل انگشتان شست پا

در اینجا برخی از علل رایج درد انگشتان شست پا که کمتر تشخیص داده می‌شوند، اما می‌توانند به‌اندازه علل قبلی شدید یا حتی شدیدتر باشد، ذکرشده‌اند.

 • شکستگی: هنگامی‌که استخوان انگشت شکسته می‌شود.
 • دیابت: بیماران دیابتی به علت آسیب رگ‌های خونی بیشتر درد انگشت پا را تجربه می‌کنند.
 • سندرم پای آبی: هنگامی‌که رگ‌های خونی کوچک در پا مسدود می‌شوند، جریان خون و اکسیژن را کاهش می‌دهند و انگشتان شما صدمه‌دیده و آبی‌رنگ می‌شود.
 • کپسولیت کیسه مایع پرشده در اطراف مفاصل پا تحت التهاب قرار می‌گیرد.

علائم درد و تورم مفصل انگشتان پا


درد و تورم در انگشت بزرگ پا معمولاً نتیجه مشکل دیگری است و معمولاً در کنار علائم دیگر تجربه می‌شود. برخی از این علائم عبارتند از:

 • ورم
 • کبودی
 • قرمزی و تغییر رنگ
 • درد پس از استراحت
 • خشکی مفاصل
 • سختی در پوشیدن کفش
 • ناخن درد

شرایطی که دارید فقط علائمی را که در کنار درد مفصل وجود دارد را تعیین می‌کند. تورم و کبودی به‌طورمعمول همراه با درد مفصلی و درد انگشت شست است اگر پا یا منطقه اطراف آن آسیب‌دیده باشد اگرچه تغییر رنگ و بی‌حسی می‌تواند به مشکل جدی‌تر مانند لخته خون اشاره کند.اگر هرکدام از علائم بالا را دارید و هنوز نمی‌دانید که چه چیزی باعث آن می‌شود ادامه مطلب را بخوانید.

درد چگونه تشخیص داده می‌شود؟


هنگامی‌که شروع به تجربه درد مفاصل در انگشت پا می‌کنید، باید خود را به پزشک متخصص نشان دهید. پزشک از شما سؤالاتی برای درک نوع فعالیت‌ها و علائمی که تجربه می‌کنید می‌پرسد. معاینه فیزیکی و در بعضی موارد انجام آزمایش خون ممکن است نیاز شود. آزمایشات تصویربرداری نیز برای تشخیص دررفتگی یا شکستگی احتمالی استخوان استفاده می‌شود.

روش‌های درمانی انگشت شست پا


درمان‌های بسیاری برای درمان انگشت شست پا وجود دارد. این درمان‌ها عبارتند از:

دارو

روش‌های درمانی انگشت شست پا

بسته به آنچه پزشک شما تشخیص می‌دهد، ممکن است دارو برای کاهش التهاب و درد تجویز شود. داروهای ضد درد و ضدالتهابی مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش تورم و درد کمک کنند.

کفش مناسب و کفی طبی


روش‌های درمانی انگشت شست پا

تغییر کفش شما، به‌عنوان‌مثال نپوشیدن کفش پاشنه‌بلند و پوشیدن کفش‌های مناسب‌تر و همچنین کفی طبی گزینه‌های خوبی است.

درمان فیزیوتراپی برای انگشتان و مفاصل دردناک پا

روش‌های درمانی انگشت شست پا

درمان فیزیوتراپی می‌تواند به افراد در تمام سنین، که نمی‌توانند به دلیل درد به‌درستی حرکت کنند، کمک کند. فیزیوتراپی می‌تواند به شما در موارد زیر کمک کند:

 • کاهش درد
 • اجتناب از جراحی
 • بهبود تحرک
 • بهبود تعادل
 • جلوگیری از سقوط ناگهانی

درمان فیزیوتراپی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درمان اولتراسوند
 • ماساژ درمان
 • درمان با لیزر سرد
 • و تمرینات کششی

ورزش

ورزش به‌صورت روزمره انجام می‌شود و باوجود هر یک از علل درد مفصل انگشتان توصیه می‌شود. ورزش برای درد انگشت پا شامل موارد زیر است:

کشش حوله

روش‌های درمانی انگشت شست پا

برای انجام این ورزش:

 • بنشینید و پاهای خود را در مقابلتان دراز کنید، حوله را دور توپ پای خود بیندازید.
 • پاهایتان را کشش دهید و سپس به‌آرامی با دستانتان حوله را بکشید تا انگشتان پایتان نیز کشیده شود.

کشش زانوی تاشده

روش‌های درمانی انگشت شست پا

برای انجام این ورزش:

 • مطابق عکس کنار دیوار بایستید و کف دستان خود را روی دیوار بگذارید.
 • پاشنه پا را روی زمین بگذارید، هر دوزانو را خم‌کنید و تمام بدن خود را به جلو بکشید و از دیوار برای تعادل استفاده کنید.

فشردگی انگشت شست پا

روش‌های درمانی انگشت شست پا

انگشتان دست خود را بین هر یک از انگشتان پا قرار دهید. انگشتان پا را محکم برای ده ثانیه فشار دهید و سپس شل کنید. حرکت را تکرار کنید.

رول انگشتان پا

روش‌های درمانی انگشت شست پا

برای انجام این ورزش:

 • پاهای خود را صاف روی زمین بگذارید و فقط انگشتان پاها را بالا ببرید و روی توپ بگذارید.
 • به‌آرامی انگشتان پا را به پایین بکشید تا غلت بخورند و به زمین برگردند.
telegrami