سرخوردگی و لغزش مهره های کمری (اسپوندیلولیستزی)

سرخوردگی مهره کمر (اسپونیلولیستزی) عارضه‌ای ناشی از وارد شدن صدمه به کمر یا تحلیل مهره‌های کمر است که در پی‌آمد لغزش و خارج شدن یکی از مهره‌ها از محل اصلی بروز می‌یابد.

این جابجایی مهره هم در سطح قدامی (پیشین) و هم در سطح خلفی (پسین) مهره‌های کمر رخ می‌دهد. البته نوع خاصی از سرخوردگی مهره به نام شکستگی هنگمن مهره C2 را درگیر می‌کند. در این مقاله روش‌های درمانی موجود سرخوردگی مهره‌های کمری و همچنین علائم و عامل‌های خطر مرتبط با این عارضه را به اختصار شرح می‌دهیم.

اسپوندیلولیزیس، یعنی نقص یا شکستگی پارس اینترآرتیکولاریس قوس مهره‌ای) رایج‌ترین علت سرخوردگی مهره کمر است که نباید با لغزش دیسک اشتباه گرفته شود؛ یکی از دیسک‌های بین مهره‌ای ستون فقرات در عارضه لغزش دیسک تخریب می‌شود.

آسیب‌شناسی درمان‌های گوناگون سرخوردگی مهره‌ متفاوت است و به شدت عارضه و نوع آن بستگی دارد:

گونه‌های متعددی از سرخوردگی مهره کمر در بزرگسالان بروز می‌یابد که گونه‌های اسپوندیلولیتیک و فرسایشی (دژنراتیو) شایع‌تر از بقیه هستند. دیگر گونه‌های سرخوردگی مهره مانند لغزش مهره در اثر تومور یا شکستگی شدید جدید چندان متداول نیستند.

•    سرخوردگی دیسپلازی
•    سرخوردگی ایسکمیک
•    سرخوردگی فرسایشی و تخریبی
•    سرخوردگی تروماتیک (ناشی از وارد شدن ضربه)
•    سرخوردگی آسیب شناختی

سرخوردگی مهره دیسپلازی


 

267

این نوع سرخوردگی در نتیجه شکل‌گیری نامناسب پیوندگاه کمری  خاجی رخ می‌دهد که به کوچک و نابه هنجار شدن مفصل‌های فاست می‌انجامد. این عارضه مادرزادی است، در بعضی موارد نادر به سرعت پیشرفت می‌کند و نقص‌های عصبی بسیار وخیمی را به جا می‌گذارد. ضمناً درمان سرخوردگی دیسپلاستیک نسبت به گونه‌های دیگر دشوارتر است.

درمان این عارضه از آن رو دشوار است که شکل‌گیری نامناسب برآمدگی‌های خلفی و عرضی ناحیه بسیار کوچکی را برای انجام فیوژن (الحاق یا خشک کردن مهره) به جا می‌گذارد.

سرخوردگی مهره ایسکمیک


 

ددد

رایج‌ترین گونه سرخوردگی مهره سرخوردگی ایسکمیک است که اکثراً در کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۶ ساله رخ می‌دهد. این عارضه در بسیاری موارد با هیچ علامت خاصی همراه نیست. لغزش مهره معمولاً اندکی پس از بروز عارضه اتفاق می‌افتد، اما به ندرت پیشرفت می‌کند مگر آن که در اثر وارد شدن کشش بیش از اندازه یا ضربه دیدن تحریک و تشدید شود. به همین دلیل است که سرخوردگی ایسکمیک در ورزشکارانی، مانند وزنه برداران و ژیمناست‌ها، شیوع بالا دارد که فعالیت‌هایشان کشش شدید را ایجاب می‌کند.

سرخوردگی مهره فرسایشی


 

11

سرخوردگی مهره فرسایشی عموماً در میان سالمندان مبتلا به بیماری‌های التهابی مفصل (آرتریت) و تغییر شکل فاست یعنی دو عارضه‌ای رواج دارد که پی‌آمد تحلیل رفتن و پیر شدن غضروف هستند. مهره‌ها در اثر تغییر شکل دادن فاست در حالت افقی قرار می‌گیرند و به این ترتیب لغزش ملایم مهره آسان‌تر می‌شود.

عارضه فرسایشی نیز مانند بسیاری از موارد ایسکمیک غالباً بدون علامت است. علائم در اثر وارد شدن ضربه یا ابتلا به دیگر بیماری‌های ستون فقرات مانند تنگی کانال نخاع بروز می‌یابد یا تشدید می‌شود. چنانچه این نوع سرخوردگی همراه با تنگی کانال نخاع باشد، احتمال بهره‌گیری از روش‌های درمانی جدی‌تر مانند جراحی افزایش می‌یابد.

سرخوردگی مهره تروماتیک


 

شکستگی

سرخوردگی مهره تروماتیک بسیار نادر و معمولاً همراه با شکستگی حاد بخش‌هایی از ستون فقرات است. صدمه دیدن فاست‌های تحتانی را می‌توان همانند دیگر شکستگی‌های ستون فقرات درمان نمود.

 سرخوردگی مهره آسیب‌شناختی


 

شکستگی 11

این نوع سرخوردگی نیز مانند گونه تروماتیک به ندرت و تنها به دنبال بیماری استخوانی متابولیک یا متاستاز یا در اثر ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری استخوانی پاژه، سل یا تومورهای سلولی غول‌آسا رخ می‌دهد. این گونه نادر گاهی بسیار وخیم می‌گردد و بیمار باید به سرعت تحت درمان قرار بگیرد.

علائم و نشانه ها


•    خشک شدن کلی پشت و کمر و سفت شدن عضله‌های همسترینگ که به تغییر حالت اندامی و شیوه گام برداشتن می‌انجامد.
•    حالت اندامی خمیده یا شبه قوز که در پی تغییر حالت اندامی ایجاد می‌شود.
•    بیمار در موارد پیشرفته‌تر برای جبران نقص مربوط به چرخش لگن در اثر کاهش یافتن چرخش مهره‌های کمری کج و سنگین یا به اصطلاح اردک‌وار راه می‌رود.
•    نتیجه گام برداشتن نامناسب تحلیل رفتن قابل توجه عضله‌های سرینی به دلیل عدم استفاده از آنها است.
•    بیماران معمولاً با کمر دردی مواجه می‌شوند که به صورت درد متناوب تیر کشنده از باسن تا پشت ران و یا پایین پا در امتداد عصب سیاتیک منتشر می‌شود.

گزگز و بی‌حسی نیز از علائم سرخوردگی مهره به شمار می‌رود. سرفه و عطسه درد را تشدید می‌کند. به علاوه بیمار هنگام برخاستن یا هر گونه تغییر موقعیت به حالت عمودی خواب رفتگی عضلانی را تجربه می‌کند. نشستن و تلاش برای ایستادن نیز ممکن است توام با درد باشد.

راه ها و روش های درمان


در کلینیک تخصصی ستون فقرات دکتر فرخانی با همکاری پزشکان مجربی که در زمینه برنامه‌های درمانی محافظه‌کارانه و نگهدارنده تخصص دارند و با به کارگیری تجهیزات تخصصی پیشرفته و به پشتوانه مهارت‌های گوناگون، برنامه درمانی مؤثری را برای بهبود عارضه سرخوردگی مهره ارائه می‌دهند.

از آنجایی که بسیاری از گونه‌های سرخوردگی مهره علائم ملایم و نه چندان خطرناک دارند، رویکرد اولیه درمان غالباً محافظه کارانه و دربرگیرنده ترکیبی از درمان‌های زیر است:

مراقبت از خود و بستن بریس (کمربند طبی)

حفظ حالت اندامی صحیح و صاف نگه داشتن ستون فقرات مهم‌ترین نکاتی است که بیمار باید رعایت کند. کمر (گودی کمر) بخش اعظم وزن بدن را تحمل می‌کند، بنابراین وضعیت مناسب این بخش از لغزش بیشتر مهره‌ها و صدمه دیدن دیسک‌ها و عصب‌های نخاعی جلوگیری می‌کند. بیمار باید تغییراتی را در عادات معمول ایستادن، نشستن و خوابیدن خود ایجاد کند و روش‌های صحیح بلند کردن اشیاء و خم کردن کمر را آموزش ببیند. بستن کمربند طبی (بریس) برای مدتی کوتاه به تقویت عضله‌های کمر و شکم کمک می‌کند. کمربند علاوه بر کاهش گرفتگی عضلانی و درد، ستون فقرات را بی‌حرکت نگه می‌دارد و فرایند التیام را سرعت می‌بخشد. پزشک گاهی بیمار را به متخصص ارتوپدی فنی معرفی می‌کند تا کمربند مخصوص برای وی ساخته شود.

فیزیوتراپی

با انجام تمرین‌های خاص می‌توان عضله‌های شکم و کمر را قوی کرد و کشش مناسبی را به آنها وارد نمود.

 فیزیوتراپی

داروهای ضدالتهاب

مسکن‌ها و داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب درد را آرام می‌کنند.

تزریق استروئید در فضای اپیدورال

کورتیزون یکی از ضد التهاب‌های قوی است که با تزریق آن در اطراف اعصاب یا داخل فضای اپیدورال می‌توان درد و ورم را کاهش داد. بااین حال توصیه می‌شود این تزریق بیش از ۳ بار در سال انجام نشود. اگرچه تزریق استروئید تأثیر قابل توجهی در کاهش درد و بی‌حسی دارد، اما ضعف پا را از بین نمی‌برد.این درمان‌ها با هدف کاهش درد ناشی از عارضه و بهبود منشأ آسیب دیدگی انجام می‌شود.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر در مورد تزریق اپیدورال بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

جراحی

سرخوردگی مهره فرسایشی همراه با تنگی کانال نخاع یکی از رایج‌ترین مواردی است که انجام عمل جراحی بر روی بیماران بزرگسال را ضروری می‌سازد.

پیشگیری
•    نشستن و ایستادن به روش درست
•    آموختن نحوه صحیح بلند کردن اشیاء
•    تمرین و ورزش منظم، تمرین‌های ایروبیک (هوازی) بسیار مفید است.
•    فشار نیاوردن به کمر. از بلند کردن اشیاء سنگین، انجام ورزش‌های نفس‌گیر و خم کردن و چرخاندن شدید کمر خودداری کنید.
•    نداشتن اضافه وزن و حفظ وزن در حد ایده آل.

پزشکان متخصص در کلینیک تخصصی ستون فقرات دکتر فرخانی نهایت تلاش خود را به کار می‌بندند تا ظرف چند روز با بررسی دقیق سابقه و شرح حال پزشکی بیمار، برنامه درمانی مناسبی را برای بیماران مبتلا به کمر درد در نظر بگیرند.اکثر بیماران دچار مشکلات ستون فقرات به کمک درمان‌های غیرجراحی مانند فیزیوتراپی، دارو، لیزر درمانی و تزریق در ستون فقرات بهبود می‌یابند.هر ساله در این کلینیک بیش از ۱۰۰ بیمار دچار عارضه سرخوردگی مهره‌های کمری مداوا می‌شوند.برای گرفتن وقت با شماره‌های ۳۲۳۶۷۴۶۵ -۰۳۱ یا ۳۲۳۳۰۳۸۲-۰۳۱ تماس بگیرید.


telegrami