علل و درمان شکستگی فشاری ستون فقرات

علل و درمان شکستگی فشاری ستون فقرات


 

شکستگی فشاری (کمپرشن) مهره‌های ستون فقرات پی‌آمد وارد شدن فشار بیش از اندازه به مهره در سانحه‌ای است که در آن ضربه بسیار محکمی به استخوان‌های ستون فقرات وارد می‌شود. این استخوان‌ها در موارد خاصی مانند بیماران سالمند یا مبتلا به سرطان شکننده‌تر و آسیب‌پذیرتر است و در نتیجه به سادگی در اثر تحمل فشاری بسیار کم می‌شکند. اگرچه شکستگی مهره‌های کمری رایج‌تر است، اما احتمال شکستگی هر یک از مهره‌های ستون فقرات نیز وجود دارد.

علل شکستگی فشاری ستون فقرات


پوکی استخوان، ضربه (تروما) و ابتلا به بیماری‌های آسیب زننده به استخوان (شکستگی آسیب شناختی) می‌تواند به شکستگی فشاری ستون فقرات منجر شود.پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که به دلیل کاهش تراکم استخوان احتمال بروز شکستگی فشاری پس از وارد شدن ضربه‌ای کوچک یا حتی به خودی خود افزایش می‌یابد.پوکی استخوان در میان بانوان پس از یائسگی شیوع بالایی دارد، البته مردان مسن و بیمارانی که مدت طولانی از داروهای ضد استروئیدی مانند پردنیزون استفاده کرده‌اند نیز از این بیماری در امان نیستند.

وارد شدن ضربه (تروما): سقوط از ارتفاعی به بلندی قد انسان در حالتی که مصدوم روی پا یا باسن به زمین بیاید، حادثه‌ای است که شدت آن برای شکستن مهره‌ها کافی است. این نوع شکستگی فشاری مهره های کمر قربانیان سوانح رانندگی را نیز درگیر می‌کند.

شکستگی آسیب شناختی: شکستگی آسیب شناختی نوعی شکستگی است که در نتیجه تأثیر گذاشتن بیماری‌های موجود بر محل شکستگی در مهره‌ها رخ می‌دهد.

منتشر شدن (متاستاز) سرطان دیگر ناحیه‌های بدن مانند سینه، پروستات یا ریه و رسیدن سرطان به استخوان علت این نوع شکستگی است.

شکستگی آسیب شناختی گاهی همراه با بیماری‌های دیگری مانند بیماری پاژه و عفونت استخوان (استئومیلیت) بروز می‌یابد.

علائم و نشانه ها شکستگی فشاری ستون فقرات


•    درد: بیمار معمولاً  احساس کمر درد دارد، البته درد در وسط یا بالای پشت یا گردن نیز بروز می‌یابد. برخی بیماران از درد ران، شکم یا لگن نیز رنج می‌برند.

•    بی‌حسی، گزگز و ضعف: چنین علائمی بیانگر تحت فشار بودن اعصاب محل شکستگی است.

•    از دست دادن کنترل (بی اختیاری) ادرار یا مدفوع یا ناتوانی در ادرار کردن (احتباس ادرار): در صورت وجود این علائم خود شکستگی است که به نخاع فشار می‌آورد.

تشخیص شکستگی فشاری ستون فقرات


شکستگی فشاری معمولاً براساس تصاویر رادیوگرافی و با توجه به مشاهده مهره‌ مثلثی شکل یا کاهش ارتفاع مهره تشخیص داده می‌شود. به علاوه سنجش تراکم استخوان به منظور بررسی وضعیت ابتلا به پوکی استخوان انجام می‌شود. چنانچه احتمال داده شود که تومور دلیل اصلی شکستگی است یا این که شکستگی نتیجه وارد شدن ضربه‌ای شدید باشد، سی تی اسکن یا ام آر آی نیز انجام می‌شود.

راه ها و روش های درمان شکستگی فشاری ستون فقرات


 در کلینیک تخصصی ستون فقرات دکتر فرخانی پس از تشخیص سریع و دقیق آسیب دیدگی ستون فقرات برنامه  مدیریت درد و درمان آغاز می شود.این کلینیک مجهز به دستگاه‌های تصویربرداری و آزمایشگاهی پیشرفته است.

کمربند طبی (بریس) :به اکثر بیماران توصیه می‌شود تا از کمربند طبی مخصوص یا ارتز استفاده کنند. این نوع بریس، که کاملاً اندازه بدن بیمار تهیه می‌شود و شکل آن را به خود می‌گیرد، حرکت کلی ستون فقرات را محدود می‌کند، اگرچه معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شود که به بیمار اجازه نمی‌دهد تا رو به جلو خم شود. کمربند طبی از جسم مهره شکسته شده طی دوران التیام محافظت می‌کند. پزشک از بیمارانی که از بریس می‌بندند، می‌خواهد تا بی‌تحرک نباشند و راه بروند، اما از انجام فعالیت‌های جسمی سنگین مانند خم شدن یا بلند کردن اشیاء خودداری کنند.

استراحت کردن و قرار دادن یخ روی موضع دردناک: پس از مدتی می‌توان از کمپرس گرم نیز استفاده کرد.

بستری شدن در بیمارستان: بیمار با توجه به شدت درد، ضعف، ناتوانی در ادرار کردن (احتباس) یا ناتوانی در کنترل ادرار یا مدفوع (بی اختیاری) ممکن است در بیمارستان بستری شود.

ورزش و تمرین کردن: بیمار در صورت تایید پزشک می‌تواند برنامه تمرین‌های کششی و تقویتی را به منظور آهسته کردن روند پیشرفت پوکی استخوان و تقویت عضله‌های نگهدارنده پشت و کمر انجام دهد.
 
مسکن : ضد التهاب‌های غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسین، مخدرهایی مانند هیدروکدون ، شل کننده عضلات

ورتبروپلاستی از راه پوست :این روش عمل نسبتاً جدیدی است که متخصص در آن سوزنی را داخل پوست کمر فرو می‌کند و سپس ترکیب سیمانی یا زیست ماده‌ای را داخل مهره دچار شکستگی فشاری تزریق می‌کند. این ماده، که معمولاً متیل متاکریلات است، مانند سیمان اثر سخت کنندگی دارد و مهره‌های تحت فشار را پایدار می‌کند. این روش بر اساس مطالعات انجام شده برای تسکین درد مزمن ناشی از شکستگی در اثر پوکی استخوان مفید است. کیفوپلاستی نیز عمل مشابهی است که در آن پیش از تزریق سیمان از بالن کوچکی برای افزایش ارتفاع مهره شکسته شده استفاده می‌شود.
 
جراحی : انجام جراحی به منظور جلوگیری از فشار وارد کردن ستون فقرات به نخاع یا پایدار کردن مهره‌های کنار محل شکستگی ضرورت می‌یابد.

سرخوردگی و لغزش مهره های کمری (اسپوندیلولیستزی)

telegrami