درمان دیسک کمر با لیزر

درمان دیسک کمر با لیزر


 

درمان دیسک کمر با لیزر

جراحی لیزری ستون فقرات، که اغلب یک عمل کم تهاجمی یا غیرتهاجمی محسوب می‌شود، تا کنون در آزمایش‌های بالینی مورد بررسی قرار نگرفته است. در حقیقت این نوع جراحی غیرتهاجمی نیست، البته برخی از جراحان اعصاب آن را جایگزین مؤثری برای شیوه سنتی جراحی کمر می‌دانند. در این نوع جراحی هم به ایجاد برش‌هایی نیاز است، اما برخلاف گزینه‌های سنتی که در آن‌ها جراحی با وسایل الکتروکوتر یا دریل‌های بادی انجام می‌شود، در این تکنیک، برای برش دادن از لیزر استفاده می‌شود. علت پارگی دیسک کمر ، بلند کردن اشیا به شیوه ی غلط و پارگی دیسک کمر ، داشتن اضافه وزن که باعث ایجاد فشار بر روی ستون فقرات می‌شود و پارگی دیسک کمر ، فشار یا ضربه‌ها‌ ممکن است باعث فتق دیسک کمر (بیرون‌زدگی) دیسک‌های بین‌ مهره‌های ستون فقرات شوند و پارگی دیسک کمر در حالات فوق، دیسک‌ها از جای خود بیرون می‌زنند و بر روی اعصاب اطراف ستون فقرات فشار می‌آورند.

ما خدمات درمان لیزری را، به عنوان مکمل بی‌نظیری برای مراقبت‌های کایروپراکتیک به بیمارنمان ارائه می‌دهیم. این نوع درمان، به جای درمان کایروپراکتیک انجام نشده بلکه مکمل خوبی برای آن است. لیزر درمانی در درمان عارضه‌هایی که درمان آن‌ها با روش‌های معمولی دشوار است، مانند درد مزمن کمر، بسیار مفید است.

ما با استفاده از لیزر، درمانی را به بیمارانمان ارائه می‌دهیم که بر مبنای شواهد، بهترین گزینه است. زندگی کردن با علائم بیماری کمر درد شما را از بسیاری از لذت‌ها محروم می‌سازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد که ما چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم تا شادی زندگی‌تان را دوباره به دست بیاورید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

جراحی لیزری ستون فقرات


برای درمان درد کمر ابتدا باید علت کمر درد مشخص شود سپس میتوان از جراحی لیزری ستون فقرات که نوعی جراحی اندوسکوپیک است استفاده کرد. ترمیم دیسک با لیزر در حالی انجام می‌شود که بیمار تحت آرام‌بخشی قرار دارد. برای دیدن دیسک آسیب دیده از یک اندوسکوپ و یک مانیتور که تصاویر داخل ستون فقرات را به طور زنده پخش می‌کند استفاده می‌شود. پزشک، با استفاده از یک لیزر دقیق، تنها بافت دیسک آسیب دیده‌ای که باعث درد و ناراحتی شده است را برمی‌دارد. بعد از جراحی، بیمار تقریباً بدون هیچ دردی بیدار شده و اسکار جراحی نیز آنقدر کوچک است که می‌توان آن را با یک تکه بانداژ ۵/۲ سانتی‌متر در ۵/۲ سانتی‌متر پوشاند.

درمان دیسک کمر با لیزر

انجام درمان دیسک کمر با لیزر یک روش مناسب است. در جراحی لیزری اندوسکوپیک برای دست‌یابی به داخل ستون فقرات یک برش کوچک ایجاد شده و برای مشاهده دیسک نیز از یک اندوسکوپ استفاده می‌شود. اندوسکوپ یک لوله طویل، انعطاف‌پذیر و باریک است که یک چراغ و یک دوربین روی سر آن قرار دارد.

این جراحی، بسته به محل دیسک آسیب‌دیده، تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

بعد از آنکه برش ایجاد شد، عصب تحت فشار که باعث درد شده است آزاد شده و بخشی از دیسک هم توسط لیزر برداشته می‌شود.

افرادی که تحت جراحی درمان دیسک کمر بروش لیزری اندوسکوپی قرار می‌گیرند، به طور متوسط هفت روز بعد از جراحی به سر کارشان برمی‌گردند.

مزایای جراحی دیسک کمر با لیزر

  • معمولا عمل دیسک با لیزر به شکل سرپایی انجام می شود و فرد مبتلا به دیسک کمر، می تواند دو ساعت بعد از عمل از بیمارستان مرخص شود و یک هفته بعد به کار و زندگی عادی برگردد.
  • دوره ی نقاهت کوتاه جراحی دیسک کمر با لیزر
  • مقدار خونریزی و درد در روش جراحی با لیزر کمتر است.
  • عمل دیسک کمر با لیزر، نیازی به بستری شدن بیمار، بیهوشی و ایجاد زخم ندارد.
  • عوارض عمل بسته دیسک کمر به نسبت کمتر است.

مزایای جراحی دیسک کمر با لیزر

عمل جراحی لیزر دیسک کمر به روش نوکلئوپلاستی

جراحی لیزر دیسک کمر به روش نوکلئوپلاستی تکنیکی جدید برای درمان کمردردهای ناشی از مشکلات دیسک کمر است. در اینجا، یک پروب مخصوص وارد فضای دیسک شده و از آن برای برداشتن بخش کوچکی از بافت نوکلئوس دیسک و سپس برای اعمال انرژی حرارتی کنترل شده یا گرما دادن به دیسک استفاده می‌شود. این کار باعث کاهش فشار درون دیواره دیسک و کم شدن بیرون‌زدگی دیسک و دیسک کمر خفیف می‌شود.

عمل جراحی لیزر دیسک کمر به روش نوکلئوپلاستی

نوکلئوپلاستی دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

معمولاً نوکلئوپلاستی به صورت یک عمل سرپایی و تحت شرایط استریل انجام می‌شود. بیمار رو به پایین روی یک تخت رادیولوژی دراز می‌کشد. به او بی‌حسی موضعی و یک آرام‌بخش ملایم تزریق می‌شود تا در طول جراحی بسته دیسک کمر راحت‌تر باشد. با کمک هدایت اشعه ایکس یک سوزن وارد دیواره کناری دیسک می‌شود. و سپس ابزار نوکلئوپلاستی از طریق سوزن وارد ستون فقرات شده و در بخش داخلی دیسک قرار داده می‌شود. وقتی که ابزار در جای مناسب قرار گرفت از آن برای بریدن بخشی کوچکی از مرکز دیسک و بیرون آوردن آن و سپس گرما دادن محل برش دیسک و رفع علایم دیسک کمر  استفاده می‌شود. پس از اتمام کار، ابزار و سوزن از بدن خارج شده و یک بانداژ چسبی روی محل وارد شدن سوزن قرار داده می‌شود.

سیستم انتقال نوکلئوپلاستی مشابه سیستم انتقال سایر عمل‌ها است، یعنی اینکه یک کانولا به دیواره جانبی دیسک وارد شده و سپس یک پروب دو قطبی با قطر ۱ میلی‌متر به نوکلئوس (مرکز) دیسک فرستاده می‌شود. تغییر حجم دیسک از طریق فعال کردن پروب دو قطبی انجام می‌شود و پروب نیز انرژی فرکانس رادیویی دو قطبی تولید کرده و آن را به بافت غنی از پروتئوگلیکان نوکلئوس وارد می‌کند. انرژی اعمال شده مولکول‌های نوکلئوس را آنقدر به جنبش در می‌آورد که آن‌ها می‌شکنند، که این باعث کاهش حجم نوکلئوس دیسک و ایجاد کانال‌های کوچکی در درون دیسک می‌شود. کاهش حجم نوکلئوس (مانند تمامی تکنیک‌های کاهش حجم دیسک) فشار داخل دیسک را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد، که این باعث کاهش فتق دیسک، کاهش فشار به ریشه‌های اعصاب و کاهش فشار گیرنده عصبی بر اعصاب حساس سینوورتبرال لایه بیرونی می‌شود. یعنی، کاهش فشار داخل دیسک باعث کاهش نیروهای شیمیایی و مکانیکیِ عامل درد می‌شود.

به عبارت دیگر، دیسک مانند یک سیستم هیدرولیک بسته است که تغییرات کوچکی در حجم آن باعث تغییرات بزرگی در فشار داخل آن می‌شود. عقیده بر این است که برداشتن ۱ میلی‌لیتر از ماده نوکلئوس باعث کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی حجم دیسک و در نتیجه کاهش زیاد فشار (فشار داخل دیسک) در آنولوس فیبروز حساس به درد می‌شود. این کاهش فشار باعث کم شدن مقداری از نیروهای شیمیایی و فیزیکی عامل درد می‌شود.

نوکلئوپلاستی چقدر طول می‌کشد؟

نوکلئوپلاستی معمولاً ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

مراقبت‌های بعد از نوکلئوپلاستی دیسک کمر

نوکلئوپلاستی معمولاً یک عمل سرپایی است. البته بعد از عمل، خودتان نمی‌توانید رانندگی کنید. باید در طول و هفته اول بعد از عمل، و شاید کمی بیشتر، یک نگهدارنده شکمی بپوشید که بتواند از کمرتان پشتیبانی کرده و تا حدودی حرکاتتان محدود کند. باید بعد از نوکلئوپلاستی فعالیت‌هایتان را محدود کنید تا دیواره دیسک و مرکز آن بهبود بیابند.

بهبود

ممکن است در طول چند روزِ بعد از عمل علائم دیسک کمر کمی افزایش بیابد. در چنین شرایطی ابتدا به بیمار توصیه می‌شود که از کیسه یخ استفاده کند. گاهی اوقات نیز به داروهای بیشتری نیاز می‌شود. البته برخی از بیماران با چنین مشکلی مواجه نشده یا با گذشت چند روز نیازشان به دارو کمتر می‌شود. تقریباً در تمام موارد، درد بیماران ظرف یک هفته، دست کم به سطح درد قبل از عملشان می‌رسند.

بسیاری از بیماران درست بعد از عمل یا ظرف چند روز بعد از آن دردشان بهتر می‌شود. معمولاً بعد از عمل درد طی هفته‌ها و ماه‌ها به تدریج بهبود می‌یابد.‌ حصول بهبودی می‌تواند حتی تا ۶ الی ۱۲ ماه طول بکشد.

چه موقع می‌توانم به سر کارم برگردم؟

اکثر بیماران، در صورتی که مشکلی پیش نیاید، می‌توانند یک روز بعد از عمل فعالیت‌هایشان را به صورت محدود از سر بگیرند. معمولاً حدود دو هفته طول می‌کشد تا بیماران بتوانند فعالیت‌های شغلی خود را بدون محدودیت شروع کنند. از بیمارانی که فعالیت‌های فیزیکی بیشتری در شغلشان وجود دارد خواسته می‌شود که به مدت طولانی‌تری فعالیت‌هایشان را محدود کنند.

مزایای نوکلئوپلاستی دیسک کمر

یکی از مزایای نوکلئوپلاستی دیسک این است که، در مقایسه با سایر روش‌ها، در دمای نسبتاً پایین (۴۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد) کار می‌کند، که این باعث کاهش آسیب‌ رسیدن به بافت‌های سالم مجاور و غضروف صفحه انتهایی در طول عمل می‌شود. مزیت دیگر آن این است که می‌توان پروب را از طریق یک سوزن بسیار کوچک (با گِیجِ ۱۷) وارد کرد که این احتمال بروز دیسکیت و فیبروز اپیدورال را کاهش می‌دهد.

معایب نوکلئوپلاستی دیسک

یکی از معایب نوکلئوپلاستی این است که گاهی اوقات با آن نمی‌توان به اندازه‌ای از ماده نوکلئوس برداشت که، در مقایسه با سایر روش‌ها، باعث کاهش چشمگیر حجم دیسک شود.

فورامینوپلاستی لیزری

فورامینوپلاستی لیزری اندوسکوپیک نوع جدیدی از جراحی است که برای درمان علت درد کمر و پاها استفاده می‌شود. در اینجا یک تلسکوپ انعطاف‌پذیر باریک (اندوسکوپ) از طریق یک برش کوچک در کمر بیمار به بدن او وارد شده و به طرف مهره آسیب‌دیده هدایت می‌شود. یک لیزر از طریق اندوسکوپ به کمر وارد می‌شود. از این لیزر برای برداشتن بخش‌هایی از دیسک که باعث تنگ شدن فورامن می‌شود استفاده می‌گردد. با این کار فشار وارده بر اعصاب کم شده و در نتیجه درد از بین می‌رود.

3

تکنیک جراحی فورامینوپلاستی کمر

از این تکنیک جراحی بسته دیسک کمر  برای گشاد کردن فورامیناهای موجود در پایین کمر استفاده می‌شود. در اینجا، یک لیزر وارد کمر می‌شود تا با استفاده از آن بخش‌هایی از دیسک‌ها که دچار بیرون‌زدگی شده‌اند بریده شوند.

اخیراً یک دستگاه  لیزر جهت درمان دیسک با لیزر میکرودکمپرسیو لوله‌ای اندوسکوپیِ (سیستم کمری SMART) بزرگتر و تهاجمی‌تر ساخته شده که می‌تواند بیرون‌زدگی‌های بزرگ یا عود کنند، بافت اسکار، زائده‌های استخوانی را به طول کامل‌تری برداشته و تنگی مجرای نخاعی که باعث فشرده شدن ریشه‌های عصبی می‌شود را در سطح گسترده‌تر درمان کند و در عین حال به ریشه‌های عصبی مجاور نیز آسیبی نمی‌رساند.

استفاده از سیستم فورامینوسکوپ و یک رویکرد ترانسفورامینال خلفی جانبی، باعث می‌شود جراح برای درمان تنگی مجرای نخاعی و انجام لیزر درمانی دیسک کمر با حداقلِ برش به فورامن‌ها و دیسک‌های کمر دسترسی پیدا کند. ترمودیسکوپلاستی لیزری با اصلاح شکل دیسک‌ها و سفت کردن بافت آن‌ها، بیش از پیش فشار وارده بر دیسک‌ها را کاهش می‌دهد و باعث رفع کمردرد می گردد.

میکرودکمپرشن لیزری اندوسکوپی ترانسفورامینال می‌تواند به طور مؤثری فشار را از روی دیسک‌های دارای فتق برداشته و تنگی کانال نخاعی را درمان کند؛ همچنین می‌توان با استفاده از تکنیک فورامینوپلاستی تنگی مرکزی و جانبی کانال نخاعی را درمان نمود. این تکنیک اندوسکوپی کم‌تهاجمی که با کمک وسایل جدید و لیزر انجام می‌شود، مدالیته ایمن و مؤثری برای برداشتن فشار از روی دیسک‌های کمر و درمان تنگی کانال نخاعی بوده و علاوه بر حفظ قابلیت حرکت ستون فقرات کانالی برای آرتروپلاستی ستون فقرات فراهم می‌کند.

لیزر فیزیوتراپی درد را کاهش داده و تورم را در مفاصل آسیب‌دیده از بین می‌برد. لیزر تراپی می‌تواند به بیماران مسن مبتلا به آرتروز مزمن و ورزشکاران جوان مبتلا به کشیدگی حاد مفصل و عضلات کمک کند. معمولاً پس از انجام تشخیص و تقبل هزینه جراحی دیسک کمر با لیزر ، یک برنامه‌ی درمانی شامل ۵ تا ۸ جلسه توسط متخصص ما برای فرد مبتلا تجویز می‌شود. در حدود ۱۰ درصد از افراد پاسخ سریعی به لیزر فیزیوتراپی نشان داده و آثار آن که کاهش درد و تورم هستند، به‌سرعت در بدن آن‌ها ظاهر می‌شود. معمولاً بیمار پس از گذشت ۳ تا ۴ جلسه‌ی درمانی متوجه تغییرات خفیفی می‌شود و سپس ۸۰ تا ۸۵ درصد از افراد تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کنند. تعداد کمی از بیماران پس از تنها ۲ تا ۳ جلسه‌ی لیزرر تراپی اثرات شدید را مشاهده می‌کنند که چندان معمول نیست.

روش‌های درمان کمر درد و علت آن


telegrami