کشش ستون فقرات برای درمان کمر درد و دیسک

به روز رسانی: 25 بهمن 1402

کشش ستون فقرات یا تراکشن درمانی است که از طریق ایجاد کشش بر روی ستون فقرات با استفاده از تخت کششی یا دستگاه های الکترونیکی مشابه، صورت میگیرد و هدف آن تسکین درد کمر یا پا میباشد. این روش، کشش غیر جراحی نامیده میشود (بر خلاف روش کشش ستون فقرات از طریق عمل جراحی، نظیر لامینکتومی و میکرودیسکتومی).

نظریه کشش ستون فقرات


دستگاه‌های کشش ستون فقرات از اصول پایه‌ای مشابه استفاده می‌کنند که سال‌هاست توسط کایروپراکتورها، استئوپات‌ها (متخصصین بیماری‌های استخوان) و دیگر متخصصین بهداشت و سلامت آموزش دیده برای کشش ستون فقرات مورد استفاده قرار می‌گیرند. این درمان‌ها به وسیله رفع فشار و کشش ستون فقرات انجام می‌شوند و هدف آن‌ها تسکین درد و افزایش شرایط التیام برای مشکلات مانند بیرون زدگی، دژنراسیون یا فتق دیسک است.

کشش ستون فقرات یا ترکشن نوعی کشش درمانی است که بر روی ستون فقرات انجام میشود و تلاش دارد فواید درمانی زیادی را به ارمغان بیاورد، نظیر:

 • ایجاد فشار منفی بین دیسکی برای افزایش انقباض و جا انداختن دیسک های بیرون زده و فتق دیسک.
 • ایجاد فشار کمتر در دیسک که باعث ورود مواد مغذی التیام بخش یا مواد دیگر به دیسک میشود.

شواهد بالینی


با اینکه نظریه بنیادی کشش ستون فقرات روشی معتبر و بسیار پذیرفته شده ای است، اما شواهدی که کشش درمانی را به عنوان روشی مؤثر تأیید کند، وجود ندارند. علاوه براین، خطرات بالقوه ای نیز وجود دارد. اگرچه برخی از مشاهداتی که گروه های کنترلی را شامل میشوند، به این نتیجه رسیده اند که کشش ستون فقرات روشی مؤثر است، اما تعداد اندکی عموماَ به این نتیجه رسیده اند که رفع فشار نخاعی مکانیزه بهتر از رفع فشار کاذب نیست. بنابراین، شواهد کافی مبنی براینکه کشش ستون فقرات روشی مؤثر یا مؤثرتر از روش های دستی ارزان تر برای درمان دیسک های آسیب دیده، فتق دیسک یا درد کمر است، در دسترس نمیباشد.

اکثر آزمایشات بالینی که به بررسی تأثیر انقباض یا کشش ستون فقرات پرداخته اند در یک یا چندین مورد دارای نقایصی بودند اعم از: تعداد ناکافی افراد مورد بررسی برای رسیدن به نتیجه ای که از نظر آماری معتبر باشد، عدم آگاهی بیمار و پژوهشگر از درمان مورد نظر، عدم مقایسه با یک گروه دارونما (یک بررسی کنترل شده کاذب)، عدم مقایسه با روش درمانی دیگر.

عملکرد کشش درمانی ستون فقرات


در کشش درمانی غیر جراحی ستون فقرات، ستون فقرات به شکل کنترل شده مدام کشیده و ریلکس میشوند. این نظریه بر این است که ترکشن ، فشار منفی بین دیسکی ایجاد میکند (فشار در خود دیسک)، که دو مزیت بالقوه دارد:

 • برگرداندن مواد فتق دیسک و دیسک های بیرون زده به دیسک
 • افزایش عبور مواد غذایی التیام بخش به دیسک و ایجاد شرایطی برای التیام بهتر.

جلسه کشش ستون فقرات


در طی درمان قسمت تحتانی کمر(ستون فقرات کمری) با استفاده از روش کشش ستون فقرات، بیماران با لباس روی تخت الکتریکی که نیمه پایینی آن محرک است دراز میکشند.

 • کمربندی به دور باسن بسته میشود و به بخش پایینی میز در نزدیکی پاها  متصل میشود.
 • بخش بالایی تخت در حالت ثابت باقی میماند. در حالیکه بخش پایینی که بیمار با کمربند به آن متصل شده به جلو و کناره ها کشیده میشود و ایجاد کشش و آرامش میکند.

یک تفاوت بین کشش درمانی های مختلف، وضعیت قرار گیری بیمار بر روی تخت است:

 • برخی از انوع دستگاه کشش ستون فقرات بیمار را در وضعیت دمر یعنی در حالت خوابیده روی تخت قرار میدهند (برای مثال VAX-D)
 • برخی از دستگاه ها بیمار را در وضعیت به پشت خوابیده قرار میدهند (بزای مثال DRX9000)

بیمار نباید در خلال انجام درمان و یا پس از آن احساس درد داشته باشد، اگرچه باید در ناحیه ستون فقرات احساس کشیدگی کند.

هزینه ها و مجموعه درمان ها


اگرچه کشش ستون فقرات به عنوانی درمانی بالقوه برای انواع شرایطی پیشنهاد میشود که بیمار در ناحیه تحتانی کمر احساس درد میکند، اما همانند تمامی درمان های تسکین درد کمر، بیمار است که تصمیم میگیرد این درمان را انجام دهد یا خیر. اگرچه خطر این  نوع درمان ها کم است، اما فواید آنها هنوز اثبات نشده است. کشش ستون فقرات معمولاَ شامل سلسله مجموعه ای از ۱۵ تا ۳۰ درمان است که هر یک ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به طول می انجامد و دوره  ۴ تا ۶ هفته ای را طی میکند و درمان در مطب پزشک انجام میشود.

علیرغم شباهت نزدیک درمان کشش ستون فقرات با نسخه قدیمی آن، شرکت‌های بیمه تنها هزینه‌های مربوط به کشش درمانی قدیمی را پوشش می‌دهند. جلسات درمانی ممکن است شامل درمان‌های اضافی دیگر نیز باشد، مانند تحریک الکتریکی، سونوگرافی و درمان با کمپرسور سرد و/یا گرم که در طول یا پس از روش اصلی انجام می‌شوند. توصیه‌های مربوطه شامل مواردی مانند مصرف بیش از نیم گالن آب روزانه، استراحت، مصرف مکمل‌های غذایی و یا انجام تمرینات در منزل برای بهبود قدرت و تحرک است.

افراد مناسب برای کشش ستون فقرات


کشش ستون فقرات، درمانی جایگزین است که با هدف تسکین درد و افزایش التیام دیسک مهره ای طراحی شده است. بیش از 90% درمان آرتروز کمر و ستون فقرات درمان های توانبخشی و بدون جراحی هستند،که تمامی این درمان های در کلینیک های تخصصی جهت کاهش درد و درمان یبماران ارائه میگردد.

موارد کاربرد کشش ستون فقرات


کشش ستون فقرات (با توجه به طرفداران آن) در موارد کاربرد نسبتاً گسترده‌ای استفاده می‌شود. این روش درمانی اغلب به عنوان یک جایگزین برای درمان بسیاری از نوع‌های درد کمر، سیاتیک (درد پا) و درد گردن که ناشی از فتق دیسک، بروز دیسک، یا دژنراسی دیسک است، توصیه می‌شود.

موارد منع کاربرد کشش ستون فقرات


کشش ستون فقرات برای تسکین درد برای برخی ار بیماران مناسب نیست. کشش غیر جراحی ستون فقرات  برای گروه های زیر مناسب نیست:

 • زنان باردار
 • بیمارانی که دچار شکستگی مهره هستند
 • بیمارانی که همجوشی نخاعی داشته اند
 • بیمارانی که در ستون فقرات خود دیسک مصنوعی، و یا ایمپلنت های دیگر دارند
 • بیماران که عمل جراحی کمر ناموفقی داشته اند
 • افرادی که چندین عمل جراحی داشته اند اما بهبودی (نسکین درد) حاصل نشده است

 این درمان همچنین برای بیمارانی که شرایط زیر را دارند، مناسب نیست:

 • پوکی استخوان، و یا استئوپنی
 • اسپوندیلولیستزی
 • تنگی نخاعی
 • عفونت ستون فقرات
 • تومور نخاعی
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان
 • دارای انسجام ستون فقرات هستند
 • در شرایطی که بیمار باید داروی رقیق کننده خون مصرف کند

علاوه بر این، بیمارانی که به درد گردن یا بازوها مبتلا هستند ممکن است شرایط بدتری پیدا کنند و در این صورت باید کشش درمانی ستون فقرات را متوقف کنند. به طور کل، کشش درمانی ستون فقرات برای بیماری که در خلال درمان  و بعد از آن احساس درد کند، گزینه مناسبی نیست.

فهرست مطالب

Call Now Buttonتماس