ام آر آی از گردن: تست MRI گردن برای تشخیص علت درد

درد گردن دردی است که در هرجایی از گردن شما، از زیر سر شما تا بالای شانه‌ها احساس می‌شود. این درد می‌تواند تا بخش فوقانی کمر و بازوهای شما نیز گسترش یافته و دامنه حرکات سر و گردن شما را محدود کند. درد گردن، به خصوص در افراد بالای 50 سال، شایع است. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یک آزمایش بی‌خطر و بی‌درد است که برای ایجاد تصاویر با جزئیات کامل از بدن شما، از امواج رادیویی و انرژی آهنرباهای قدرتمند استفاده می‌کند. MRI گردن ، بافت‌های نرم و ستون فقرات کردن شما را اسکن می کند. ستون فقرات گردنی بخشی از ستون فقرات شما است که از گردن شما عبور می‌کند.

چه چیزی باعث درد گردن می‌شود؟


چه چیزی باعث درد گردن می‌شود

ممکن است درد گردن به دلایل زیر ایجاد شود:

 • فعالیتی که باعث درد شود.
 • آسیب گردن
 • وضعیت‌های پزشکی دیگر

گاهی ممکن است درد گردن دلیل مشخصی نداشته باشد.

فعالیت‌هایی که باعث ایجاد درد گردن می‌شوند

درد گردن می‌تواند ناشی از فعالیت‌هایی باشد که شامل حرکات تکراری گردن هستند. این فعالیت‌ها می‌توانند منجر به کشش (استفاده بیش از حد یا کشش بیش از حد عضله) یا رگ به رگ شدگی (آسیب رسیدن به یک رباط) یا اسپاسم عضلات گردن شوند.

این فعالیت‌ها عبارتند از:

 • جلو نگه داشتن سر یا نگه داشتن آن در یک موقعیت غیر عادی برای مدت طولانی در حین کار کردن، مطالعه کردن، مشاهده تلویزیون یا صحبت کردن با تلفن.
 • خوابیدن روی بالش بسیار بلند یا بسیار صاف که از گردن شما پشتیبانی نمی‌کند؛ یا خوابیدن روی شکم با چرخاندن یا خم کردن سر.
 • قرار دادن سر روی کف دست، در حالی که آرنج عمود بر زمین قرار دارد، برای مدت زمان طولانی.
 • کار یا ورزشی که در آن از بخش فوقانی بدن و بازوها استفاده می‌شود. مانند نقاشی کردن یک سقف یا سایر کارهایی که با بالا نگه داشتن سر انجام می‌گیرند.

آسیب‌هایی که باعث درد گردن می‌شوند

صدمات جزئی، ممکن است در حین سکندری خوردن یا افتادن از یک ارتفاع کوتاه یا در اثر حرکت بیش از حد ستون فقرات گردنی ایجاد شوند.

 • صدمات شدید گردن، ممکن است ناشی از یکی از موارد زیر باشد:
 • تکان شدید در یک تصادف رانندگی.
 • سقوط از یک ارتفاع بلند.
 • ضربات مستقیم به صورت یا به پشت یا بالای سر.
 • حوادث مربوط به ورزش.

مشکلات پزشکی که باعث درد گردن می‌شوند

برخی از مشکلات پزشکی می‌توانند باعث ایجاد درد گردن شوند این شرایط عبارتند از:

مشکلات مربوط به افزایش سن مانند:

 • باریک شدن کانال ستون فقرات (تنگی مجرای نخاعی گردنی )
 • آرتریت گردن (اسپوندیلوز گردنی)

شرایط مزمن مانند:

درد گردن چگونه تشخیص داده می‌شود؟


درد گردن چگونه تشخیص داده می‌شود

پزشک شما درباره علائمی که دارید از شما سوال خواهد پرسید و یک معاینه بدنی انجام می‌دهد. همچنین ممکن است درباره هرگونه آسیب، بیماری یا فعالیت‌هایی که ممکن است باعث درد گردن شده باشد و همچنین درمان‌های قبلی که انجام داده‌اید، از شما سوال کند. در طول معاینه فیزیکی، پزشک چگونگی حرکات گردن شما را بررسی می‌کند. ممکن است او به دنبال بی‌حسی یا حساسیت، سوزن سوزن شدن یا ضعف در دست‌ها و بازوهای شما نیز بگردد. ممکن است برای بررسی عفونت یا بیماری، آزمایش خون و همچنین آزمایشات تصویربرداری الکترومیوگرافی و آزمایش‌های هدایت عصب را توصیه کند.

ممکن است نیازی به انجام عکسبرداری ایکس یا آزمایش‌های تصویربرداری دیگر نداشته باشید؛ اما اگر پس از یک آسیب، درد شروع شد و پس از چند هفته بهبود نیافت، ممکن است پزشک از شما بخواهد آزمایشات بیشتری انجام دهید. آزمایشات تصویربرداری می‌توانند بافت‌ها و عضلات گردن را نشان دهند. این آزمایشات ممکن است برای بررسی استخوان‌های گردن، دیسک‌های نخاعی، ریشه‌های اعصاب نخاعی و خود ریسمان نخاعی انجام شوند.

آزمایشات علاوه بر اشعه ایکس، می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • این آزمایش می‌تواند به شناسایی مشکلاتی مانند دیسک فتق یا عصب فشرده شده کمک کند.
 • CT اسکن. این آزمایش به بررسی کانال نخاعی و ریشه اعصاب می‌پردازد.
 • بررسی‌های الکترومیوگرافی و هدایت عصبی یا بلوک‌های عصبی. این آزمایشات می‌توانند به یافتن مشکل عصبی که منجر به درد، بی‌حسی یا ضعف در بازوها یا دست‌ها شده است، کمک کنند.

اسکن MRI گردنی به چه دلیل انجام می‌شود؟


اسکن MRI ستون فقرات گردنی، برای کمک به تشخیص موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • وجود تومور در استخوان‌ها یا بافت‌های نرم شما
 • دیسک‌های برآمده یا دیسک فتق
 • آنوریسم‌ها که ورم‌های درون عروق خونی هستند یا سایر اختلالات عروقی
 • سایر اختلالات بافت نرم، ناهنجاری‌های استخوانی یا اختلالات مفصلی

یک تصویر منفرد MRI، یک اسلایس یا یک قطعه نامیده می‌شود که تصویری از یک برش متقاطع و یک نمونه از بافت است و شما می‌توانید آن را مانند یک برش متقاطع از یک قرص نان در نظر بگیرید. یک اسکن کامل MRI می‌تواند شامل صدها برش یا قطعه باشد. این تصاویر می‌توانند در یک کامپیوتر ذخیره شده و سپس به تصاویر سه بعدی از ناحیه اسکن شده، تبدیل شوند.

MRI چگونه کار می‌کند؟


اسکن MRI، از یک میدان مغناطیسی قدرتمند و امواج رادیویی برای گرفتن تصاویر دقیق و سه بعدی از بدن شما استفاده می‌کند. بدن انسان از ۸۰ درصد آب تشکیل شده است؛ بنابراین میلیون‌ها اتم هیدروژن در آن وجود دارد. هنگامی که این اتمها در میدان مغناطیسی MRI قرار می‌گیرند، همگی در یک جهت قرار می‌گیرند. امواج رادیویی MRI با اضافه شدن به میدان‌مغناطیسی، این هم ترازی را مختل می‌کنند.

پس از خاموش شدن فرکانس رادیویی، اتم‌ها به وضعیت اولیه خود باز می‌گردند. مدت زمانی که این فرایند طول می‌کشد، بستگی به نوع بافت تحت عکس برداری دارد. در ماشین MRI سنسوری وجود دارد که مدت زمان ماندن اتم‌ها در میدان مغناطیسی را محاسبه می‌کند و نتایج، تبدیل به تصاویر می‌شوند.

در برخی موارد قبل از انجام MRI رنگ کنتراست، به صورت درون وریدی (یعنی از طریق رگ) تزریق می‌شود. این رنگ باعث می‌شود مشاهده عروق خونی و تومورها با جزئیات بیشتر، آسانتر شود. MRI با استفاده از رنگ کنتراست، آنژیوگرام تشدید مغناطیسی MRA نامیده می‌شود.

چگونه باید برای MRI گردنی آماده شوم؟


قبل از MRI درباره اینکه آیا می‌توانید قبل از اسکن غذا بخورید یا بنوشید، از پزشک خود سوال بپرسید. زیرا امکانات و ماشین‌های مختلف، روش‌های متفاوتی دارند. اگر قرار است در طول آزمایش از یک رنگ کنتراست استفاده شود و شما دچار دیابت یا مشکلات کلیوی هستید، در این باره به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است قبل از انجام اسکن، به آزمایش عملکرد کلیه احتیاج داشته باشید. این آزمایشات شما را از اینکه کلیه‌های شما در امنیت کامل رنگ را پردازش می‌کنند، مطمئن می‌سازند.

اگر باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید انجام MRI در سه ماهه اول بارداری توصیه نمی‌شود. ممکن است پزشک شما انجام اسکن را تا پس از تولد نوزاد به تاخیر بیندازد.

اگر کلاستروفوبیک دارید یا از ماندن در مکان‌های بسته می‌ترسید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می‌توانند با تجویز یک داروی ضد اضطراب، به داشتن احساس راحتی بیشتر در طول آزمایش کمک کنند. در برخی موارد ممکن است داروی بیهوشی تجویز شود تا در طول اسکن بخوابید. اگر در بدن خود هرگونه ایمپلنت یا اشیاء فلزی دارید که در جراحی‌های پیشین جاسازی شده است، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در بدن شما فلز وجود داشته باشد، ممکن است برای انجام اسکن MRI خطر آفرین باشد.

قبل از رفتن برای انجام MRI، باید تمام جواهرات و لباس‌های حاوی فلز خود را در بیاورید. شاید گذاشتن جواهرات در خانه راحت‌تر باشد. لازم است حتماً در طول آزمایش، لباس بیمارستانی بپوشید.

در طول یک MRI گردنی باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشم؟


در طول یک MRI گردنی باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشم

شما روی یک تخت باریک که به دستگاه MRI بسته شده است، دراز خواهید کشید. سر شما روی یک تکیه‌گاه، و دست‌های شما در طرفین بدن، قرار خواهند گرفت. تکنسین MRI برای کاهش صدای ضربات دستگاه در حین MRI، به شما رو گوشی یا هدفون می‌دهد. ممکن است حتی در حین انجام اسکن، گزینه گوش دادن به موسیقی را در اختیار داشته باشید. گوش دادن به موسیقی می‌تواند باعث آرامش و پرت شدن حواس شما از سر و صدا شود.

در حین MRI، قالبی که «کویل» نامیده می‌شود و دارای آنتن است، روی سر شما قرار می‌گیرد. این آنتن‌ها به متمرکز شدن انرژی دستگاه کمک می‌کنند تا دقیق ترین تصاویر، تولید شوند. تکنسین MRI همچنین یک دستگاه سیگنالینگ را در دست شما قرار می‌دهد که شما می‌توانید در صورت نیاز، در طول عکس برداری از آن برای تماس با تکنسین استفاده کنید.

اسکن MRI گردن، معمولاً ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. در این مدت، بسیار مهم است که تا حد امکان بی‌حرکت باقی بمانید؛ ممکن است در صورت جابجایی، تصاویر مبهم شوند.

درد گردن چگونه درمان می‌شود؟


درد گردن چگونه درمان می‌شود

نوع درمان مورد نیاز شما، بسته به علت درد گردن شما دارد که می‌تواند در اثر فعالیت‌ها، آسیب دیدگی یا وضعیت پزشکی دیگری ایجاد شده باشد. بیشتر دردهای گردن ناشی از فعالیت، می‌تواند در خانه درمان شود.

برای درد گردنی که به طور ناگهانی ایجاد می‌شود:

 • به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار، از پد حرارتی روی تنظیمات کم یا متوسط استفاده کنید. به جای یک جلسه استفاده از پد گرمایشی، دوش آب گرم بگیرید. همچنین می‌توانید از بسته‌های حرارتی یکبار مصرف استفاده کنید که حدود ۸ ساعت طول می‌کشد. همچنین می‌توانید هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از یک بسته یخ استفاده کنید. هیچ شواهد محکمی مبنی بر تاثیر گرما یا یخ وجود ندارد؛ اما می‌توانید امتحان کنید و ببینید که آیا تسکین دهنده است یا خیر.
 • با تغییر فعالیت‌ها و عادت‌ها، مانند نحوه نشستن و خوابیدن، از وارد شدن آسیب بیشتر به گردن خود جلوگیری کنید.
 • می‌توانید برای پشتیبانی از گردن خود از گردنبندهای طبی استفاده کنید. این گردنبندها می‌توانند درد گردن را کاهش دهند اما فقط باید یک یا دو روز از آنها استفاده کرد.
 • ورزش یا درمان دستی را برای کمک به حرکت دادن راحت‌تر سر و گردن خود استفاده کنید. برای استفاده از این نوع مراقبت، لازم است به یک فیزیوتراپیست، کایروپراکتور یا پزشک استیوپاتی مراجعه کنید. آنها همچنین می توانند به شما در یادگیری ورزش ها و حرکات کششی و تقویتی که می‌توانید در خانه انجام دهید، کمک کنند.
 • همچنین می‌توانید برای کاهش استرس و فشار گردن، ماساژ و یوگا را امتحان کنید.
 • همچنین می‌توانید طب سوزنی که گاهی اوقات برای کاهش درد استفاده می‌شود را امتحان کنید.
telegrami