اولتراسوند تراپی برای درمان درد و التهاب عضلات و استخوان ها

از اولتراسوند تراپی به طور مكرر در معالجه درد زانو ، شانه و مفصل ران استفاده می‌شود و غالباً با سایر روش‌های درمانی همراه است. این درمان معمولاً 2-6 جلسه درمانی طول می‌کشد و بنابراین به طور ایده آل درد را کاهش می‌دهد.

اولتراسوند تراپی یک روش درمانی است که برای بهبود بافت ، کاهش تورم و التهاب ، کاهش درد و اسپاسم عضلانی و افزایش دامنه حرکت استفاده می‌شود.

اولتراسوند تراپی چیست؟


اولتراسوند تراپی روشی است که توسط متخصصین طب فیزیکی برای افراد مختلف استفاده می‌شود. اولتراسوند با استفاده از یک وسیله یا پروب دارای سر گرد که در تماس مستقیم با پوست بیمار است اعمال می‌شود. از ژل اولتراسوند به منظور کاهش اصطکاک و کمک به انتقال امواج اولتراسونیک در تمام سطوح سر پروب استفاده می‌شود. اولتراسوند تراپی در محدوده فرکانسی حدود 0.8-3.0 مگاهرتز است.

امواج توسط اثر پیزوالکتریک ایجاد می‌شود که در اثر لرزش بلورهای داخل سر کاوشگر ایجاد می‌شود. امواج صوتی که از طریق پوست عبور می‌کنند باعث لرزش بافت‌های اطراف می‌شوند. این لرزش یا حفره می‌تواند به صورت موضعی باعث گرم شدن عمیق شود ، گرچه معمولاً هیچ حسی از گرما توسط بیمار احساس نمی‌شود. در شرایطی که اثر گرمایی مطلوب نیست ، مانند آسیب دیدگی تازه همراه با التهاب حاد ، اولتراسوند می‌تواند به صورت پالس شود تا اینکه به طور مداوم منتقل شود.

همچنین می‌توان از اولتراسوند برای دستیابی به فونوفورز استفاده کرد. این یک روش غیرتهاجمی برای تجویز داروها به بافت‌های زیر پوست است. این روش برای بیمارانی که با تزریق راحت نیستند بسیار مناسب است. با استفاده از این روش ، انرژی اولتراسونیک دارو را از طریق پوست به محل مورد نظر منتقل می‌کند. کورتیزون که برای کاهش التهاب استفاده می‌شود ، یکی از مواد رایجی است که با این روش به محل تحویل داده می‌شود.

تفاوت بین اولتراسوند تراپی و سونوگرافی تشخیصی چیست؟


اولتراسوند تراپی به عنوان نوعی درمان برای کمک به ترمیم بافت‌ها استفاده می‌شود در حالی که سونوگرافی تشخیصی برای تولید تصاویر ساختارهای داخل بدن استفاده می‌شود. هر دو شکل سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌کنند. سونوگرافی تشخیصی معمولاً به عنوان ‘سونوگرافی’ نیز شناخته می‌شود. اگرچه از سونوگرافی تشخیصی می‌توان در تشخیص بیماری‌ها استفاده کرد ، اما یکی از متداول ترین سونوگرافی‌های تشخیصی ، معاینه نوزاد در حال رشد در رحم است.

التراسوند تراپی چگونه می‌تواند برای شما مفید باشد؟


التراسوند تراپی چگونه می‌تواند برای شما مفید باشد؟

اولتراسوند کاربردهای مختلفی در پزشکی دارد ، از تمیز کردن دندان‌ها تا تسکین دردهای عضلانی. در طی فرآیند فیزیوتراپی ، اولتراسوند یک روش موثر برای درمان درد و تسریع در بهبودی است. در اینجا چند روش وجود دارد که اولتراسوند تراپی می‌تواند برای شما مفید باشد.

گرمای عمقی

ارتعاشات حاصل از اولتراسوند تراپی باعث لرزش عضلات آسیب دیده و تولید گرما می‌شود. این گرما نسبت به بسته‌های گرم که فقط گرما را به سطح انتقال می‌دهند ، در عضلات عمیق تر نفوذ می‌کند. فرکانس‌های مختلف می‌توانند به عمق‌های مختلف نفوذ کنند ، بنابراین درمان گر می‌تواند دقیقاً قسمت‌های خاصی از بدن شما را هدف قرار دهد.

کشش عمقی

عضلات کشیده یا سفت شده با ارتعاشات اولتراسوند و گرمای تولید شده تسکین می‌یابند. این امر کمک می‌کند تا اسپاسم عضله و کوتاه شدن عضله در اثر آسیب کاهش یابد. اولتراسوند همچنین دامنه حرکت را افزایش می‌دهد تا به عضلات کمک کند سطح عملکرد قبلی خود را بازیابند.

درد را کاهش می‌دهد

درد را کاهش می‌دهد

کاهش تنش و اسپاسم عضلانی به طور کلی درد کمتری ایجاد می‌کند. ماهیچه‌ها اغلب در حالت تنش برای مدت طولانی اسپاسم می‌کنند. شل کردن آن‌ها به تسکین درد کمک می‌کند. تسکین و  درمان‌های اضافی به طور قابل ملاحظه ای آسان تر می‌شوند و امکان بهبود سریع تر را فراهم می‌کنند.

بهبود بافت

اولتراسوند به سرعت به بهبود عضلات کمک می‌کند. با تحریک جریان خون در منطقه آسیب دیده ، مواد مغذی بیشتری را تأمین می‌کند. متابولیسم سلول‌های محلی توسط امواج صوتی تحریک می‌شود و باعث می‌شود سلول‌ها بیشتر پذیرای مواد مغذی باشند. ارتعاشات باعث افزایش تولید کلاژن (اصلی ترین ترکیب بافت‌های نرم مانند رباط‌ها و تاندون‌ها) می‌شود و به این بافت‌ها کمک می‌کند تا سریع تر بهبود یابند.

کنترل بافت اسکار

ارتعاشات حاصل از اولتراسوند در سلول‌های اطراف منطقه آسیب دیده طنین انداز می‌شود. این “میکرو ویبره ها” بر الیاف مسئول تشکیل بافت اسکار تأثیر می‌گذارد و از ایجاد زخم جلوگیری می‌کند. اولتراسوند همچنین به تجزیه برخی از بافت‌های اسکار موجود کمک می‌کند و دامنه حرکت را بهبود می‌بخشد.

 

التهاب را تسکین می‌دهد

 شناخته شده است که اولتراسوند تورم و التهاب مزمن را کاهش می‌دهد ، به ویژه در صورت آسیب به عضلات. التهاب نشانه کشیدگی و تنش عضلانی است که هم دردناک هستند و هم علت بالقوه آسیب دیدگی اضافی. برای جلوگیری از آن ، اولتراسوند می‌تواند به جای اینکه به طور مکرر منتقل شود ، به صورت پالسی شود.

وقتی با فیزیوتراپی به شما کمک می‌شود ، سونوگرافی چندین روش درمانی ممکن را ارائه می‌دهد. این نوع درمان علاوه بر تسکین درد و ناراحتی عضلات، روند بهبودی را نیز تسریع می‌کند.

چه شرایطی را می‌توان با اولتراسوند تراپی درمان کرد؟


چه شرایطی را می‌توان با اولتراسوند تراپی درمان کرد؟

 برخی از بیماری‌هایی که با اولتراسوند درمان می‌شوند شامل التهاب تاندونیت (یا در صورت تمایل تاندونیت) ، تورم غیر حاد مفصلی ، اسپاسم عضلات و حتی بیماری Peyronie’s Disease (برای تجزیه بافت اسکار) است. کسانی که از درد ، گرفتگی یا کشیدگی در بافت نرم رنج می‌برند ، همه کاندیداهای عالی برای اولتراسوند تراپی هستند. در بیشتر موارد ، از اولتراسوند تراپی می‌توان برای درمان بیماری‌هایی مانند:

  • بورسیت و التهاب تاندونیت – شانه منجمد می‌تواند با بورسیت شانه همراه باشد که می‌تواند با اولتراسوند تراپی به طور موثری درمان شود.
  • کشیدگی و پارگی عضله – استفاده از اولتراسوند تراپی می‌تواند باعث کاهش زمان پیچ خوردگی ، کشیدگی و پارگی شود.
  • اسپاسم عضلات – گرمای اعمال شده در مکان‌های مختلف در نزدیکی یا محل می‌تواند به شل شدن عضلات و کاهش اسپاسم کمک کند.
  • آرتریت روماتوئید و آرتروز – این‌ها موارد مزمنی هستند که به خوبی به گرمای عمیق ارائه شده توسط اولتراسوند پاسخ می‌دهند.
  • شکستگی استخوان – بهبود شکستگی استخوان با استفاده از اولتراسوند با شدت کم قابل ارتقا است. همچنین مشخص شده است که اولتراسوند ابزاری مقرون به صرفه و کم تهاجمی برای تشخیص انواع خاصی از شکستگی‌های استرسی است.

سایر شرایط و بیماری‌هایی که ممکن است با این روش بهبود یا تسکین یابند شامل درد اندام فانتوم ، درد دندان و حتی انواع خاصی از سرطان است.

روش انجام


روش انجام

اولتراسوند تراپی معمولی بسته به اندازه ناحیه تحت درمان از 3-5 دقیقه طول خواهد کشید. در مواردی که هدف از تجزیه بافت اسکار است ، این زمان درمان می‌تواند بسیار بیشتر شود. در طول درمان ، سر پروب اولتراسوند در حرکت مداوم نگه داشته می‌شود. اگر در حرکت مداوم نگه داشته شود ، بیمار نباید هیچ‌گونه ناراحتی را احساس کند. اگر پروب بیش از چند ثانیه در یک مکان نگه داشته شود ، تجمع انرژی صوتی می‌تواند منجر به ناراحتی شود. جالب اینجاست که اگر حتی یک شکستگی جزئی در استخوان در ناحیه نزدیک به سطح وجود داشته باشد ، ممکن است درد شدیدی احساس شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که امواج صوتی بین دو قسمت از شکست گیر افتاده و تا زمانی که دردناک شوند جمع می‌شوند. به این ترتیب از سونوگرافی اغلب می‌توان به عنوان ابزاری نسبتاً دقیق برای تشخیص شکستگی‌های جزئی استفاده کرد که ممکن است در اشعه ایکس مشخص نباشد.

در طول اولتراسوند تراپی چه احساسی خواهید داشت؟


در طول اولتراسوند تراپی چه احساسی خواهید داشت؟

برخی از افراد ممکن است در حین اولتراسوند تراپی احساس ضربان خفیف کنند ، در حالی که دیگران ممکن است کمی گرما روی پوست را احساس کنند. اما ممکن است به غیر از ژل سردی که روی پوست زده شده است ، مردم هیچ احساس دیگری نداشته باشند. در موارد استثنایی ، اگر پوست شما بیش از حد به لمس حساس است ، با عبور دستگاه سونوگرافی از روی پوست ، ممکن است احساس ناراحتی کنید. اولتراسوند تراپی، هرگز دردناک نیست.

آیا دستگاه اولتراسوند تراپی ایمن است؟


اولتراسوند تراپی توسط FDA بی خطر تلقی می‌شود. شما فقط باید از برخی نکات مراقبت کنید مانند اینکه توسط یک متخصص انجام می‌شود و به شرطی که درمانگر سر اپلیکاتور را همیشه در حرکت نگه دارد. اگر سر اپلیکاتور برای مدت طولانی تری در یک مکان باقی بماند ، احتمال سوزاندن بافت‌های زیر آن وجود دارد که قطعاً احساس خواهید کرد.

موارد منع مصرف اولتراسوند چیست؟


موارد منع مصرف اولتراسوند شامل بدخیمی موضعی ، ایمپلنت‌های فلزی زیر ناحیه تحت درمان ، عفونت حاد موضعی ، ناهنجاری های عروقی و مستقیماً روی شکم زنان باردار است. همچنین استفاده از سونوگرافی به طور مستقیم بر روی مناطق فعال اپیفیز (صفحات رشد) در کودکان ، بیش از نخاع در ناحیه لامینکتومی یا چشم ، جمجمه یا بیضه‌ها ممنوع است.

فیزیوتراپی پس از اولتراسوند تراپی


اگر اولتراسوند تراپی دریافت می‌کنید ، باید به طور فعال در برنامه مراقبت از فیزیوتراپی خود نیز شرکت کنید. شما باید مطمئن شوید که فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند شرایط خود را درک کنید و راهکارهایی را به شما پیشنهاد می‌کند که می‌توانید برای بهبود وضعیت خود به طور مستقل استفاده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس