بهترین متخصص کمر و ستون فقرات

بسیاری از افراد پزشک متخصصی که می خواهند به آن مراجعه کنند را بر اساس توصیه دوستان، افراد خانواده یا پزشک خانوادگی انتخاب می کنند. داشتن توصیه این افراد راه خوبی برای پیدا کردن یک متخصص خوب است که با بیماران خود برخورد مناسبی دارد و درمان های او نتیجه بخش است. البته اگر دوستان یا آشنایان شما بیماران پزشک مورد نظر بوده اند باید در نظر داشته باشید که تجربه شما لزوما مشابه با تجربه آن ها نخواهد بودچرا که مشکل هر شخص منحصر به فرد است و از طرف دیگر بدن افراد به طور متفاوتی به هر یک از روش های درمانی جواب می دهد.

بنابراین لازم است بدانید که جراح ستون فقرات مورد نظر هر سال یا هر ماه چه تعدا بیمار را با مشکلات مشابه (ستون فقرات) درمان می کند و میزان موفقیت او چه قدر است ، یا در چه تعدای از موارد شخص دچار عوارض ناشی از درمان می شود. شما می توانید این سوالات را از خود پزشک بپرسید و دلیلی ندارد که او از شنیدن این سوالات ناراحت شود. شما همچنین می توانید از بیماران او درباره تجربیاتشان سوال کنید.

لازم است همه بیماران قبل از فکر کردن به جراحی باز کمر تمامی روش های غیر جراحی را امتحان کنند. دکتر ستون فقرات باید قبل از جراحی کمر در مورد تمامی روش های غیر تهاجمی  ممکن برای درمان بیماری به بیمار توضیح دهد.  در صورت نیاز به انجام جراحی نیز روش های گوناگونی وجود دارد . روش های جراحی بسته باید قبل از روش جراحی باز مد نظر قرار بگیرند. شما باید از پزشک متخصص بخواهید در مورد این هر کدام از این روش ها به شما توضیحات لازم را بدهد تا بتوانید تصمیم درست بگیرید.

در صورتی که قبلا به پزشکان دیگر مراجعه کردید و از ستون فقرات عکسبرداری کردید فراموش نکنید که حتما عکس ها را همراه خود به نزد متخصص ببرید.

شما می توانید برای رفع مشکلات ستون فقرات به کلینیک تخصصی کمر درد دکتر فرخانی مراجعه کنید در این کلینک از بهترین و جدیدترین روش‌های بدون جراحی برای درمان مشکلات و بیماری‌های کمر و ستون فقرات شما استفاده می شود

مواردی که باید در مورد جراح متخصص ستون فقرات از آن مطمئن شوید:

-    آیا جراح دارای مجوز لازم برای فعالیت است؟

-    آیا جراح دوره ی تخصصی در جراحی ستون فقرات را گذرانده است؟

-    آیا جراح در انجام روش های جراحی بسته  آموزش های لازم رادیده و تجربه و مهارت دارد؟

-    آیا جراحی ستون فقرات تنها بخشی از زمینه فعایت پزشک شماست یا این که عمده فعالیت ها و تجارب او در همین زمینه است؟
در هنگام ویزیت پزشک متخصص ستون فقرات به این موارد توجه کنید:

-    آیا پزشک متخصص کاملا در مورد دلیل درد شما و تشخیصی که داده به شما توضیح می دهد؟

-    آیا پزشک تمامی روش های درمانی را به شما پیشنهاد می دهد؟ یا این که مستقیما  در مورد انجام جراحی با شما صحبت می کند؟ به خاطر داشته باشید که در اغلب موارد با به کار گیری روش های گوناگون غیر از جراحی می توان به درمان بیمار اقدام کرد و از انجام جراحی اجتناب کرد؟

-    آیا با پزشک خود احساس راحتی می کنید و به او اعتماد دارید؟ آیا فکر می کنید که او به تمام سوالات شما کاملا پاسخ داده است؟

c

نکاتی که باید در مورد متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از آن مطمئن شوید


متخصص طب فیزیکی و توانبخشی پزشکی است که برای درمان مشکلات ستون فقرات روش های بدون جراحی را  به کار می گیرد. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی از روش های مختلفی برای درمان مشکلات ستون فقرات استفاده می کنند. برخی تنها از درمان های دستی استفاده می کنند و برخی دیگر از تجهیزات ویژه برای درمان استفاده می کنند .

تکنیک و روش انجام درمان های دستی که هر پزشک به کار می گیرد  نیز می تواند متفاوت باشد. برخی تکنیک های درمان دستی سریع و محکم و برخی دیگر ملایم و آرام هستند.

تصمیم بیمار در مورد روش به کار برده شده توسط پزشک نیز مهم است. برخی بیماران از تسکین آنی و سریع درد توسط به کار گیری تکنیک های جا اندازی مفصل استقبال می کنند و برخی دیگر نیز روش های ماساژ و درمان دستی ملایم را بیشتر ترجیح می دهند.

در هنگام ویزیت پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به این موارد توجه کنید:

متخصص کدام یک از روش های درمانی را انتخاب می کند و دلیل این انتخاب چیست؟ اکثر متخصصین ستون فقرات و متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی برای درمان بیماری ها در انجام چهار یا پنج روش مختلف تجربه و مهارت دارند و روشی را انتخاب می کنند که مناسب شرایط بیمار است.

توجه کنید که پزشک  تکنیک های جا اندازی مفاصل را با کمک دست انجام می دهد یا از تجهیزات پیشرفته در این زمینه کمک می گیرد؟ او هنگام انجام درمان دستی،  تکنیک های شدید و عمیق را به کار می گیرد یا روش های ملایم تر را؟

لازم است بدانید پزشک متخصص شما چه قدر در زمینه درمان مشکلات ستون فقرات تجربه داشته  و چه دوره های تخصص را در این زمینه گذرانده است؟

نکته‌ی مهم

بهترین متخصصین پزشکی تمام راهکارهای درمانی جراحی و غیرجراحی متناسب با مشکل بیمار را ارائه می‌دهند و به بیمار مزایا و معایب احتمالی هر روش را می گویند. در مواردی روند درمان ایجاب می‌کند تا بیمار مدتی تحت مراقبت باشد و استراحت کندو  اقدام خاصی صورت نگیرد.

به خاطر داشته باشید که در فرایند درمان بیمار مهم ترین نقش را دارد. بنابراین متخصص طب ورزشی موظف است تا تمامی اطلاعات  لازم را به بیمار بدهد و تمامی راهنمایی ها و آموزش های لازم را ارائه دهد به عنوان مثال نحوه انجام ورزش و حرکات اصلاحی در خانه یا نحوه استفاده از کمپرس سرد و گرم.  در نظر داشته باشید که اگر پزشک تمایلی به پاسخ دادن پرسش‌های مرتبط با روند تشخیص یا درمان ندارد، مسلماً از صلاحیت کافی برخوردار نیست و بهتر است به پزشک دیگری مراجعه شود.

توجه کنید که آیا رفتار و طرز برخورد پرسنل کلینیک با بیماران مودبانه و مناسب است یا خیر . آیا پرسنل کلینیک به سوالات شما پاسخ می دهند و پاسخ ان ها تخصصی است؟ آیا کلینیک وقت مراجعه بعدی را تعیین می‌کند؟ هنگام مراجعه به کلینیک به رفتار پرسنل آن توجه کنید و در نظر بگیرید که آیا با ان ها احساس راحتی می کنید و می توانید اعتماد کنید یا خیر؟ و در هنگام ملاقات با پزشک آیا از روش برخورد و شخصیت پزشک رضایت دارید؟

اگر پاسخ شما مثبت است، می‌توانید با خیال آسوده درمان خود را شروع کنید و مطمئن باشید که انتخاب شما آگاهانه و درست بوده .

چک لیست شما برای انتخاب یک متخصص خوب


یک متخصص ستون فقرات و متخصص طب فیزیکی و توانبخشی باید خصوصیات زیر را  دارا باشد:

-    دارای مجوز از سازمان نظام پزشکی کشور

-    برخورد محترمانه و حرفه ای داشته باشد

-    به صحبت های بیمار کاملا گوش دهد و به نگرانی های او اهمیت دهد

-    متناسب با دانسته های بیمار ، در جواب پرسش های او پاسخ های قابل فهم به او بدهد

-    روش های غیر جراحی را قبل از در نظر گرفتن روش های جراحی به کار گیرد

-    راهنمایی بیمار در مورد ورزش و تمرین‌های مناسب، ساز و کار بدن، تمرین‌های کششی ، حفظ قامت صحیح بدن اطلاعات و راهنمایی های لازم را ارائه دهد

-    معرفی به دیگر متخصص‌ها در صورت نیاز

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، مسائل گوناگونی وجود دارند که زمان انتخاب دکتر متخصص دیسک کمر باید به آنها توجه کنید.مراقبت ها حق شماست و لازم است قبل از شروع درمان تحقیق کنید و در انتخاب پزشک مورد اطمینان خود عجله نکنید.


telegrami