بی حسی انگشتان پا

bihesipa

بی‌حسی انگشتان پا می‌تواند یک بیماری بسیار آزاردهنده و ناراحت‌کننده برای هر کسی باشد. بی‌حسی ممکن است فقط در یک انگشت یا چند انگشتان پا هم‌زمان تجربه شود. علت بی‌حسی زمان شروع این اختلال و همچنین سایر علائمی که ممکن است همان زمان تجربه شود را تعیین می‌کند.

شما تنها فردی نیستید که خواب‌رفتگی انگشتان پا را تجربه کرده‌اید. میلیون‌ها نفر از مردم تحت تأثیر بی‌حسی انگشتان پا قرار گرفته‌اند و این شرایط  دویدن، راه رفتن یا حتی ایستادن را برای آن‌ها دشوار کرده است. شما باید بررسی دقیق‌تری از بی‌حسی انگشتان پا داشته باشید از جمله دلایل، علائم و چگونگی درمان این اختلال.

متخصصین ما در کلینیک ستون فقرات دکتر فرخانی می‌توانند با توجه به دلایل مختلف که باعث بی‌حسی انگشتان پا می‌شوند، تشخیص درست از علت بی‌حسی را داشته و درمانی مناسب را ارائه کنند تا مشکل بی‌حسی انگشتان پای شما را برطرف کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی ۳۲۳۶۷۴۶۵ تماس حاصل فرمایید.

بی‌ حسی انگشتان پا


آیا تا به حال انگشتان پای شما بی‌حس شده‌اند؟ بی‌ حسی در هر بخشی از بدن نگران‌کننده و آزاردهنده است. خواب رفتن انگشتان پا بسته به‌ شدت آن ورزش، راه رفتن، و یا حتی ایستادن را دشوار می‌کند. علاوه بر این، ممکن است فکر کنید که بی‌حسی مسئله‌ی مهمی نیست اما خواب‌ رفتگی ممکن است نشانه‌ای از اختلال دیگری باشد، بنابراین توجه به آن، به ‌خصوص اگر شدید یا مکرر باشد بسیار مهم است.

علائم


اگر انگشتان پایتان بی‌ حس می‌شوند، شما ممکن است این موارد را تجربه کنید:

  • بی‌ حسی کامل انگشتان پا به‌طوری‌که زمانی که آن‌ها را لمس می‌کند نمی‌توانید احساسشان کنید.
  • احساس سرما در انگشتان پا
  • احساس مورمور شدن که اغلب با بی‌ حسی یا خواب رفتن یک منطقه از بدن در ارتباط است.
  • سوزن سوزن شدن داخل و اطراف انگشتان پا
  • کاهش توانایی حرکت انگشتان پا

علل


علل مستقیم

bihesipa1

رایج‌ترین دلیل برای بی ‌حسی انگشتان پا و خواب رفتن پا پوشیدن کفش تنگ است. در هنگام راه رفتن ممکن است پا کمی متورم شود در نتیجه حتی کفش به‌ ظاهر مناسب نیز به انگشتان پا فشار می‌آورد. اگر کفش آن‌قدر کوچک است که انگشتان پا هیچ فضای حرکتی ندارند، کفش خیلی تنگ است و باید تعویض شود. فشرده  شدن انگشتان پا گاهی اوقات گردش خون را قطع می‌کند و در نتیجه اعصاب بی‌حس می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که هرگز برای مدت خیلی طولانی و در موارد غیرضروری از کفش استفاده نمی‌کنید و از پوشیدن کفش‌هایی که باعث فشرده شدن انگشتان پا می‌شوند اجتناب کنید.

هنگامی‌که پا یا انگشتان پا به دلیل ضربه‌های فیزیکی آسیب می‌بینند اعصاب انگشتان پا نیز دچار صدمه می‌شوند و در نتیجه بی‌حسی و خواب‌رفتگی ایجاد می‌شود. به‌خصوص اگر پا بشکند، ملتهب نیز می‌شود که بر اعصاب تأثیر می‌گذارد. ضربه خوردن انگشتان پا نیز به بی‌حسی منجر می‌شود حتی اگر شکستگی واقعی یا آسیب مشابه ایجاد نشود.

پینه‌ی روی انگشتان پا نیز یکی از علل نسبتاً شایع بی‌حسی است. پینه‌ها معمولاً به دلیل پوشیدن کفش نامناسب ایجاد می‌شوند و به‌طورکلی بر روی انگشت شست پا ظاهر می‌شوند. به‌خصوص پوشیدن کفش پاشنه‌بلند در این مورد بد است و احتمال ایجاد پینه را افزایش می‌دهد. اگر پینه پا برای مدت طولانی درمان نشود و علت تشکیل پینه پا رفع نشود، پینه در انگشتان دیگر پا نیز ایجاد می‌شود و ممکن است به بی‌حسی کلی منجر شود.

نشستن یا ایستادن طولانی‌مدت و ماندن در یک وضعیت ثابت فشار زیادی بر روی انگشتان پا قرار می‌دهد و باعث اختلال در اعصاب می‌شود. اغلب خواب‌رفتگی پاها یا انگشتان پا زمانی رخ می‌دهد که شما در یک مکان برای مدت‌زمان طولانی نشسته و یا ایستاده‌اید. بی‌حسی اغلب در حالت نشسته ایجاد می‌شود زیرا در این حالت به اعصاب پاها فشار وارد می‌شود و فشرده می‌شوند. سرد شدن بیش از حد انگشتان پا نیز باعث بی‌حسی آن‌ها می‌شود.

چند اختلال مربوط به پا، مانند قوس زیاد کف پا و یا کف پای صاف می‌تواند باعث خواب رفتن انگشتان پا شود. راه رفتن بر روی پاهایی که شکل طبیعی ندارند نیز فشار را در مناطق خاصی قرار می‌دهد که به اعصاب آسیب می‌رساند و می‌تواند باعث التهاب و تحریک و در نهایت منجر به بی‌ حسی انگشت شست پا شود. آرتروز نیز یکی از عوامل خواب رفتن است.

علل غیرمستقیم

bihesipa2

نوروما به معنی رشد اعصاب به شیوه‌ای غیرطبیعی است. این اتفاق در انگشتان پا بیش از هر بخش دیگری از بدن رخ می‌دهد. نوروما باعث می‌شود که سیگنال‌های الکتریکی ارسالی از عصب مسدود شوند که باعث بی‌حسی در بخش تحت تأثیر قرار گرفته از بدن می‌شود. اگر منشأ این بیماری انگشتان پا باشد ممکن است به سایر قسمت‌های پا نیز گسترش یابد و راه رفتن را دردناک و دشوار کند.

سه نوع  نوروپاتی ممکن است به بی‌حسی انگشتان پا منجر شود. نوروپاتی محیطی به‌طورکلی در دست ‌و پا ظاهر می‌شود و معمولاً با از دست دادن حس در انگشتان پا شروع می‌شود. این اختلال با گذشت زمان بدتر می‌شود پس باید در اسرع وقت درمان شود.

نوروپاتی دیابتی معمولاً به دلیل عدم مراقبت مناسب فرد دیابتی از خود اتفاق می‌افتد. نوسان میزان قند خون به اعصاب انگشتان پا آسیب می‌رساند و باعث خواب‌رفتگی می‌شود. مصرف بیش ‌از حد الکل به نقاط مختلف بدن ازجمله پا آسیب میزند و اعصاب را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

درمان


bihesipa3

درمان بی‌حسی انگشتان پا بسته به علت زمینه‌ای متفاوت است، اما ترک سیگار، کاهش وزن، رژیم غذایی مناسب و افزایش ورزش‌های بدنی شروع خوبی برای درمان است. استفاده از ابزاری مانند جوراب‌های مخصوص واریس و آتل‌های فشرده‌سازی نیز می‌توانند مفید باشند. اما اگر علائم و نشانه‌های گردش خون ضعیف در انگشتان پا وجود دارند بهتر است یک ارزیابی پزشکی انجام شود تا تأثیر نوروپاتی محیطی بر پیشرفت علائم مشخص شود. به ‌منظور مشخص شدن علت اختلال پزشک یک معاینه جامع پا انجام می‌دهد و در برخی موارد MRI یا سی‌تی‌اسکن را تجویز می‌کند. هنگامی‌که علت بی‌ حسی آشکار شود پزشک می‌تواند تعدادی از گزینه‌های درمانی از جمله فیزیوتراپی، داروهای ضد درد، داروهای ضدالتهاب و در موارد شدید عمل جراحی جزئی برای از بین بردن فشار بر روی اعصاب آسیب‌دیده را تجویز کند. در موارد نادر بی‌حسی انگشتان پا ممکن است نشانه‌ی یک عارضه‌ی جدی پزشکی باشد. اگر بی‌حسی به شکلی است که احساس می‌کنید در حال گسترش به سمت بالای بدن است ممکن است آغاز یک سکته مغزی یا حمله قلبی باشد. اگر بی‌حسی افزایش می‌یابد یا اگر با تاری دید، افتادگی صورت، از دست دادن تعادل، ضعف عضلانی و یا مشکل در صحبت کردن همراه است باید سریعاً به پزشک مراجعه شود. به‌طور کلی بی ‌حسی انگشت شست پا مسئله‌ی نگران‌کننده‌ای نیست مگر اینکه برای چند روز ادامه یابد، تبدیل به یک بیماری مزمن شود و یا با هر یک از علائم شدید بالا همراه باشد.

برای درمان بی حسی انگشتان پا روش های دیگری ازجمله شاک ویو تراپی،طب سوزنی و ... نیز وجود دارد.


telegrami