درمان خشکی ( حرکت نکردن) و گرفتگی شانه و بازو

درمان خشکی ( حرکت نکردن) و گرفتگی شانه و بازو

شانه منجمد که همچنین کپسولیت چسبنده نام دارد بیماری است که مشخصات آن سفتی و درد در مفصل شانه است. علائم این بیماری عموما به صورت تدریجی آشکار می گردند، با گذشت زمان تشدید پیدا می کنند

بیماری شانه منجمد زمانی بوجود می آید که پوششی که دور مفصل شانه قرار دارد و کپسول نامیده شود متورم و ضخیم گردد. علت بوجود آمدن این اتفاق مشخص نیست. شانه یک مفصل کروی گودالی است. قسمت انتهایی استخوان بازو با گودال تیغه شانه شما در تماس است. وقتی دست خود را از سر خود بالاتر بیاورید کپسول شانه به طور کامل کشیده می شود و وقتی دست خود را پایین بیاورید، به طرف پایین خم می شود. در بیماری شانه منجمد، باندهای بافت جای زخم داخل کپسول شانه شکل می گیرند و باعث ضخیم شدن، ورم کردن و سفت شدن آن می شود. به عبارت دیگر استخوان بازو فضای کمتری را در مفصل در اختیار دارد و محدودیت حرکتی بوجود می آورد.

شانه یخ‌زده در بین افراد بالای 40 سال رواج بیشتری دارد و معمولاً زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به این بیماری هستند. شانه یخ‌زده را می‌توان در مجموع به سه مرحله تقسیم کرد که هر کدام ممکن است تا چند ماه نیز به درازا بیانجامد:

درد ـ در مرحله اول شانه یخ‌زده، انجام اکثرحرکت‌ها باعث بروز شانه درد می‌شود. در این مرحله معمولاً با سفت شدن شانه نیز روبه‌رو هستیم.

یخ زدن ـ ویژگی بارز مرحله‌ی دوم این عارضه محدودیت حرکتی شانه است که زخم شدن کپسول مفصل شانه را نیز به همراه دارد. بیماران حتی نمی‌توانند به راحتی بازوی‌شان را بلند کنند یا دستشان را پشت بدن ببرند. در این مرحله درد به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

آب شدن یخ ـ در مرحله پایانی، شانه خود به خود شروع به “شل” شدن می‌کند و حرکت شانه به تدریج به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

علائم و نشانه ها


 

علائم خشکی شانه (حرکت نکردن) و گرفتگی شانه وبازو عموما با گذشت زمان آشکار می شوند ( اغلب پس از آخرین آسیب دیدگی، جراحی یا بی حرکت کردن شانه) . بیماران عموما درد خفیفی را احساس می کنند که با انجام حرکات یا فعالیت های مشخص افزایش پیدا می کند. درد بیشتر در ناحیه شانه متمرکز است، با این حال گاهی اوقات در قسمت بالای بازو، قسمت بالای کمر احساس می شود و گردن درد را نیز شامل می شود. بیماران همچنین در هر کدام از این نواحی احساس سفتی می کنند.

درد و خشکی شانه ناشی از بیماری شانه منجمد با هر حرکت شانه و با فعالیت هایی که باعث وارد شدن فشار بر مفصل شانه می شوند، افزایش پیدا می کند. بیماران مبتلا به بیماری شانه منجمد اغلب شب ها یا صبح ها در هنگام بیدار شدن از خواب درد احساس می کند. با پیشرفت بیماری از مرحله دردناک به مرحله منجمد، درد به شدت کاهش پیدا می کند.

بجز درد، بیماران عموما دچار سفتی و خشکی مفصل شانه قابل توجه می شوند و به راحتی نمی توانند شانه خود را تکان دهند. این بیماری عموما بر تمامی حرکات شانه تاثیرگذار است، اما با چرخش و بلند کردن بیشتر به چشم می آید. اگر چه بیماری شانه منجمد عموما تنها یک طرف بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد، بعضی از بیماران در هر دو شانه خود دچار این بیماری می شوند.

در صورتی که احساس می کنید به بیماری شانه منجمد مبتلا شده اید یا درد مداومی را در شانه خود احساس می کنید که باعث محدودیت حرکتی می شود، به پزشک ارتوپی مراجعه کنید.

علت و دلایل


 

درمان خشکی ( حرکت نکردن) و گرفتگی شانه و بازو

با وجود اینکه علت خشکی شانه و بیماری شانه منحمد شناخته شده نیست، گفته می شود که این مشکل پس از وارد شدن صدمه یا آسیب به مفصل شانه یا بافت نرم مجاور بوجود می آید. در این موارد، در صورتی که آسیب دیدگی اولیه به خوبی مورد درمان شانه درد قرار نگیرد، احتمال بوجود آمدن بیماری شانه منجمد بیشتر می شود. این اتفاق اغلب به دلیل استراحت ناکافی پس از فعالیت های سنگین و بی توجهی به درد بوجود می آید.

احتمال ابتلا به این بیماری پس از بی تحرکی بیش از حد ( به عبارت دیگر حرکت ندادن شانه، مخصوصا پس از آسیب دیدگی یا جراحی) یا در صورتی که از بیماری های خود ایمنی دیگر یا دیابت رنج می برید، بیشتر است.

تشخیص

پزشک به وسیله یک سری حرکت روی مفصل شانه بیمار را معاینه میکند. بعدازاینکه از علائم این بیماری وشرح حال بیمارآگاهی پیداکرد بیماربه صورت فیزیکی معاینه میشود.پزشک شانه های بیمار درتمام جهات حرکت میدهد تا از انیکه شانه های بیمار درحرکت دچارمحدودیت میشود ویا باحرکت بیمار دچار درد میشودآگاهی پیداکند.

آزمایشات دیگری علاوه بر معاینه فیزیکی بیمار میتوانددر تشخیص صحیح تر به پزشک کمک کند. از جمله عکس برداری توسط اشعه ایکس و عکس برداری مغناطیسی یا ام آر آی

راه ها و روش های درمان


 

درمان خشکی ( حرکت نکردن) و گرفتگی شانه و بازو

روش های درمان خشکی شانه ( بیماری شانه یخ زده) می تواند بسته به شدت و درجه آسیب و میزان احساس خشکی و بی حرکتی شانه در بیمار متفاوت باشد. روش های درمانی که در ادامه شرح داده شده اند به تسکین درد و حفظ دامنه حرکتی مفصل کمک میکنند. ممکن است پزشک به شما توصیه کند در طول دوره درمانی از انجام حرکاتی که درد شانه شما را بیش تر میکند ( مانند کشش زیاد شانه ) خودداری کنید با این وجود در نظر داشته باشید که این توصیه به این معنا نیست که به طور کلی شانه خود را حرکت ندهید.

دارو های مسکن

در صورتی که درد زیادی احساس میکنید ممکن است پزشک برای شما داروهای مسکن مانند paracetamol یا ترکیبی از paracetamol ، کدئین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را تجویز کند .

تزریق کورتیزون

در صورتی که داروهای مسکن در تسکین درد موثر نباشند ممکن است پزشک داروی حاوی کورتیزون را مستقیما به داخل مفصل تزریق کند . کورتیزون ها دسته ای از داروها هستند که تاثیر ضد درد و التهاب دارند. تزریق این دارو به داخل مفصل شانه می تواند تاثیر زیادی در کاهش درد بیمار و بهبود توانایی حرکت دادن شانه داشته باشد اما

این تزریقات آسیب را درمان نمیکنند و به همین دلیل علائم بیمار پس از مدتی دوباره عود میکنند.

حرکات اصلاحی

شانه در صورتی که به آسیب شانه یخ زده ( خشکی و بی حرکتی شانه) دچار شده اید ، حرکت دادن شانه به طور منظم با حرکات کششی بسیار ملایم ، از اهمیت زیادی برخوردار است و در درمان شانه یخ زده بسیار تأثیر گذار است. بی حرکت بودن شانه ممکن است موجب خشکی و سفتی بیشتر مفصل شانه شود بنابراین حتما باید تا جایی که میتوانید شانه خود را مانند حالت عادی ( مانند حالت قبل از آسیب دیدگی) حرکت دهید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست میتواند از تکنیک های بسیاری برای حفظ و بهبود دامنه حرکتی و انعطاف مفصل شانه ، استفاده کند . در صورتی که پزشکتان شما را به یک فیزیوتراپیست معرفی کند ، ممکن است در انجا یکی یا ترکیبی از روش های زیر برای شما انجام شود :

– انجام حرکات کششی ویژه که طی آن از تکنیک های گوناگونی برای حرکت دادن مفصل شانه در تمام جهات استفاده می شود.

-ماساژ درمانی

– گرما درمانی و سرما درمانی

– مدالیته های درمانی گوناگون مانند الکتروتراپی ، اولتراسوند و غیره

انجام جراحی برای درمان آسیب شانه یخ زده زیاد معمول نیست اما در صورتی که علائم شما بسیار شدید باشند و در شرایطی که روش های درمانی غیر جراحی بعد از گذشت شش ماه تاثیری در بهبود آسیب نداشته اند ، پزشک ارتوپد روش جراحی را پیشنهاد می کند .

هدف از جراحی رهاسازی بافتهای مفصل آسیب دیده و بی حرکت است . متد های گوناگونی برای انجام این کار وجود دارد که دو مورد از معمول ترین روش ها ( حرکت دادن شانه تحت بیهوشی و آرتروسکوپی شانه) در ادامه تشریح شده اند :

حرکت دادن شانه تحت بیهوشی

در این روش ، برای کشش بافتهای اطراف ، شانه شما به صورت کنترل شده حرکت داده می شود. معمولا قبل از انجام این عمل برای کاهش درد و تورم، در مفصل شانه بیهوشی موضعی و کورتیزون تزریق می شود .

آزدسازی بافت شانه با آرتروسکوپی

آرتروسکوپی یک روش جراحی بسته است که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در این روش دو یا سه برش کوچک اطراف مفصل شانه ایجاد می شود ، سپس جراح یک لوله کوچک که داخل آن نور و یک دوربین کوچک قرار دارد را از طریق یکی از این برش ها وارد شانه میکند تا به وسیله آن داخل مفصل شانه را ببیند. یک پروب کوچک دیگر که از سر آن امواج رادیوی با فرکانس بالا منتشر می شود ، از طریق یکی دیگر از برش های ایجاد شده در شانه وارد می شود و از این پروب برای برش قسمت هایی از بافت شانه که ضخیم شده اند استفاده می شود. باز کردن بافت های ضخیم شده شده از یکدیگر می تواند دامنه حرکتی شانه را بسیار بهبود بخشد.

عمل HYDRODILATATION

این روش درمانی تحت بیهوشی موضعی انجام می شود ، به این معنا که شما در حین انجام عمل بیدار هستید اما شانه شما کاملا بیحس شده است. در ابتدای عمل مایع مخصوصی به نام ماده کنتراست ، که باعث ایجاد یک تضاد رنگی و وضوح تصویر در تصاویر اشعه ایکس می شود، در مفصل شانه تزریق می شود. در حین انجام عمل تصاویر اشعه ایکس از مفصل شانه بر روی یک صفحه نمایش، نشان داده میشود و پزشک با مشاهده همزمان تصاویر اشعه ایکس ترکیبی از سالین ، کورتیزون و بیهوشی موضعی را در مفصل شانه تزریق میکند. این عمل تنها در حدود 15 دقیقه طول می کشد وشما می توانید پس از انجام عمل در همان روز به خانه بروید.

برای درمان خشکی و یخ زدگی شانه روش های دیگری ازجمله درمان دستی،پرولوتراپی و … نیز وجود دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس