درمان پارگی و آسیب منیسک زانو با انواع روش های فیزیوتراپی

مینیسک یکی از مناطق مشکل دار در زانو است. وظیفه آن به عنوان توزیع کننده بار ، مکانیزم ترمز و کمک فنر ، ایجاد ثبات در مفصل زانو است و در هنگام فعالیت‌های ورزشی و انجام کارهای روزمره در معرض ضربه شدید قرار می‌گیرد. آسیب مینیسک می‌تواند از طریق آسیب چشمگیر یا ساییدگی طبیعی ایجاد شود و اغلب منجر به درد شدید می‌شود. درد تیر غالباً در موارد آسیب دیدگی ناشی از آسیب دیدگی مشاهده می‌شود ، در حالی که آسیب مربوط به سن مینیسک معمولاً فقط در یک مرحله نسبتاً دیر تشخیص داده می‌شود. درد ناشی از آسیب مینیسک باید در اسرع وقت رفع شود تا از آسیب طولانی مدت یا برگشت ناپذیر جلوگیری شود. فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در التیام پارگی مینیسک و بازیابی قدرت و حرکت شما کمک کند. در صورت نیاز به جراحی ، فیزیوتراپیست می‌تواند به شما کمک کند تا برای انجام عمل آماده شوید و پس از جراحی بهبود یابید.

مینیسک زانو چیست؟


مینیسک یک ساختار یک چهارم ماه شکل است که از فیبروکارتارژ ساخته شده است و مفاصل زانو ، مفاصل آکرومیوکلاویکولار ، مفصل استرونوکلاکولار و مفصل تمپورومندیبولار را تقسیم می‌کند. در زانو ، مینیسک های داخلی و جانبی وجود دارد. مینیسک داخلی یکی دیگر از نواحی مستعد آسیب است. هر دو هنگام قرار دادن پیچش یا تنش روی مفصل به زانو کمک می‌کنند تا ثابت بماند.

مینیسک های زانو مانند پدهای غضروفی به نظر می‌رسند که اصطکاک را در اطراف مفصل زانو پخش می‌کنند. آن‌ها از پایین صاف و در قسمت بالای آن مقعر هستند. آن‌ها با اتصال به فرو رفتگی‌های کوچک بین حفره‌های اینترکوندیلوئید درشت نی به مفصل زانو متصل می‌شوند. آن‌ها همچنین وزن بقیه بدن را روی مفصل پخش می‌کنند.

انواع پارگی مینیسک


انواع پارگی مینیسک

در واقع سه نوع پارگی منیسک وجود دارد:

 • پارگی جزئی: این نوع پارگی منجر به تورم و درد جزئی می‌شود. علائم معمولاً در حدود 3 هفته برطرف می‌شوند.
 • پارگی متوسط: درد در وسط یا کنار زانو وجود دارد. تورم پس از 2-3 روز بدتر می‌شود. زانو احساس سفتی خواهد کرد و شما قادر به خم کردن کامل آن نخواهید بود. با چرخاندن زانو یا هنگام نشستن به سمت پایین ، درد های شدیدی وجود خواهد داشت. علائم حدود 1-2 هفته طول می کشد اما اگر پارگی را با جراحی درمان نکنید سال‌ها تکرار می‌شود.
 • پارگی شدید: تکه هایی از مینیسک وجود دارد که به طور آزاد در فضای مفصلی شناور هستند. به همین دلیل است که زانو باز می‌شود ، می‌گیرد یا قفل می‌شود. صاف کردن زانو ممکن است امکان پذیر نباشد.

زانو ممکن است بلافاصله متورم شود یا در طی دو روز متورم شود. اگر پیر هستید ، ممکن است علت دقیق آسیب دیدگی مشخص نشود. مینیسک فقط به دلیل شکننده بودن و لزوماً به دلیل آسیب دیدگی شدید ، می‌تواند پاره شود.

علل پارگی مینیسک


مینیسک ها از فیبروکارتیک های سخت ساخته شده اند که باعث می‌شود نسبت به غضروف‌های معمولی مقاوم و در برابر آسیب مقاوم باشند. مینیسک داخلی در قسمت صاف و میانی درشت نی نشسته است. منیسک جانبی در قسمت جانبی تیبیا قرار دارد.

مینیسک ها رگ‌های ریزی دارند که در خارج از سطح خود تغذیه می‌کنند. با این وجود ، در وسط مینیسک ها ، خون رسانی واقعی وجود ندارد ، بنابراین وقتی فیبروکارتار آسیب می‌بیند ، عروق کمی دارد تا بتواند بهبود یابد.

دو علت اصلی پارگی مینیسک شامل یک آسیب ضربه ای است که در هنگام خم شدن زانو و سپس پیچ خوردگی رخ می‌دهد. ضربه به قسمت خارجی زانو باعث پارگی مینیسک داخلی به همراه آسیب به رباط و قسمت داخلی و رباط صلیبی قدامی می‌شود. صدمات ضربه ای معمولاً در افرادی که فعال هستند و در سنین 10 سال تا 45 سال قرار دارند ، رخ می‌دهد. بیشتر این آسیب‌ها نیاز به ترمیم جراحی دارند.

پارگی دژنراتیو بیشتر در افراد بالای 40 سال دیده می‌شود. این پارگی‌ها وقتی اتفاق می‌افتند که فیبرهای کلاژن در اثر فرسایش شکسته می‌شوند. این نوع پارگی‌ها به طور کلی افقی بوده و منجر به ایجاد بخش‌هایی می‌شوند که به طور کلی زانو را در بر نمی‌گیرند یا قفل نمی‌کنند. این موارد بیشتر در افراد سیگاری دیده می‌شود و در بالا رفتن از پله و پیاده شدن از اتومبیل و صندلی اختلال ایجاد می‌کند.

 

علائم پارگی مینیسک


علائم اصلی پارگی مینیسک شامل درد و تورم در زانوی آسیب دیده است. غالباً زانوی آسیب دیده احساس قفل شدن می‌کند یا صاف نمی‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که غضروف از نظر جسمی به مفصل زانو برخورد کند. علائم رایج پارگی مینیسک عبارتند از:

 • درد در زانو
 • تورم زانو
 • حساسیت به لمس مینیسک
 • قفل کردن ، یا صدا دادن مفصل هنگام حرکت
 • محدودیت در حرکت زانو

تشخیص


یک ارتوپد می‌تواند مفصل را برای حساسیت در امتداد خط مفصل لمس کرده و شرح حال کاملی را که برای بیمار اتفاق افتاده دریافت کند. تعدادی آزمایش وجود دارد که پزشک می‌تواند برای ارزیابی ثبات مینیسک انجام دهد. در زیر برخی از بهترین تست‌ها آورده شده است:

 • تست مک موری: بیمار در حالی که زانو و ران را خم کرده دراز می کشد. پا هنگامی که زانو با نیروی داخلی روی زانو کشیده می‌شود ، از خارج چرخانده می‌شود. ایده انجام این تست یک احساس ناگهانی است. به مینیسک داخلی در سطح کندیل داخلی ران فشار وارد می‌کند.
 • علامت Fouche: پزشک استخوان درشت نی را به سمت داخل می‌چرخاند. این کار باعث ایجاد فشار به مینیسک داخلی می‌شود. استخوان درشت نی شروع به باز شدن می‌کند و به آرامی خم می‌شود ، قبل از اینکه به طور ناگهانی به عقب لغزد ، منیسک را در بین استخوان ران و درشت نی گرفت و منجر به صدا و درد ناگهانی می‌شود.
 • علامت Steinmann I . زانو تقریباً تا انتها کشیده شده است و معاینه کننده در حالی که زانو به آرامی خم می‌شود ، تیبیا را در چرخش داخلی یا خارجی به شدت می‌چرخاند. اگر پارگی مینیسک وجود داشته باشد ، درد را نشان می‌دهد. چرخش جانبی استخوان درشت نی باعث ایجاد فشار در مینیسک داخلی می‌شود ، در حالی که چرخش داخلی بر مینیسک جانبی فشار وارد می‌کند.
 • علامت Steinmann II: منیسک دردناک را در خط مفصل لمس کنید. به آرامی زانو را خم کنید. اگر بخشی از مفصل لطافت خود را از دست بدهد ، احتمالاً پارگی مینیسک است. اگر حساسیت در هنگام خم شدن ادامه پیدا کند ، مشکل احتمالاً پارگی رباط است.

درمان پارگی و آسیب منیسک زانو


درمان پارگی و آسیب منیسک زانو

درمان پارگی مینیسک با یک روش محافظه کارانه یا جراحی انجام می‌شود. این انتخاب به سن و خواسته‌های بیمار و توانایی تحمل جراحی بستگی دارد. هنگام انجام یک درمان محافظه کارانه ، بیمار باید از نظر فیزیوتراپی قابل توجه باشد. قبل از انجام تمرینات به منظور تقویت بیشتر عضلات چهار سر ، باید زانو را برای مدتی استراحت داد. عضلات قوی تر قادر خواهند بود وزن بدن را بهتر جذب کنند و می‌توانند به زانو کمک کنند. برای درد می‌توان تایلنول یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی داد.

چگونه یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند کمک کند؟

چگونه یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند کمک کند

پارگی مینیسک اغلب بدون جراحی قابل کنترل است. یک دوره کوتاه درمانی که توسط یک متخصص فیزیوتراپی ارائه می‌شود می‌تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید آیا زانوی شما بدون جراحی بهبود می‌یابد یا خیر. فیزیوتراپیست شما می‌تواند به کنترل درد و تورم در ناحیه زانو کمک کند و با شما همکاری کند تا قدرت و تحرک کامل زانوی خود را بازیابی کند. درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان دستی

فیزیوتراپیست شما ممکن است برای کمک به کاهش تورم و سفتی و بازیابی عملکرد عضلات اطراف زانو ، از درمان دستی – درمانی عملی که ممکن است شامل ماساژ ، کشش یا تحرک مفصلی باشد – استفاده کند.

استفاده از یخ

استفاده از یخ

فیزیوتراپیست شما برای کمک به کنترل هرگونه درد و تورم ، کیسه‌های یخ را روی زانو قرار می‌دهد و ممکن است به شما دستور دهد که از ماسوره در خانه استفاده کنید. تورم در راهنمای توان بخشی “راهنمای” مهمی است و می‌تواند سطح توانایی و بهبودی شما را نشان دهد. اگر افزایش تورم را تجربه کردید ، فیزیوتراپیست برنامه درمانی یا سطح فعالیت شما را برای اطمینان از ایمن ترین و موثرترین بهبودی شما تغییر می‌دهد.

فشرده سازی

فشرده سازی

فیزیوتراپیست شما ممکن است استفاده از بانداژهای فشاری ، جوراب یا پمپ‌ها را برای کاهش یا جلوگیری از تجمع بیشتر ادم (تورم) توصیه کند. فیزیوتراپیست شما ممکن است آن‌ها را به عنوان بخشی از درمان‌های منظم شما در نظر بگیرد و نحوه استفاده از آن‌ها را در خانه به شما و خانواده تان بیاموزد.

NMES

ممکن است درمانگر فیزیکی شما از درمانی به نام تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES) استفاده کند. NMES از جریان الکتریکی برای تحریک یا انقباض عضلات اطراف زانوی شما برای کمک به بهبود قدرت آن‌ها استفاده می‌کند.

دستگاه‌های کمکی

ممکن است لازم باشد در کوتاه مدت از وسایل کمکی مانند عصا یا واکر استفاده شود. متخصص طب فیزیکی شما توصیه می‌کند که کدام دستگاه برای شما بهترین است و نحوه استفاده صحیح از آن را به شما آموزش می‌دهد.

تمرینات تقویت کننده

تمرینات تقویت کننده

فیزیوتراپیست شما تمریناتی را برای ایجاد و حفظ قدرت شما در دوران نقاهت و کمک به بازگرداندن حرکت کامل به زانو طراحی می‌کند. به شما یک برنامه خانگی از تمرینات اختصاص داده می‌شود که مخصوص شرایط شما باشد. تقویت عضلات اطراف زانو و کل پا به کاهش فشار روی بافت زانو که بهبود می‌یابد کمک می‌کند.

هم‌زمان با بهبودی ، فیزیوتراپیست به شما در مورد راه‌های بهبودی و حفظ تناسب اندام و سطح فعالیت خود مشاوره می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید چه زمانی آماده بازگشت به فعالیت کامل هستید.

جراحی

در صورت عدم موفقیت درمان محافظه کارانه یا قفل شدن زانو ، می‌توان از روش جراحی استفاده کرد. ترمیم در یک سوم منیسک خارجی امکان پذیر است زیرا خون رسانی کافی برای بهبودی کافی وجود دارد. بیماران جوان تر از بیماران مسن تر برای جراحی مناسب ترند. افرادی که کم تحرک هستند معمولاً نتیجه خوبی ندارند.

به سمت داخل زانو ، منیسک فاقد خونرسانی است و احتمال بهبودی آن وجود ندارد. در چنین مواردی بیمار آرتروسکوپی می‌کند و تحت مینیسکتومی جزئی قرار می‌گیرد. در موارد جدی ، بیمار نیاز به مینیسکتومی کامل دارد ، اگرچه پزشکان هر زمان ممکن از این کار جلوگیری می‌کنند. از بین رفتن کل مینیسک معمولاً منجر به آرتروز زانو می‌شود که به نوبه خود منجر به تعویض کامل زانو یا احتمالاً تعویض مینیسک می‌شود. یک رویکرد آزمایشی “پیوند مینیسک” نامیده می‌شود که هنوز به صورت خیلی معمول انجام نمی‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس