درمان کشیدگی عضلات، رباط و تاندون شانه با وسایل کمکی، ورزش و طب سوزنی

درمان کشیدگی عضلات، رباط و تاندون شانه با وسایل کمکی، ورزش و طب سوزنی

کشش شانه (یا جداشدگی) نوعی پارگی رباط و تاندون ( نوارهای محکمی از بافت فیبرینی که با استخوانها را به مفصل دیگری در داخل یا اطراف شانه متصل می‌کنند ) شانه است. بنابراین، این آسیب در واقع مربوط به مفصل شانه نیست. در عوض، این آسیب مفصل آکرومیوکلاویکولار (که مفصل AC نیز نامیده می‌شود) را درگیر می‌کند. مفصل AC جایی است که ترقوه یا کلاویکل (Clavicle) به بالاترین نقطه تیغه شانه (زائده آکرومیون) می‌رسد.

اگر شانه درد دارید و درد شما بدتر می‌شود و نمی‌توانید شانه خود را حرکت دهید یا اگر دست شما یخ زده یا خشک شده باشد یا رنگ زیر شانه تغییر کرده باشد و اگر احساس سوزن سوزن شدن، ضعف یا بی‌حسی در بازوی خود دارید ، شانه شما احتمالا دچار کشیدگی شده است و شما باید به یک پزشک مراجعه کنید و به دنبال درمان پزشکی باشید.

انواع

انواع کشیدگی عضلات، رباط و تاندون شانه

طبق گفته پزشکان، شدت کشیدگی عضله شانه می‌تواند از درد خفیف تا حالت کاملا قابل مشاهده برای چشم غیر مسلح و بسیار دردناک، متغیر باشد.

  • کشیدگی ملایم عضله شانه رباط‌های acromioclavicular) AC) را به گونه‌ای درگیر می‌کند که باعث جابجا شدن استخوان ترقوه نمی‌شود.
  • یک آسیب جدی‌تر، رباط AC را پاره می‌کند و باعث کشیدگی یا پارگی خفیف رباط کراکوکلاویکولار (CC) می‌شود، به طوری که تا حدودی استخوان ترقوه از رباط خارج می‌شود.
  • جدی‌ترین جداشدگی شانه، رباط‌های AC و CC را به طور کامل پاره می‌کند و مفصل AC را به طور قابل توجهی از موقعیت خود خارج می‌کند.

علل و عوامل خطر

کشیدگی‌های شانه می‌تواند ناشی از یک حادثه باشد که تنها یکبار اتفاق افتاده یا ناشی از انجام مکرر فعالیت‌های بیش از حد باشد. ورزش‌های تماسی یا ورزش‌هایی که در آن ورزشکار بسیار در معرض آسیب‌دیدگی قرار دارد، مانند فوتبال، کشتی، اسکی و راگبی، می‌تواند منجر به جداشدگی شانه شود. فعالیت‌های ورزشی که شامل حرکات تکراری بالای سر هستند، مانند شنا، تنیس، پرتاب وزنه و وزنه برداری می‌تواند منجر به بروز علائم مشابه شود. این نوع آسیب‌های شانه همچنین می‌تواند ناشی از فعالیت‌های جسمانی بیش از حد مانند شستشوی دیوار، آویختن پرده یا باغبانی باشد.

علائم

کشیدگی شانه معمولا به یک یا چند مورد از علائم زیر منجر می‌شود:

  • درد و خشکی شانه
  • عدم توانایی چرخش بازو در تمام موقعیت‌های عادی
  • فقدان قدرت در شانه برای انجام فعالیت‌های روزانه

وجود هریک از این علائم در یک جوان نشان می‌دهد که برای تعیین شدت مشکل باید با پزشک مشورت کنید.

تشخیص

برای تشخیص کشیدگی شانه، پزشک درمانگر یک معاینه فیزیکی دقیق از شانه آسیب دیده در مقایسه با شانه سالم انجام می‌دهد و تفاوت‌ها را مشاهده می‌کند. پزشک به دنبال تورم، تغییر شکل، کبودی خواهد رفت و همچنین محدوده حرکت را بررسی می‌کند. دکتر همچنین محل آسیب دیده را برای بررسی درد و حساسیت لمس می‌کند.

اگر حین معاینه پزشک شک کند که کشش یا شکستگی شانه وجود دارد، ممکن است تصویربرداری اشعه ایکس را نیز تجویز کند. در موارد شدید آسیب‌های مفصلی شانه، MRI یا CT اسکن نیز ممکن است تجویز شوند.

درمان

درمان کشیدگی شانه وابسته به نوع کشیدگی است.

استراحت

به شانه خود استراحت دهید تا بتواند بهبود یابد. از جابجایی شانه خود جلوگیری کنید تا جراحت شما بهبود یابد. این کار به کاهش خطر آسیب بیشتر به شانه شما کمک می‌کند.

یخ درمانی

درمان کشیدگی شانه

هر 2 ساعت یکبار، 20 تا 30 دقیقه، یا مطابق دستورالعمل یخ را روی شانه خود بگذارید. از یک بسته یخ آماده استفاده کنید یا یخ خرد شده را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. قبل از قرار دادن کیسه یخ در محل، شانه خود را با حوله بپوشانید. یخ به جلوگیری از آسیب بافتی و کاهش تورم و درد کمک می‌کند.

دارو

داروهای NSAID، مانند ایبوپروفن، باعث کاهش تورم شانه، درد کشیدن و تب می‌شوند. این داروها با نسخه پزشک یا بدون آن در دسترس هستند. داروهای NSAID ممکن است باعث خونریزی معده یا مشکلات کلیه در افراد خاص شوند. اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، همیشه از پزشک خود بپرسید که آیا داروهای NSAID برای شما بی‌خطر هستند یا خیر. همیشه برچسب دارو را بخوانید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

بریس

درمان کشیدگی شانه

شانه خود را مطابق دستورالعمل فشرده کنید. فشرده سازی از شانه آسیب دیده محافظت می‌کند و باعث کاهش تورم و حرکت می‌شود تا شانه شما بهبود یابد. برای کشیدگی‌های خفیف، ممکن است پزشک استفاده از یک بانداژ مناسب را برای حمایت از بازوی شما تجویز کند. اگر کشیدگی جدی‌تر باشد، ممکن است شما برای ثابت نگه داشتن شانه خود نیاز به کتف‌بند طبی یا گچ داشته باشید.

ماساژدرمانی

درمان کشیدگی شانه

اگر شانه درد شما بیش از یک هفته طول کشید و تصور شما بر این بود که این امر به دلیل کشیدگی عضلات است، یک ماساژ بافتی عمیق توسط یک پزشک واجد شرایط، می‌تواند موثر باشد. ماساژ عمیق بافت برای تسکین درد، گرفتگی و تنش عضله که می‌تواند دامنه حرکت شما را محدود کند و انعطاف پذیری را در شانه شما کاهش دهد، عالی است. ماساژ همچنین گردش خون بهتر را برای شما فراهم می‌کند و باعث آرامش می‌شود.

درمان دستی

پزشکان در درمان دستی روی ایجاد حرکت و عملکرد طبیعی در مفاصل ستون فقرات و محیطی مانند شانه تمرکز می‌کنند. پزشک شما می‌تواند تعیین کند که این درد از کجا شروع می‌شود و در صورت لزوم، به صورت دستی در مفصل مشکل‌دار کمی تغییر ایجاد می‌کند یا آن را تنظیم می‌کند.

طب سوزنی

درمان کشیدگی شانه

در درمان طب سوزنی برای کشیدگی یا رگ به رگ شدن شانه، نقاط حساس به عنوان نقاط اصلی انتخاب می‌شوند. در طب سوزنی از نقاط موضعی “Local points”، که در اطراف و نزدیکی محل بیماری قرار دارند، و نقاط دور “Distal points” که از محل بیماری فاصله دارند، برای تسکین تاندون و افزایش گردش خون یا کاهش تورم و درد در ترکیب با بادکش کردن و طب فشاری استفاده می‌شود.

درمان کشیدگی شانه

زمانی که درد شانه تسکین پیدا می‌کند، می‌توان ورزش‌های سبک انجام داد.

این حرکات در محدوده بسیار کوچکی قرار دارد، اما ممکن است تنها ورزش تقویت کننده‌ای باشد که می‌تواند بدون درد انجام شود و باید در اسرع وقت شروع شود تا برای تسریع درمان مفید باشد.

در حالی که دست آسیب دیده در کنار بدن شما قرار دارد و با دست دیگرخود بین آرنج و شانه بازوی مجروح خود را نگه داشته‌اید، بایستید و دستان مجروح را به سمت جلو فشار دهید درحالی که دست مجروح خود را با دست دیگر نگه داشته‌اید. تا ده ثانیه در این حالت بمانید.

این تمرین را تکرار کنید، اما بازوی آسیب دیده خود را به عقب فشار دهید.

باز هم دوباره این کار را انجام دهید، اما این بار بازوی آسیب دیده خود را به سمت خارج فشار دهید.

  • بایستید و پاها را کمی از هم باز کنید، دستان خود را در کنار بدن خود قرار دهید و آنها را تا ارتفاع شانه بالا بیاورید. تا ده ثانیه در این حالت بمانید و حرکت را تکرار کنید.
  • پاها را کمی از هم باز کنید، هر دو دست را در مقابل بدن خود نگه دارید، آنها را بالا ببرید و دستانتان را در بالای سرتان لمس کنید.

این دو تمرین آخر را می‌توان پس از مدتی با استفاده از وزنه‌های سبک  تکرار کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس