درمان گیاهی کمر درد: تاثیر داروهای گیاهی برای رفع درد کمر

به روز رسانی: 25 بهمن 1402
درمان گیاهی کمر درد تاثیر داروهای گیاهی برای رفع درد کمر-min

کمر درد تعداد زیادی از افراد را در مراحل مختلفی از زندگی درگیر می‌‌کند و باعث می‌‌شود که این افراد بازی خود در محل کار را از دست بدهند و متحمل هزینه‌های درمانی زیادی شوند. استرس، آسیب دیدگی جسمانی، بیماری، نامناسب بودن حالت بدن و سایر فاکتورها باعث بروز درد کمر و گردن خواهد شد. برخی از روش‌های درمانی استاندارد از قبیل فیزیوتراپی، تزریق استروئید و عمل جراحی به بهبود درد کمک می‌کند. اگر چه داروهای گیاهی به تنهایی باعث بهبود میزان درد گردن و کمر نمی‌شوند در کنار سایر روش‌های درمانی استاندارد نقش مهمی را ایفا خواهند کرد.

 درمان کمر درد با گیاهان دارویی


آیا می‌دانستید که کنترل درد می‌تواند به همان سادگی بازکردن در کابینت آشپزخانه ممکن باشد؟ تعداد زیادی از گیاهان دارویی که برای تسکین درد استفاده می‌شوند، در آشپزخانه شما قابل دسترسی هستند. در زیر به تعدادی از این گیاهان اشاره می‌کنیم.

 زردچوبه

زردچوبه-min

 زردچوبه یک پودر زرد رنگ است که محل اصلی تولید آن هند و اندونزی می‌باشد و اغلب در آشپزخانه برای طعم دادن به غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. تصور بر این است که زردچوبه تسکین درد، رفع التهاب و سفتی مفاصل و عضلات کمک می‌کند و این امر به یک ترکیب شیمیایی موجود در آن که کورکومین نام دارد مرتبط است. پزشکان عقیده دارند که این ترکیب شیمیایی باعث مسدود شدن آنزیم‌ها و سیتوکین‌های اضافی می‌شود. در چین باستان از زردچوبه برای تسکین درد و درمان آرتروز و همچنین کمک به هضم غذا و یک ترکیب پاکسازی کننده استفاده می‌شد. تحقیقات نشان داده که زردچوبه دارای خواص ضد التهابی بسیار قدرتمندی است و در یک تحقیق دیگر پزشکان به این نتیجه رسیدند که خواص زردچوبه در جلوگیری از بروز التهاب مفصل بیشتر از کاهش درد خود مفصل است. به طور کلی پزشکان در یک ارزیابی متوجه شدند که مصرف مکمل زردچوبه به مدت ۸ تا ۱۲ هفته در کاهش علائم و نشانه‌های آرتروز موثر بوده است. کورکومین موجود در زردچوبه یک آنتی اکسیدان قوی است که به پاک سازی رادیکال‌های آزاد و مخرب درون بدن می‌پردازد. رادیکال‌های آزاد به مولکول‌های ناپایدار گفته می‌‌شود که به مولکول‌های اطراف آسیب می‌‌رساند و باعث آسیب دیدگی بافت‌ها و سلول‌ها می‌شوند. آنتی اکسیدان باعث خنثی شدن رادیکال‌های آزاد می‌شود و به این ترتیب از سلول‌ها و بافت‌های بدن محافظت می‌کند. متاسفانه اغلب زردچوبه به خوبی توسط بدن جذب نمی‌شود به همین دلیل بهترین روش برای جذب آن توسط بدن مصرف آن از طریق مواد غذایی و مکمل‌های مایع است.

 پنجه شیطان

پنجه شیطان-min

پنجه شیطان گیاهی است که فقط در بیابان‌های کالاهاری در آفریقای جنوبی یافت می‌شود. این گیاه اغلب برای درمان دردهای روماتیسمی‌، کمردرد و همچنین درد عضلات و مفاصل مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. اسم این گیاه از ظاهر پنجره مانند آن گرفته شده است. در یک تحقیق که به بررسی تاثیرات این گیاه بر روی اختلالات روماتیسمی خفیف تا متوسط انجام شده است نشان داده که اگر چه گیاه پنجه شیطان تاثیری بر روی نتایج حاصل از شمارش گلبول‌های خونی در این بیماری‌ها ندارد تاثیر به سزایی در کاهش درد بیش از ۶۰ درصد از بیماران داشته است و این افراد شاهد نتایج مثبتی بودند. این تحقیق همچنین نشان داده که استفاده از گیاه پنجه شیطان در طولانی مدت نه تنها بی خطر است بلکه توانسته باعث بهبود افراد شود که دچار درد مزمن پایین کمر هستند. این گیاه به صورت قرص در دسترس قرار دارد اما باید قبل از مصرف آن از سلامت دستگاه گوارش خود و همچنین کیفیت و کمیت این گیاه که برای تهیه قرص مورد استفاده قرار گرفته است اطمینان حاصل کنید.

 زنجبیل

زنجبیل-min

زنجبیل یکی از ادویه‌هایی است که به راحتی در آشپزخانه همه افراد یافت می‌شود. از گذشته تا کنون از زنجبیل برای درمان تهوع و استفراغ و مشکلات هاضمه استفاده می‌شود. زنجبیل با خواص دیگری نیز همراه است و باعث تسکین درد می‌شود. این گیاه دارای خواص ضد التهابی است و به نظر می‌‌رسد که همانند داروهای مورد استفاده برای آرتروز دارای اثر بازدارندگی COX-2 می‌باشد. عقیده بر این است که این ویژگی‌های ضد التهابی به ترکیبات مختلفی که در زنجبیل وجود دارد مرتبط است. این ترکیبات دارای ویژگی‌های ضد التهابی هستند که به کاهش مقدار آسیب ایجاد شده حاصل از رادیکال‌های آزاد و عوامل فرسایشی کمک‌ می‌کند. تحقیقاتی که بر روی زنجبیل انجام شده است حاکی از تاثیرات مثبت و امیدوار کننده آن بر روی عضلات و مفاصل دردناک است. در یک تحقیق که به بررسی تاثیرات عصاره زنجبیل در افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو انجام شده است مشخص شده که زنجبیل توانسته است در مقایسه با داروها تا ۴۰ درصد به کاهش درد و سفتی عضلات و مفاصل بپردازد. زنجبیل به اشکال مختلف از قبیل چای، کپسول، پودر و تنتور استفاده می‌‌شود و برخی از غذاها از پودر خشک شده یا ریشه تازه زنجبیل تهیه می‌شوند. مصرف زنجبیل به خاطر تاثیرات مثبتی که در تسکین درد مفاصل دارد توصیه می‌شود. برخی از متخصصان توصیه می‌‌کنند که زنجبیل را به همراه غذا مصرف کنید تا از بروز درد معده جلوگیری شود اما برخی دیگر استفاده از آن را به صورت طبیعی پیشنهاد می‌‌دهند. در یک تحقیقی که در این رابطه انجام شده است مشخص شد که مصرف چند قاشق غذاخوری از زنجبیل تازه می‌تواند به تسکین درد عضلانی حاصل از ورزش کمک کند.

 آرنیکا

آرنیکا-min

 آرنیکا که گاهی اوقات از آن تحت عنوان گل آفتابگردان کوهستان یاد می‌شود یک گیاه چند ساله است و در کوهستان‌های اروپا و سیبری یافت می‌شود. گل‌های زرد روشن این گیاه از دیرباز برای تسکین درد عضلات و مفاصل مورد استفاده قرار گرفته است و البته در کاهش کبودی نیز نقش دارد. آرنیکا حاوی لاکتون گیاهی است که دارای خواص ضد التهابی می‌باشد. لاکتون با جلوگیری از تولید یک ماده التهاب آورد که به آن فاکتور هسته ای کاپا بتا گفته می‌شود باعث تداخل در فرآیند التهابی بدن می‌شود. فاکتور هسته ای کاپا بتا یک نوع پروتئین پیچیده است که در تنظیم واکنش سیستم ایمنی بدن به بافت آسیب دیده و عفونت نقش مهمی را ایفا می‌کند. آرنیکا با جلوگیری از فعال سازی این ماده التهابی از شروع التهاب پیشگیری خواهد کرد.

بروملین

بروملین-min

آیا می‌دانستید که آناناس به عنوان یک میوه خوشمزه، محبوب و خوش طعم استوایی، می‌تواند به تسکین درد عضلات و مفاصل کمک کند؟ در آب آناناس و ساقه آن، یک نوع آنزیم به نام بروملین وجود دارد که معمولاً برای کاهش التهاب یا تورم استفاده می‌شود. تصور می‌شود که این آنزیم خواص بسیار مفیدی در جلوگیری از سفتی و درد مفاصل پس از ورزش سنگین دارد. بروملین به عنوان یک آنزیم، بهبود مکانیسم هضم و تجزیه پروتئین‌های پیچیده در بدن را تسهیل می‌کند. به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، این آنزیم می‌تواند با التهاب و درد مبارزه کند.

 مکمل گیاهی

مکمل گیاهی-min

 امروز میزان مصرف مکمل‌های گیاهی که به عنوان مکمل‌های غذایی در نظر گرفته می‌‌شوند بیشتر از قبل شده است و حتی ممکن است خود شما از این مکمل‌ها استفاده کنید. افراد مختلف از این مکمل‌های گیاهی به دلایل مختلفی استفاده می‌کنند از بهبود سطح عمومی سلامت بدن گرفته تا درمان برخی اختلالات مزمن از قبیل درد کمر.

 مصرف مکمل‌های گیاهی همیشه بی خطر نیست

 مکمل‌های گیاهی همانند برخی داروها با مزایای متعددی همراه هستند و دقیقاً همانند آنها دارای برخی عوارض جانبی می‌باشند و ممکن است باعث تداخل دارویی و بروز مشکلاتی در ارتباط با عمل جراحی شوند. مصرف داروهای گیاهی به مقدار زیاد اصلاً خوب نیست و می‌تواند خطرناک باشد. تعداد زیادی از مکمل‌های گیاهی دارای تاثیراتی شبیه داروها بر روی بدن هستند. برخی از ترکیبات شیمیایی موجود در محصولات گیاهی با توجه به ژنتیک گیاه، نقاط مورد استفاده گیاه، و شرایط رشد آن خواص متفاوتی دارند. گاهی اوقات در هنگام تولید این مکمل‌های گیاهی احتمال آلوده شدن آنها وجود دارد. به عنوان مثال ترکیبات فلزی سنگین در برخی از محصولات گیاهی قاره آسیا مشاهده شده است. حتی گیاهانی که معمولاً خطری ندارند تحت شرایط نامناسبی می‌توانند خطرناک باشند و دارای عوارض جانبی باشند. برخی از گیاهانی که دارای اثر بیهوش کنندگی هستند در صورتی که با داروهایی که پس از عمل مورد استفاده قرار می‌‌گیرند مصرف شوند می‌توانند باعث بروز عوارض جانبی شوند.

 آیا باید قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود مشورت کنیم؟

 مشورت کردن با پزشک قبل از مصرف هر گونه دارویی یک ایده بسیار خوب است به ویژه در برخی از افراد که بیماری‌های خاصی دارند. مکمل‌های غذایی از قبیل مکمل‌های گیاهی در برخی شرایط خاص باعث بروز برخی خطرات می‌شوند. اگر شما باردار هستید، در دوران شیردهی قرار دارید یا دچار یک بیماری مزمن متابولیکی از قبیل دیابت بالا بودن فشار خون یا بیماری قلبی هستید باید قبل از خریدن یا مصرف هر نوع مکملی با پزشک خود مشورت کنید. اگرچه مصرف ویتامین و مکمل‌های معدنی به طور گسترده برای کودکان مصرف می‌شود و معمولاً به عنوان مکمل‌های بی خطر در نظر گرفته می‌‌شوند همیشه باید قبل از قرار دادن آنها در رژیم غذایی کودک با پزشک مشورت کنید. اگر شما تصمیم دارید که به جای داروهایی که مصرف می‌کنید از مکمل‌های غذایی استفاده کنید حتماً با پزشک خود صحبت کنید. در صورتی که شما دچار یک بیماری خاص هستید و از این محصولات استفاده می‌کنید ممکن است سلامت خود را به خطر بیاندازید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید مکمل‌های غذایی و هر نوع مکمل گیاهی که مصرف می‌‌کنید را به او نشان دهید. پزشک در خصوص این مکمل‌ها و مشکلات و عوارض احتمالی آنها با شما صحبت خواهد کرد.

 برخی از مکمل‌های غذایی با داروهای تجویز شده تداخل دارد

 ترکیب کردن مکمل یا استفاده از چند مکمل در کنار داروهای تجویز شده می‌‌تواند در برخی شرایط خاص باعث بروز عوارض جانبی شود و زندگی شما را به خطر بیاندازد. هشدارهای مربوط به استفاده از این محصولات را جدی بگیرید حتی اگر آنها را به صورت تکی و یا در کنار سایر مکمل‌ها استفاده می‌کنید به عنوان مثال مصرف کمادین، جینکوبیلوبا، آسپرین و ویتامین e  که هر یک باعث رقیق شدن خون می‌شوند در صورتی که باهم مصرف شوند می‌توانند ریسک بروز خونریزی داخلی را افزایش دهند. مصرف گل راعی با داروهای مخصوص ویروس اچ آی وی باعث می‌‌شود که از میزان اثر گذاری آنها کاسته شود. گل راعی همچنین باعث کاهش اثر گذاری داروهایی می‌‌شود که برای بیماری‌های قلبی و افسردگی، تشنج، داروهای ضد بارداری و برخی از داروهای مخصوص سرطان تجویز می‌شوند و برخی از مکمل‌های غذایی می‌توانند در هنگام عمل جراحی دارای عوارض جانبی باشند به همین دلیل اگر شما از مکمل‌های ویتامین، مکمل‌های معدنی و مکمل‌های گیاهی و یا هر نوع مکمل دیگری استفاده می‌کنید باید قبل از عمل به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که حداقل دو تا سه هفته قبل از عمل از مصرف این محصولات خودداری کنید تا از بروز عوارض جانبی از قبیل تغییر در ضربان قلب، فشار خون و افزایش خونریزی که تاثیرات منفی بر بدن دارند جلوگیری شود.

 سایر نکات مهم

  • از مصرف بیش از حد مکمل‌های گیاهی خودداری کنید.
  • افراد مسن نباید بدون اجازه پزشک از مکمل‌های گیاهی استفاده کنند.
  • به طور کلی باید قبل از هرگونه مکملی با پزشک خود صحبت کنید.
  • از مصرف مکمل‌های گیاهی به مدت طولانی خودداری کنید.
  • وقت بگذارید و به بررسی مکمل‌هایی که مصرف می‌‌کنید بپردازید تا از بروز عوارض جانبی حاصل از مصرف آنها جلوگیری شود.

 درمان گیاهی کمر درد کافی است


متخصص فیزیوتراپی به صورت صحیح به بررسی علت بروز درد شما می‌پردازد و پس از شناسایی منبع درد، یک برنامه درمانی را برای شما طراحی می‌کند که به بهبود سیستم عضلانی-اسکلتی ضعیف شما می‌پردازد. پزشک نکاتی را به شما توجه می‌کند که بهبود سریعتر شما را تسهیل می‌کند و از تجدید آسیب پس از شروع فعالیت‌های روزمره جلوگیری می‌کند.

فهرست مطالب

Call Now Buttonتماس