دیسک بین مهره های L4-L5


 

دیسک بین مهره های L4-L5

مهره‌های کمری ساختار بسیار پیچیده‌ای دارند. L4-L5 پایین‌ترین مهره‌های کمری ستون فقرات هستند و در کنار بافت‌های نرم، عصب‌ها، مفصل‌ها و دیسک متصل عملکردهای گوناگونی مانند نگه داشتن و حمایت از بالاتنه و حرکت در جهت‌های مختلف را ممکن می‌سازند.(جهت کسب لطلاعات بیشتر در مورد آناتومی ستون فقرات بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید)

با این حال مهره L4-L5 با توجه به تحمل بار سنگین و دامنه انعطاف‌پذیری‌اش مستعد بروز درد در اثر صدمه دیدن و یا تغییرهایی فرسایشی مانند موارد زیر است:

•    گاهی در اثر لغزش مهره L4 روی مهره L5، ریشه عصب تحت فشار قرار می‌گیرد و در نتیجه بیمار دچار درد پا (درد عصب سیاتیک) و یا کمر می‌شود.

•   دیسک بین مهره‌ای L4–L5 ، واقع بین مهره‌های L4 و L5، گاهی برجسته یا فرسوده می‌شود و به پا درد (سیاتیک) و یا کمر درد دامن می‌زند.

•    دو مفصل فاست متصل کننده مهره‌های L4 و L5 به یکدیگر در پشت ستون فقرات گاهی انجام شدن میزان حرکتی غیرطبیعی را ممکن می‌سازد و یا منجر به آرتروز می‌شود.

•    پشت مهره‌های L4 و L5 عصبی قرار دارد که از میان آن، از داخل مجرای نخاعی می‌گذرد و در قالب بخشی از عصب سیاتیک از پشت در هر پا رو به پایین می‌رود.

این عصب را ریشه عصبی L4 می‌نامند. اگر پروتئین‌های ملتهب موجود در داخل دیسک برجسته شود و با عصب تماس پیدا کند، یا فشاری به آن وارد شود، درد در سراسر عصب منتشر می‌شود که از آن با اصطلاح رادیکولوپاتی یا درد عصب سیاتیک یاد می‌شود.

درمان دیسک بین مهره‌ای L5–S1 : آیا ناحیه پایین کمر شما درد دارد؟ اگر سن شما بالا رفته و یا فعالیت ورزشی شدید یا پربرخوردی دارید، ممکن است درد کمر شما به خاطر برآمدگی یا بیرون‌زدگی دیسک کمر باشد. دیسک L5 S1 نسبت به سایر دیسک‌های بین مهره‌ای وزن و فشار بیشتری را تحمل می کند و به همین خاطر بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی است. L5 نام پنجمین مهره‌ی ستون فقرات کمری است که در پایین‌ترین قسمت از ستون فقرات کمری قرار دارد و S1 میز نام اولین مهره‌ی خاجی در ستون فقرات است که درست در زیر مهره‌ی L1 قرار دارد. دیسک L5- S1 در بین این دو مهره قرار دارد و برآمدگی یا بیرون‌زدگی آن موجب درد پایین کمر می شود. ا وجودی که کمر شما درد می‌کند، سعی کنید تا جای ممکن بایستید و حرکت کنید. به طور مرتب از جای خود بلند شوید و راه بروید و یا برای کار خود از میزی استفاده کنید که باید پشت آن بایستید. بسته به این که بیرون‌زدگی دیسک L5 S1 تا چه حد باشد و درد ناشی از آن چقدر شدید باشد، می‌توان از روش‌های درمان دیسک بین مهره‌ای L5–S1  استفاده کرد که این روش‌ها (حداقل به طور موقتی هم که شده است) موجب تسکین درد کمر می‌شود

علل درد مهره هایL4-L5


از مشکل‌های رایج کمر که باعث درد L4-L5 می‌شوند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

فتق دیسک L4-L5: شایع‌ترین محل فتق دیسک L4-L5 یا دیسک بین مهره ای L5-S1 است، چون این مهره‌ها وزن زیادی را تحمل می‌کنند و دامنه حرکتی گسترده‌ای دارند. بخش داخلی دیسک در صورت فتق دیسک از آن بیرون می‌زند و به ریشه عصب مجاور فشار می‌آورد، پی‌آمد این فشردگی دردی است که در کمر و یا پایین پا منتشر می‌شود و در برخی موارد منجر به درد سیاتسک می شود.

بیماری فرسایشی دیسک L4-L5: دیسک بین این دو مهره در صورت فرسوده شدن و تحلیل رفتن دردناک می‌شود و به درد کمر و یا سیاتیک می‌انجامد.

اسپوندیلولیستزی (سر خوردن) مهره‌های L4-L5: ضعف استخوان‌ها، مفصل‌ها و رباط‌های ستون فقرات باعث می‌شود مهره L4 رو به جلو روی مهره L5 بلغزد،  به ریشه عصبی فشار بیاورد و در نتیجه پا درد و علائم دیگر بروز بیابد.

به علاوه چند عارضه کمر نیز به سطح‌های متعدد ستون فقرات از جمله L4-L5 آسیب می‌زند. تنگی مجرای نخاعی و آرتروز دو دلیل رایج کمر درد و یا پا درد در افراد بالای 60 سال به شمار می‌رود.

درمان درد مهره های L4-L5


درمان دیسک S1-L5 و درمان هر گونه مشکل مربوط به مهره‌های L4-L5 در اکثر موارد با راه‌حل‌های غیرجراحی شروع می‌شود. تنها در صورت شدید و ناتوان کننده بودن درد و مقاوم بودن علائم در برابر درمان‌های غیرجراحی به ناچار به جراحی روی آورده می‌شود.

درمان و علائم شکستگی مهره های کمر و ستون فقرات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس