سوالات رایج در مورد جراحی بسته ستون فقرات با تزریق اپیدورال

تزریق استروئید اپیدورال ممکن است برای بیمارانی که مدت زمان زیادی است که از درد، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن که از بیماری‌های مرتبط با ستون فقرات است، رنج می‌برند توصیه شود. این بیماری‌ها ممکن است باعث التهاب یا سوزش اعصاب در امتداد ستون فقرات، در گردن به سمت قسمت تحتانی کمر شود. ناحیه‌ای در اطراف نخاع وجود دارد که به فضای اپیدورال معروف است و با تزریق دارویی به نام کورتیکواستروئید به این ناحیه می‌توان التهاب را تا حد زیادی کاهش داد یا از بین برد که در نتیجه تسکین درد حاصل می‌شود.

این روش برای اهداف تشخیصی و درمانی انجام می‌شود و حدود 20 دقیقه طول می‌کشد. آماده‌سازی برای این روش و دوره نقاهت بعد از تزریق استروئید اپیدورال کمر به زمان بیشتری احتیاج دارد.

همه چیز در مورد تزریق اپیدورال به ستون فقرات 


تزریق استروئید اپیدورال چیست؟ چرا از آن استفاده می‌شود؟

تزریق استروئید اپیدورال اصطلاحی است که به روش‌های مختلفی اطلاق می‌شود که داروهای کورتیکواستروئیدی را به اطراف عصبی که از نخاع در یک فضای اپیدورال خارج شده است، می‌رسانند. فضای اپیدورال فضایی بین کیسه دورال (که نخاع را احاطه کرده و از اعصاب نخاعی از آن خارج می‌شود) و ستون فقرات استخوانی است. فضای اپیدورال فضایی است که در آن دیسک می‌تواند به طور باالقوه دچار فتق (به طور غیر طبیعی برجسته شوند) و باعث ایجاد فشار و التهاب در اطراف اعصاب نخاعی شوند. کورتیکواستروئیدها داروهایی هستند که خاصیت ضد التهابی قوی دارند و تزریق آن‌ها در ستون فقرات به میزان قابل توجهی التهاب اطراف عصب تحریک شده که باعث درد و ناراحتی می‌شود را کاهش می‌دهد.

تزریق استروئید اپیدورال را برای چه کسانی می‌توان استفاده کرد؟ 

بیماران مبتلا به چندین بیماری شایع، از جمله فتق دیسک کمر، بیماری دژناتیو دیسک، و تنگی کانال نخاع کمر می‌توانند از تزریق اپیدورال استفاده کنند. برای این بیماری‌ها و بیماری‌ای دیگری که ممکن است باعث درد حاد یا مزمن شوند، تزریق استروئید اپیدورال می‌تواند یک گزینه درمانی غیر جراحی موثر باشد.

روز تزریق استروئید اپیدورال کمری 

هنگام ورود:

 • یک نفر چک می‌کند که شما دستورالعمل‌های برنامه‌ریزی شده را رعایت کرده‌ باشید و اینکه یک همراه داشته باشید که شما را تا منزل برساند.
 • شما یک خط وریدی (تزریق داخل وریدی) برای تأمین مایعات و در صورت نیاز برای تامین دارو برای کمک به حفظ آرامشتان دریافت خواهید کرد.
 • پزشک از شما می‌خواهد که بر روی شکم خود روی میز عمل دراز بکشید، و از تجهیزات لازم برای نظارت بر ضربان قلب، فشار خون و اکسیژن استفاده می‌کند.
 • کمر شما با یک اسکراب استریل شسته می‌شود
 • برای راحتی شما پوستتان را با داروی بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌کنند
 • از تصاویر اشعه ایکس برای هدایت مکان مناسب سوزن استفاده خواهد شد
 • پس از مشخص شدن محل قرارگیری سوزن، دارویی برای بی‌حس کردن عصب و همچنین داروی استروئید تزریق می‌شود

تزریق اپیدورال چطور انجام می‌شود؟ 

تزریق اپیدورال چطور انجام می‌شود؟

برای تزریق اپیدورال در ستون فقرات کمری ممکن است از سه راه استفاده شود: تزریق کودال، ترانس‌لامینار و ترانس‌فورامینال. انتخاب روش مناسب تزریق برای شما به عهده پزشکتان است.

 • تزریق کودال اپیدورال پیچیده‌ترین روش برای دسترسی به فضای اپیدورال است. با این حال، به اندازه روش ترانس‌فرمینال، روش تزریق موضعی یا محدودی نیست.
 • تزریق ترانس‌لامینار اپیدورال داروها را مستقیماً وارد فضای اپیدورال می‌کند، در نتیجه به منبع درد نزدیک می‌شود. با این وجود، برای انتقال دارو به فضای اپیدورال جلویی، ناحیه‌ای که عصب تحریک شده در آن یافت می‌شود، تضمین نمی‌شود. اما اگر تزریق ترانس‌فورامینال ممکن نباشد، یا در صورت تشخیص پزشک معالج، هنوز هم این روش توسط بعضی پزشکان از استفاده می‌شود.
 • تزریق ترانس‌فورامینال اپیدورال نیاز به یک فلوروسکوپ دارد. فلوروسکوپ که یک دستگاه پرتونگاری ویژه است و به پزشک شما اجازه می‌دهد که تصاویر "پویایی" را پیدا کند که امکان قرارگیری دقیق سوزن را فراهم می‌کند. این تکنیک به دلیل دقت بالای آن در انتقال محلول‌ها به ریشه یک عصب خاص و همچنین در مکان‌یابی نوک سوزن در فضای اپیدورال، پرطرفدار است.

در روش تزریق اپیدورال، برای افزایش حجم و اطمینان از پخش دارو به همه مناطق ایجاد کننده درد، ممکن است چندین داروی استروئیدی مختلف، با یا بدون بی‌حسی موضعی، استفاده شود.

بلافاصله پس از عمل؛

 • 30-60 دقیقه در اتاق ریکاوری خواهید بود تا تحت نظر باشید
 • پرستار علائم حیاتی شما را بررسی می‌کند و به شما توصیه می‌کنند که یک میان وعده میل کنید
 • دستورالعمل‌های لازم برای ترخیص به شما داده می‌شود
 • پزشک از شما می‌خواهد تا میزان درد و مدت زمان تسکین را ثبت کنید

خطرات تزریق اپیدورال چیست؟ 

برای تزریق استروئید اپیدورال کمری، موارد منع مصرف زیادی از جمله برای اختلالات خونریزی، ضد انعقادی، و حساسیت به داروها وجود دارد. سایر موارد منع مصرف شامل بارداری و عدم توانایی قرار گرفتن در حالت افقی یا دراز کشیدن است. پزشک در انجام این عمل برای بیماران دیابتی و افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب احتیاط می‌کند. با اینکه استفاده از داروهای ضد التهابی آسپیرین یا آنتی‌بیوتیک‌های غیر استروئیدی از موارد منع مصرف نیستند، اما برخی پزشکان تصمیم می‌گیرند که بیماران مصرف این داروها را تا 7 روز قبل از تزریق برای از بین رفتن اثر ضد پلاکتی آن‌ها، متوقف کنند.

آیا آماده سازی قبل از عمل لازم است؟ آیا می‌توانم قبل و بعد از عمل چیزی بخورم؟

پزشک قبل از عمل دستورالعمل‌های لازم را به شما ارائه می‌دهد. بطور کلی، بیماران حدود یک ساعت قبل از عمل به بیمارستان مراجعه می‌کنند. برخی از بیماران برای کنترل عفونت یا خطرات خونریزی نیاز به آزمایش خون دارند. معمولاً بیماران 4 ساعت قبل از عمل می‌توانند یک وعده غذایی سبک میل کنند و بعد از عمل عادات غذایی خود را از سر بگیرند.

دستورالعمل‌های لازم برای قبل از عمل؛

 • حداقل 6 ساعت قبل از عمل مواد غذایی جامد نخورید
 • می‌توانید تا 2 ساعت قبل از عمل مایعات شفاف بنوشید
 • می‌توانید داروهایی که برای سایر بیماری‌ها برای شما تجویز شده را با یک جرعه کوچک آب در صبح مصرف کنید.
 • اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، لطفاً از پزشکی که دارو را برای شما تجویز کرده بخواهید که دستورالعمل‌های لازم را برای توقف مصرف دارو قبل از عمل به شما بدهد.
 • در روز عمل خود داروهای مسکن مصرف نکنید. اگر از داروهای مخدر برای تسکین درد خود استفاده می‌کنید، لطفاً از پزشک معالج خود در مورد چگونگی برنامه ریزی برای مصرف آن‌ها سوال کنید.
 • اگر شما برای دیابت خود دارو مصرف می‌کنید، لازم است که با پزشک مراقبت‌های اولیه در مورد چگونگی مصرف داروی خود صحبت کنید زیرا حداقل شش ساعت بدون غذا خواهید ماند.
 • تمام داروهای خود را با خود بیاورید. بعد از انجام عمل می‌توانید آن‌ها را طبق روال گذشته مصرف كنید
 • در مورد هرگونه آلرژی که دارید، از جمله آلرژی به داروها، غذاهای دریایی، صدف‌ها، لاتکس یا پرتوهای ایکس، به پزشک یا کارمندان توضیح دهید.
 • ترتیبی دهید که شخصی پس از انجام عمل، شما را به خانه ببرد. ممکن است به شما داروهای آرام بخش داده شود. بنابراین رانندگی یا کار کردن با ماشین آلات سنگین تا روز بعد از عمل برای شما خطرناک خواهد بود.

آیا از بیهوشی برای عمل استفاده می‌شود؟ آیا دردی وجود خواهد داشت؟ 

به طور معمول یک بی‌حسی موضعی به پوست تزریق می‌شود و ناحیه‌ای که سوزن اپیدورال در آن قرار می‌گیرد را بی‌حس می‌کند. بیماران ممکن است ناراحتی خفیفی داشته باشند اما درد شدیدی را تجربه نخواهند گرد.

آیا در طی عمل و بعد از آن باید مجبورم برای مدت طولانی دراز بکشم؟ 

این عمل می‌تواند در هر جایی از 15-30 دقیقه طول بکشد و نیاز است که بیمار در طی عمل به شکم دراز بکشد. پس از انجام عمل ، از بیماران خواسته می شود تا مدت زمان كوتاه به حالت خوابیده باشند.

چه کسی تزریق استروئیدی اپیدورال را انجام می‌دهد؟ 

تزریق استروئید اپیدورال توسط پزشکان، پزشکان کنترل درد و رادیولوژیست‌ها انجام می‌شود، که همه آن‌ها تخصص لازم را برای انجام ایمن این روش دارند.

آیا برای انجام این عمل لازم است که یک روز کامل سرکار نروم؟ 

بله، اما می‌توانید روز بعد به محل کار خود بازگردید.

اگر احساس کنم که حالم خوب است، نمی توانم خودم به تنهایی به خانه بروم؟ 

رانندگی یا استفاده از سایر ماشین آلات سنگین پس از این عمل کار خطرناکی است. شما باید یک همراه بزرگسال داشته باشید تا بتواند شما را به خانه ببرد.

چه موقع می‌توانم خوردن غذا و مصرف داروهایم را شروع کنم؟ 

بعد از عمل باید بتوانید غذا خوردن و مصرف داروهای خود را از سر بگیرید.

چه مدت بعد از عمل می‌توانم حمام کنم؟

می‌توانید همان شب عمل دوش بگیرید، اما تا روز بعد از عمل از قرار گرفتن در وان، آب داغ یا شنا کردن خودداری کنید.

چه زمانی می‌توانم بانداژم را بردارم؟

اگر بانداژ داشته باشید، می‌توانید شب بعد از عمل آن را بردارید.

telegrami