فیزیوتراپی گردن درد برای تشخیص علل درد گردن و درمان

درد گردن یک مشکل جدی است که می‌تواند باعث محدود شدن توانایی شما برای انجام فعالیت‌ها و امور روزمره شود. این اختلال می‌‌تواند باعث شود شما دامنه حرکات گردن خود را از دست بدهید و منجر به احساس درد در شانه، بازو یا دست شما خواهد شد.

 آناتومی گردن به چه صورت است؟ 


گردن و ستون فقرات در ناحیه گردن از هفت عدد استخوان تشکیل شده است که به آنها مهره گفته می‌‌شود و روی یکدیگر قرار دارند. بین مهره‌ها توسط یک ماده اسفنج مانند که دیسک بین‌ مهره‌ای نام دارد پوشیده شده است تا از ساییدگی مهره‌ها روی یکدیگر جلوگیری کند. هر مهره دارای دو مفصل به سمت عقب است که به مفاصل مهره‌های زیر متصل هستند. استخوانهای گردن شما از طناب نخاعی محافظت می‌کنندو امکان انجام حرکات طبیعی گردن را فراهم می‌نمایند. گردن دارای قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی است و شما می‌توانید گردن خود را به سمت جلو و عقب و طرفین خم کنید یا به انجام حرکات چرخشی بپردازید. این امر به شما کمک می‌کند تا بتوانید به جهات مختلفی نگاه کنید و سر خود را به حرکت در بیاورید.

 علل درد گردن چیست؟


دلایل زیادی برای درد گردن وجود دارد. معمولا نامناسب بودن حالت بدن در هنگام نشستن باعث می‌شود که گردن در حالت بدی قرار بگیرد و باعث احساس درد شود. به عنوان مثال خم شدن گردن و روی صفحه گوشی موبایل هنگام ارسال پیام می‌تواند یکی از دلایل درد گردن باشد. گاهی اوقات ضربه به گردن مانند تصادف با موتور یا آسیب دیدگی در حین ورزش می‌‌تواند باعث درد بسیار زیاد ناشی از کشیدگی گردن شود. تحلیل رفتن مهره‌ها یا دیسک گردن از جمله مشکلاتی هستند که می‌توانند باعث درد گردن شوند.

 درد گردن در کدام قسمت احساس می‌شود؟


معمولاً درد در خود گردن یا در نقاط مختلف آن احساس می‌‌شود و باعث می‌‌شود که تشخیص و درمان آن دشوار باشد. ممکن است شما درد را به طور مستقیم در کل گردن خود احساس کنید یا فقط درد یک طرف از گردن شما را درگیر نماید. درد گردن اغلب ممکن است در کتف نیز احساس شود و سایر انواع دردهای شانه می‌توانند به درد گردن ارتباط داشته باشند. در صورتی که یک عصب در گردن شما تحت فشار قرار بگیرد یا ملتهب شود ممکن است درد به بازو و دست انتشار پیدا کند. ضعف، بی حسی یا سوزن سوزن شدن گاهی اوقات در بازو و دست نیز احساس می‌‌شود. هنگامی که شما به پزشک متخصص فیزیوتراپی مراجعه می‌کنید با او در خصوص همه علائم و نشانه‌هایی که دارید صحبت کنید تا درک درستی از شرایط شما داشته باشد و بهترین روش را برای درمان درد گردن شما پیدا کند.

 اولین کاری که باید انجام بدهیم چیست؟ 


اگر شما هم دچار درد گردن هستید است نگران نباشید گاهی اوقات درد گردن طی مدت چند روز بهبود پیدا می‌‌کند و در اکثر موارد درد گردن طی مدت ۴ تا ۶ هفته برطرف می‌شود. برای بهبود درد گردن می‌توان از تمرینات ورزشی مخصوص گردن و استفاده از کمپرس سرد و گرم برای تسکین علائم درد بهره گرفت. در صورتی که علائم و نشانه‌های شما همچنان از بین نرفت باید به پزشک مراجعه کنید تا به تجویز دارو برای تسکین درد گردن شما بپردازد. معمولاً برای تسکین درد گردن از فیزیوتراپی استفاده می‌شود.

 آیا فیزیوتراپی باعث تسکین درد گردن می‌شود؟ 


آیا فیزیوتراپی باعث تسکین درد گردن می‌شود

 معاینه و ارزیابی گردن 

 اگر شما دچار درد گردن و یا بازو هستید که منشاء آن خود گردن است پزشک شما را به متخصص فیزیوتراپی ارجاع خواهد داد. هنگامی ‌که شما به متخصص فیزیوتراپی مراجعه می‌کنید او سوالات متعددی را از شما می‌پرسد و متقابلاً شما نیز می‌توانید سوالات خود را از او بپرسید تا پزشک بتواند اطلاعات کاملی را درباره درد گردن شما به دست بیاورد. جلسه ویزیت متخصص فیزیوتراپی به انجام معاینات اولیه اختصاص دارد و پزشک شروع به جمع آوری اطلاعات درباره شما و ماهیت مشکل شما خواهد کرد سپس انجام معاینه جسمانی می‌‌پردازد و در این موارد زیر را ارزیابی خواهد کرد:

 • پزشک به بررسی دامنه حرکات گردن شما خواهد پرداخت و از شما می‌‌خواهد گردن خود را در جهات مختلف حرکت دهید. ممکن است پزشک از وسایل مخصوص برای اندازه گیری دامنه حرکات گردن شما استفاده کند. پزشک همچنین به بررسی کیفیت حرکات گردن شما خواهد پرداخت.
 • اگر شما دچار درد بازو هستید و احساس می‌کنید منشا آن درد گردن است به احتمال زیاد یک گروه از عضلات خاص گردن شما دچار ضعف هستند. متخصص فیزیوتراپی به بررسی قدرت عضلات گردن شما می‌پردازد تا بتواند ماهیت ضعف آنها را مشخص نماید.
 • حساسیت گردن نسبت به لمس وضعیتی است که تماس دست پزشک با گردن شما باعث حساسیت می‌شود به عبارتی عضلات گردن آنقدر سفت و دردناک هستند که شما دچار ناراحتی می‌شوید. ممکن است متخصص فیزیوتراپی به ستون فقرات ناحیه شما فشار وارد کند تا توانایی حرکتی این قسمت را ارزیابی نماید. باید لمس گردن با احتیاط انجام شود زیرا تحقیقات زیادی که انجام شده نشان داده است توانایی تشخیص دقیق محل احساس درد در ستون فقرات توسط دست زدن به آن قسمت دشوار است.
 • ممکن است متخصص فیزیوتراپی به بررسی حالت بدن و گردن شما بپردازد تا بتواند به این نتیجه برسد که آیا نامناسب بودن حالت بدن باعث درد گردن می‌شود یا خیر. ممکن است پزشک به بررسی وضعیت بدن شما در حالت استراحت بپردازد و سپس از شما بخواهد در حالت مناسب بنشینید تا بتواند به این نتیجه برسد که آیا اصلاح حالت بدن می‌تواند به بهبود علایم و نشانه‌های شما کمک کند یا خیر.
 • در صورتی که شما دچار درد گردن هستید متخصص فیزیوتراپی از شما درباره کارهایی سوال می‌کند که انجام دادن آنها برای شما به علت احساس درد دشوار است. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد به انجام برخی کارهای خاص بپردازید تا توانایی حرکتی شما را به طور کامل بررسی نماید.

 پس از آنکه متخصص فیزیوتراپی توانست به جمع آوری اطلاعات و ارزیابی‌های ضروری درباره شرایط شما بپردازد با شما درباره طراحی یک برنامه مناسب برای درمان درد گردن صحبت خواهد کرد.

 درد گردن چگونه درمان می‌شود؟  

 متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا درد گردن شما کاهش پیدا کند و به طور کامل برطرف شود و همچنین روش‌هایی را به شما معرفی می‌کند که از بازگشت مجدد درد در آینده جلوگیری خواهد کرد. برخی از روش‌هایی که توسط متخصص فیزیوتراپی برای تسکین درد گردن تجویز می‌شود به شرح زیر می‌باشند:

 • مطالعات و تحقیقات زیادی که انجام شده نشان داده است ورزش کردن می‌تواند یک اقدام بسیار مهم در کنترل درد گردن باشد. ممکن است متخصص فیزیوتراپی تمرینات خاصی را برای بهبود دامنه حرکات گردن و کاهش درد آن به شما تجویز کند. تمرینات تقویت کننده نیز برای رفع ضعف عضلات گردن که در جلسه مشاوره تشخیص داده شده است تجویز می‌شود.
 • کشش گردن در مطب پزشک و یا بر اساس پیشنهاد متخصص ارتوپدی و جراح عصب برای درمان درد گردن توصیه می‌شود. از تراکشن برای جدا کردن سطح مفاصل در ناحیه گردن استفاده می‌‌شود و در افرادی که دچار آرتروز گردن هستند می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر شما دچار فتق دیسک یا بیرون زدگی آن هستید تراکشن می‌تواند فضای بیشتری را برای اعصاب ملتهب گردن فراهم کند و به این ترتیب باعث کاهش درد شود.
 • در صورتی که نامناسب بودن حالت بدن عامل بروز درد گردن باشد متخصص فیزیوتراپی با شما کار می‌‌کند تا این مشکل را برطرف نماید. ممکن است پزشک استفاده از یک رول مخصوص ناحیه لومبار را برای بهبود وضعیت بدن در حالت نشسته تجویز کند.
 • روش‌هایی که برای به حرکت درآوردن مفاصل مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند به بهبود دامنه حرکات گردن و کاهش درد آن کمک کنند. درمان دستی و به حرکت در آوردن گردن می‌‌تواند با خطراتی همراه شود. اگرچه ریسک بروز این خطرات نادر است باید با پزشک قبل از انجام آنها مشورت کنید و از مناسب بودن این حرکات اطمینان حاصل نمایید.
 • در صورتی که سفتی و درد عضلات گردن عامل بروز درد این قسمت باشد متخصص فیزیوتراپی استفاده از روش‌های مخصوص ماساژ را برای کاهش درد و گرفتگی عضلات پیشنهاد خواهد کرد.
 • گاهی اوقات برخی از روش‌های درمانی از قبیل التراسوند می‌‌توانند به درمان درد گردن کمک کنند. این روش‌های درمانی به صورت موقت باعث تسکین درد می‌‌شوند اما به خاطر داشته باشید که شما باید در برنامه توان بخشی گردن خود نقش فعال داشته باشید. از آنجایی که اولتراسوند یا تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست تاثیر کمی در درمان درد گردن و درد پایین کمر دارد نباید زیاد از آنها استفاده کرد اما درباره استفاده از این روش‌های درمانی با پزشک خود یا متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید.
 • استفاده از کمپرس سرد و گرم می‌تواند به رفع گرفتگی عضلات و کاهش التهاب آنها کمک کند. مجدداً تأکید می‌‌کنیم که شاید این روش‌های درمانی خوب به نظر برسند اما هرگز برای تمرینات ورزشی فعال و اصلاح حالت بدن برای درمان درد گردن را نمی‌گیرند.

 درد گردن باید با درمان مناسب طی مدت ۴ تا ۶ هفته از بین برود. در موارد حاد ممکن است علائم و نشانه‌های شما هشت هفته یا بیشتر طول بکشد. در صورتی که علائم و نشانه‌های شما تا چند هفته برطرف نشد باید دوباره به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است به روش‌های درمانی تهاجمی از قبیل تزریق دارو در ستون فقرات نیاز داشته باشید. در صورتی که آسیب دیدگی در گردن که عامل احساس درد شدید باشد اما ممکن است شما به عمل جراحی برای رفع درد نیاز داشته باشید. اگر شما دچار درد گردن هستید باید به پزشک مراجعه کنید و از او بپرسید که آیا فیزیوتراپی برای شما مفید است یا خیر. متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش درد کمک کند و روش‌هایی را برای جلوگیری از بازگشت درد گردن در آینده تجویز نماید. در صورتی که شما همکاری لازم را با متخصص فیزیوتراپی داشته باشید می‌توانید به سرعت به رفع درد گردن خود کمک کنید و مجدداً به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازید و به صورت ایمن و با اطمینان عمل کنید.

telegrami