مراقبت های بعد ازعمل فیوژن ستون فقرات (پیوند استخوان کمر)

نقاهت بعد از عمل جراحی ستون فقرات کمر می‌تواند یک روند چالش برانگیز باشد. خوشبختانه، جراح ستون فقرات شما دستورالعمل‌های خاصی را ارائه می‌دهد که به راحت تر شدن دوره بعد از عمل کمک می‌کند. مهم‌تر از همه، توصیه‌های جراح شما در محافظت از موفقیت دراز مدت عمل کمر شما است به همین دلیل پیروی از دستورالعمل‌های بعد از عمل جراحی بسیار ضروری است.

در این مقاله توصیه‌هایی برای بعد از جراحی فیوژن کمر، از جمله توصیه‌های فعالیت بعد از عمل تا شرایطی که نیاز به تماس با جراح ستون فقرات خود دارید، شرح داده شده است.

چرا به این جراحی نیاز دارید


چرا به جراحی فیوژن کمر نیاز دارید

اگر داروها، فیزیوتراپی و سایر روش‌های درمانی (مانند تزریق استروئید) به کمردرد شما کمک نکرده‌اند، این عمل جراحی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. پزشکان معمولاً فقط درصورتی که بدانند چه چیزی باعث ایجاد مشکل می‌شود، آن را توصیه می‌کنند.

در صورتی که کمردرد ناشی از:

مراقبت در بیمارستان


مراقبت در بیمارستان بعد از عمل فیوژن

عمل جراحی

هنگامی که از عمل جراحی کمردرد باز می‌گردید، برش جراحی خواهید داشت. پانسمان شما چند روز پس از عمل برداشته می‌شود. ممکن است در زیر پوست خود بخیه‌هایی زده شده باشد که در دوران نقاهت حل می‌شوند. بعضی از بیماران ممکن است بخیه غیر جذبی داشته باشند که معمولاً 2 تا 3 هفته بعد از عمل توسط یک پرستار یا جراح کشیده می‌شوند.

شما را راحت نگه می دارد

میزان و نوع درد شما متفاوت خواهد بود و ممکن است احساس تیر کشیدن، آزار دهنده یا دردناکی داشته باشید. قبل از جراحی، صحبت با پزشک و متخصص بیهوشی در مورد مدیریت درد ضروری است. تسکین درد ممکن است در ابتدا شامل تزریق داروهای داخل وریدی (IV) و سپس یک ضددرد خوراکی باشد. اگر احساس می‌کنید دارو درد شما را کاهش نمی‌دهد، لطفا با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

درمان داخل وریدی (IV)

یک تزریق داخل وریدی (IV) در بازوی شما به شما مایعات و تغذیه رسانی می‌کند. هنگامی که دوباره امکان خوردن و آشامیدن را از سر گرفتید، این مایعات IV متوقف می‌شود. بسته به نوع و میزان جراحی شما، ممکن است هر چند ساعت پس از عمل، تا چند روز پس از عمل، با تزریق داخل عضلانی آنتی بیوتیک دریافت کنید تا از عفونت شما جلوگیری شود. تزریق داخل عضلانی شما نباید دردناک باشد. اگر چنین است، به پرستار خود اطلاع دهید تا بتواند علت آن را بررسی کند.

رژیم غذایی

به شما اجازه داده می‌شود برای 24 تا 36 ساعت اول یا تا زمانی که معده شما برای خوردن غذا آماده باشد، از یخ یا جرعه‌های کوچک آب استفاده کنید. شما به محض این که قادر به تحمل خوردن غذا بشوید، از مایعات به مصرف مواد غذایی پیشرفت خواهید کرد. برخی از بیماران به مدت 24 تا 48 ساعت مجاز به خوردن یا نوشیدن نخواهند بود.

داروها

علاوه بر داروهایی که قبل از عمل مصرف کرده‌اید، در صورت نیاز داروی مسهل و خواب نیز در دسترس شما قرار خواهد گرفت. لطفاً از پرستار یا پزشک خود سؤالات یا نگرانی‌هایتان را در مورد داروهای خود بپرسید.

جلوگیری از مشکلات تنفسی

انجام تمرینات تنفسی عمیق بعد از عمل بسیار مهم است تا از عوارض تنفسی جلوگیری شود. در زیر نمونه‌هایی از این تمرینات آورده شده است:

 • دست خود را روی شکمتان قرار دهید. از طریق بینی نفس بکشید. توجه کنید که معده شما بالا می‌رود و قفسه سینه شما گسترش می‌یابد. نفس خود را به مدت 2 ثانیه نگه دارید. از دهان نفس بکشید. توجه کنید که شکم شما پایین می‌آید. همیشه باید به دنبال تمرینات عمیق تنفس سرفه کنید. این به پاکسازی ریه‌های شما کمک می‌کند.
 • چندین نفس عمیق بکشید. در نفس بعدی نفس خود را به مدت 2 ثانیه نگه دارید. سپس 2 یا 3 بار پشت سر هم سرفه کنید. برای پاکسازی ریه‌ها ممکن است لازم باشد چندین "سرفه مضاعف" انجام دهید.
 • پرستار شما همچنین به شما می‌آموزد كه چگونه از اسپیرومتر استفاده كنید، وسیله‌ای كه به شما كمك می‌كند نفس عمیق بكشید. در حین بیدار شدن باید 10 مرتبه در ساعت از اسپیرومتر استفاده کنید.

جلوگیری از مشکلات گردش خون

حفظ گردش خون مناسب در پاها پس از جراحی ستون فقرات بسیار مهم است. با انجام ورزش‌های پا و پیاده روی می‌توانید به گردش خون خود کمک کنید. شما همچنین ممکن است کفش‌های فشرده سازی پی در پی داشته باشید که به طور خودکار باد می‌شوند و از بین می‌روند و به پمپ کردن خون در پاهای شما به قلب کمک می‌کنند.

فعالیت‌های پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات

بسته به پیچیدگی عمل جراحی کمر، ممکن است در روز عمل جراحی به شما اجازه داده شود که بنشینید. برخی از بیماران در روز عمل در رختخواب خود باقی می‌مانند. پرستار برای جلوگیری از گرفتگی و گردش خون مناسب به شما کمک خواهد کرد که از یک طرف به دیگری "بچرخید" کنید. باسن و شانه‌های شما به طور همزمان و بدون پیچاندن کمر می‌چرخند.

ممکن است بالشی در زیر کمر شما و زانوهایتان برای کاهش استرس آنها قرار داده شود. شما نباید روی شکم خود دراز بکشید، زیرا این می‌تواند باعث فشار غیرضروری در پشت شما شود. وقتی احساس می‌کنید لازم است موقعیت خود را تغییر دهید باید کمک بخواهید.

حرکت به داخل و خارج از تخت

هنگامی که نیاز دارید از رختخواب خود خارج شوید، پرستار به شما کمک می‌کند.

از تخت بیرون آمدن:

 • چرخیدن تا لبه تخت.
 • پاهای خود را از روی لبه تخت پایین بیاورید و روی آرنج خود فشار دهید تا در حالی که پشت خود را صاف نگه داشته اید به حالت نشسته در بیایید. برای بازگشت به رختخواب نیز روی لبه تخت بنشینید.
 • خود را از روی تخت و روی آرنج پایین بیاورید. همینطور که این کار را انجام می‌دهید، پاهای خود را در بستر بلند کنید.
 • هنگامی که دراز کشیدید، می‌توانید به پشت یا طرف دیگر خود بچرخید.

حرکات خارج از تخت

در بخش زیر نکات خوبی در مورد فعالیت پس از عمل جراحی فیوژن کمر وجود دارد:

 • خوب است که یک پیاده روی کوتاه داشته باشید. اگرچه به یاد داشته باشید، راه رفتن نباید باعث افزایش کمردرد یا ایجاد درد در پا شود.
 • هنگامی که نشسته اید، یک صندلی محکم را انتخاب کنید.
 • بیش از 20 دقیقه به طور ممتد ننشینید. برای استراحت کردن بهتر است قدم بزنید یا دراز بکشید.
 • خم یا بلند نشوید.
 • اگر می‌بایست زانو بزنید، زانوها را خم کرده و هنگام حرکت و صاف شدن، پشت خود را صاف نگه دارید.

ورزش


تمرینات ورزشی بعد از عمل بسته به آنچه پزشک تجویز می‌کند و نوع عمل جراحی شما متفاوت است. فیزیوتراپی به شما در تجویز ورزش‌های ایمن، از جمله تعداد حرکات (مثلاً 10 بار) و اینکه چند بار باید این حرکات انجام شود، یاری می‌کند.

حرکت دادن مچ پا

حرکت دادن مچ پا پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات

در حالی که روی کمر و یا پشت دراز کشیده‌اید، مچ پا را تا جایی که ممکن است بدون حرکت دادن پاهایتان به بالا و پایین حرکت دهید. این به گردش خون شما کمک می‌کند.

تمرینات چهار سر ران

تمرینات چهار سر ران پس از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات

در حالی که روی پشت خود دراز کشیده‌اید، با فشار دادن پشت زانوی خود به تخت، عضله ران خود را محکم بگیرید. به مدت 5 ثانیه این کار را انجام دهید و استراحت کنید.

تمرینات گلوتئال

در حالی که روی پشت خود دراز کشیده‌اید، باسن خود را به هم فشار دهید. تا شماره 5 این حالت را نگه دارید و سپس رها کنید.

بعد از عمل جراحی ستون فقرات کمر


بعد از عمل جراحی ستون فقرات کمر

بسته به پیچیدگی عمل جراحی و دستورات جراح ستون فقرات، ممکن است نیاز به استفاده از بریس کمر داشته باشید. اندازه، شکل و ساخت بریس برای متناسب بودن بدن شما و فراهم آوردن قدرت کافی برای بی حرکتی و حمایت از کمر شما قابل تنظیم است.

برای راحتی شما توصیه می‌شود که یک پیراهن پنبه‌ای را زیر بریس خود بپوشید و به کاهش سوزش بالقوه جراحی کمک می‌کند. جراح ستون فقرات و یا پرستار او دستورالعمل خاصی را در مورد نحوه پوشیدن بریس و اینکه چند ساعت در روز و همچنین نحوه مراقبت از بریس به شما ارائه می‌دهند.

دستورالعمل بعد از عمل فیوژن ستون فقرات و مراقبت از منزل


مراقبت از ناحیه برش یافته

برش شما ممکن است توسط نوارهای کاغذ زیادی پوشیده شود (نوارهای استری). این نوارها را از محل برش خود جدا نکنید و تا زمانی که مجاز به دوش گرفتن نباشید، آنها را خیس نکنید. نوارها به شما کمک می‌کنند تا محل برش شما در حین بهبودی بسته شود. اگر بخیه داشته باشید ، آنها حدود 2 هفته بعد از عمل توسط پرستار یا در حین نوبت‌های ویزیت بعد از عمل با جراح ستون فقرات برداشته می‌شوند.

اگر جراح ستون فقرات شما اجازه می‌دهد، شما ممکن است محل برش خود را با یک صابون و آب ملایم شستشو دهید. با این وجود، شما نباید به حمام وان بروید، به استخر بروید و یا به هیچ وجه برش خود را در آب غوطه ور کنید تا این که توسط پزشک اجازه داده شود.

فعالیت

فعالیت بخش مهمی از مراحل بهبودی شماست. پیاده روی بهترین روش برای بهبودی بافت است. هیچ محدودیتی برای پیاده روی یا بالا رفتن از پله‌ها وجود ندارد.

 • از نشستن مدت طولانی خودداری کنید. نشستن به مدت 20 دقیقه و 3 بار در روز و ترجیحاً برای وعده‌های غذایی توصیه می‌شود.
 • از حرکات خم شدن خودداری کنید. برای ماه اول در منزل نباید اشیاء سنگین تر از 10 پوند را بلند کنید.
 • شما ممکن است رانندگی نکنید، اما می‌توانید برای مسافت‌های کوتاه (حداکثر 30-20 دقیقه) سوار ماشین شوید.
 • هرگاه احساس راحتی کردید (معمولاً 6 هفته) می‌توانید فعالیت جنسی را از سر بگیرید.

اولین ویزیت بعد از عمل

اولین ملاقات بعد از عمل باید برای 4 تا 6 هفته پس از ترخیص از بیمارستان برنامه ریزی شود.

چه موقع با پزشک خود در طول نقاهت عمل فیوژن ستون فقرات تماس بگیرید


لطفاً در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • افزایش قرمزی، تورم، گرما یا حساسیت به برش، یا تخلیه محل بریدگی شما.
 • علائمی مانند آنفولانزا، از جمله دمای بدن بالاتر از 101.5 درجه فارنهایت برای بیش از 2 روز.
 • تهوع، سوزن سوزن شدن یا تغییر احساس در پاها.
 • مشکل در کنترل روده‌ها و یا مثانه.

حتی اگر این علائم را ندارید، در صورت وجود هرگونه نگرانی از تماس با جراح خود دریغ نکنید.

telegrami