آب درمانی کمر برای رفع درد و آسیب دیدگی کمر + مزایا

هیدروتراپی یا فیزیوتراپی آبی شامل ورزش و درمان مداوم در آب گرم شده با دمای 34 درجه سانتیگراد است. با مدت زمان جلساتی تا یک ساعت (بسته به آن که آیا می توانید با 1ساعت کنار بیایید) ، زمان زیادی برای درمان کل عوارض و بیماری های فرد وجود دارد و فقط روی یک نقطه از بدن تمرکز نمی شود.

هیدروتراپی یک روش درمانی بسیار متنوع برای همه سنین است – می توان ورزش های بسیار ملایم یا کاملاً پرتحرکی انجام داد که می تواند در اوایل بهبودی شما یا در طی پروسه درمان ادامه یاید. در حالی که بیشتر افراد با خیال راحت می توانند در آب گرم ورزش کنند ، اما در شرایط خاص پزشکی نیاز به مراقبت های ویژه ای صورت می گیرد ، بنابراین فیزیوتراپیست ها سابقه پزشکی دقیق شما را بررسی کرده و در صورت لزوم با پزشک شما در ارتباط  خواهند بود.

نیازی نیست که حتما شنا کنید یا برای درمان تحرک زیاد در آب داشته باشید و حتی افرادی که فکر می کنند دوست ندارند در آب باشند، با در نظر گرفتن مزایای استفاده از آب درمانی گرم سریعاً نظرشان را عوض خواهند کرد.

انواع آب درمانی کمر


انواع مختلفی از آب درمانی وجود دارد. برخی از آنها را می شود به راحتی در خانه خود انجام داد و بعضی دیگر به تجهیزات خاص احتیاج دارند.

 • واتسو (Watsu  ) نوعی ماساژ است که در آب صورت می گیرد. هنگامی که شما در یک استخر گرم شنا می کنید، یک پزشک متخصص بدن شما را ماساژ می دهد.
 • حمام Sitz شما را ملزم به تغییر بین یک حمام گرم و سرد می کند. شما با پاهای خود در یکی از وان ها با دمای دیگر می نشینید، سپس می چرخیده و پاهای خود را درون وان دیگر با دمای آب متفاوت می گذارید.
 • رفتن در حمام آب گرم به مدت 30 دقیقه باعث تسکین بی حد و حصر درد می شود ، به خصوص اگر در آب از روغن ها، داروهای گیاهی یا نمک استفاده شود.
 • در حمام بخار که به آن حمام ترکی نیز گفته می شود، در اتاقی که پر از هوای گرم و مرطوب است، می نشینید. رطوبت باعث می شود تا بدن شما سموم را آزاد و ترشح کند.
 • از طرف دیگر سونا اتاق های سونا گرم و خشک نیز گزینه مناسبی هستند. این اتاق ها باعث ترشح عرق شده تا ناخالصی های بدن تان خارج گردد.
 • استفاده از یک کمپرس یا حوله ای که با آب گرم یا سرد خیس شده باشد، روی قسمت های خاص بدن می تواند باعث کاهش التهاب (سرما) یا افزایش جریان خون (گرم) شود.
 • در درمان جوراب مرطوب ، جورابهای خنک و مرطوب و نخی را روی پاهای خود بگذارید، سپس آنها را با جوراب پشمی خشک بپوشانید. ساعت ها آنها را بگذارید تا جوراب نخی خشک شود. این روش در کاهش تجمع خون در یک اندام و کمک به بدن شما در مبارزه با سرماخوردگی بسیار عالی است. یک روش مشابه دیگر نیز پوشاندن سرتاسر نقطه مورد نظر بدن با استفاده از ورق های فلا نل (نوعی پارچه پشمی) مرطوب است.
 • با تغییر آب گرم و سرد در انتهای دوش گرفتن خود، از هیدروتراپی کنتراستی در خانه استفاده کنید. به مدت 30 ثانیه آب را در هر دمایی بگذارید و با آب سرد به آن پایان دهید.
 • سرانجام ، تمرینات هیدروتراپی استخر به شما این امکان را می دهد که ورزش هایی با تحرک کم را در استخر با آب گرم انجام دهید و درد اندام خود را تسکین دهید.

آب درمانی چگونه عمل می کند


آب با آوردن اکسیژن بیشتر به ناحیه آسیب دیده، تأثیری شبیه به ماساژ تسکین دهنده بر روی عضلات را دارد. حرکاتی که در خارج از آب انجامشان برایتان بسیار دردناک باشد ، می تواند در آب با حداقل درد انجام شود. دویدن ، بررسی داده شده است که پیاده روی و شناور شدن در آب  بیشتر از سایر فعالیت ها برای تسکین درد سودمند است.

مزایای آب درمانی


مزایای آب درمانی-min

 • آرامش و تسکین استرس. بیش از هر روش دیگری هیدروتراپی یک روش آرامش بخش و تسکین دهنده است و به بدن شما به دلیل آسیب دیدگی یا بیماری استراحت می دهد. این درمان ها اغلب نیز احساس خوبی به شما می دهند. استفاده از هیدروتراپی به طور منظم باعث ازبین رفتن چرخه استرس می شود.
 • درد و ناراحتی عضلانی را تسکین دهید. به طور خاص ، از حمام های آب سرد و هیدروتراپی کنتراستی (اختلاف دمایی آب) برای درمان دردهای عضلانی و رفع خستگی پس از فعالیت های ورزشی استفاده می شود. افزایش جریان خون نیز به سهولت و کاهش دردهای طولانی مدت کمک می کند.
 • بیماری را درمان کنید. از هیدروتراپی برای درمان سرماخوردگی و کاهش علائم آنفولانزا و سایر بیماری ها نیز استفاده شده است. از آنجا که هیدروتراپی باعث گردش خون مناسب و رهاسازی سموم از بدن می شود ، بدن شما می تواند با این بیماری بهتر مبارزه کند.
 • سم زدایی. هیدروتراپی بدن شما را ترغیب به سم زدایی می کند. از بین بردن این سموم اضافی به بدن شما اجازه می دهد تا در یک سطح بهینه تر عمل کند. علاوه بر این، سم زدایی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
 • رنگ پوست را تقویت کنید. هیدروتراپی به تنظیم دمای بدن کمک می کند و این باعث افزایش کارایی غدد عرقی می شود. ترشح سموم از بدن شما رنگ پوست و چهره شما را بهتر می کند. حتی می تواند باعث افزایش مایعات و کاهش سلولیت شود.
 • خواب بهتر. اغلب، گردش خون اضافی در مغز باعث بی خوابی می شود. بازگرداندن خون به اندام ها، با حمام گرم یا هیدروتراپی کنتراست آب، می تواند کیفیت خواب را بهتر کند.
 • تناسب اندام عمومی را بهبود می بخشد – ورزش در استخر هیدروتراپی می تواند به افزایش آمادگی جسمانی کمک کند. از آنجا که چگالی آب از تراکم هوا بیشتر است ، برای مقاومت در حرکت در آب ، عضلات شما باید سخت تر کار کنند. مقدار مقاومت اعمال شده اندام حرکتی شما بسته به عمق آب ، سرعت و نوع حرکتی که می کنید متفاوت است.
 • برخورد مفاصل را به حداقل می رساند – این نیز یکی دیگر از مزیت های هیدروتراپی است! اگر به طور معمول دراستفاده کردن از مفاصل خاص (مانند زانوها یا لگن ها) احساس درد می کنید ، ممکن است هیدروتراپی راه درمان مناسب شما باشد زیرا باعث کاهش میزان گرانش و کشش در اعضای بدن تان می شود.
 • هیدروتراپی عضلات ضعیف را تقویت می کند – هیدروتراپی از شناور بودن در آب بهره می برد ، که این امر مفید بوده زیرا با کاهش تحمل وزنی که در این اندام ها می باشد باعث کاهش استرس و فشار در مفاصل ، استخوان ها و ماهیچه ها می شود. این بدان معنی است که تمریناتی که در آب انجام می شود بیشتر از تمرینات زمینی کمک کننده و کمتر دردناک هستند. این امر به ویژه برای كسانی كه به دلیل دردی كه در عضو ایجاد می شود ، پیاده روی یا فعالیت های تحمل وزن بر روی زمین برایشان دشوار است ، مفید می باشد.

کاربردهای آب درمانی


کاربردهای آب درمانی-min

کمر یا گردن درد

درد ستون فقرات باعث درد و ناراحتی بسیار زیادی می شود ، به طوری که 80٪ از مردم مجبورند آن را در یک برهه از زندگی خود تجربه کنند. چه این درد حاد باشد و چه مزمن (یعنی بیش از 3 ماه دوام داشته باشد) ، هیدروتراپی می تواند کمک کنند باشد. تمرین های مهم کنترل کننده درد می توانند به طور موثری در استخر انجام شده و با پشتیبانی و گرمای آب استخر امکان پیشرفت در تمرینات از حالت بسیار راحت به حالت پرتحرک تر فراهم می شود. همچنین شناور شدن در آب در موقعیت های بدنی مختلف می تواند باعث کشش از طریق ستون فقرات و تحرک اندام و قسمت های سفت تر شود.

آرتروز

مفاصل آرتروزی از اثر گرانش رنج می برند و باعث می شود وزن بدن باعث فشرده سازی مفاصل مانند لگن ها، زانوها ، مچ پا و پا شود. بنابراین انجام حرکات ورزشی زمینی می تواند درد و التهاب را تشدید کند. ورزش در آب باعث تحرک مفاصل با کمترین فشار بر روی آنها می شود و امکان تقویت ، تحرک و تناسب اندام با کم ترین درد و یا بدون درد را فراهم می کند. همچنین گرمای آب به تسکین درد و انعطاف پذیری مفاصل کمک می کند.

قبل و بعد از جراحی

تعویض مفصل ، بطور ویژه از “توان بخشی ورزشی” (برنامه آموزشي جهت جلوگيري از آسيب هاي ورزشي ) سود می برد ، جایی که عضلات اطراف مفصل آسیب دیده تقویت شده و کشیده می شوند تا عمل جراحی برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام شود. تناسب اندام عمومی هنگام برنامه ریزی انجام جراحی نیز مفید است.

درمان بعد از جراحی می تواند به بازگرداندن توان مفاصل عمل شده به سطوح بهینه ، از جمله ترمیم عضله شانه چرخان ، تعویض مفصل ران یا بازسازی زانو کمک کند. فیزیوتراپیست ها علاوه بر اندام های درگیر بدن ، به تحرک ، راه رفتن ، تناسب و تعادل عمومی ، و سایر مناطق بدن که ممکن است بر بهبودی کلی تأثیر داشته باشد ، را نیز می کنند.

پزشکان همچنین بسیاری از بیماران را بعد از عمل جراحی ستون فقرات ، جایی که تأکید بر کنترل حرکات فرد و بازگشت به عملکرد عادی و همچنین تسکین درد است ، بررسی می کنند. با شروع یک برنامه هیدروتراپی سبک ، کنترل افت کلی سلامت فرد پس از انجام جراحی صورت گرفته و این امکان را فراهم می آورد تا اعتماد به نفس فرد در یک محیط حمایتی بازیابی شود.

شکستگی و تروما

پس از صدمات اندام تحتانی معمول است که برای مدت زمان خاص از برداشتن و تحمل وزن های جانبی خودداری کنید. اکثر متخصصان ارتوپدی پیشنهاد می کنند در این مدت راه رفتن در آب پر عمق انجام شود ، که یک راه عالی برای حفظ تناسب اندام بوده و باعث جابجایی و تحرک قسمت بدن آسیب دیده با روشی راحت و سبک می گردد و اعتماد به نفس را مجدداً به شما برخواهد گرداند.

بهبود صدمات اندام فوقانی نیز از شرایط بی وزنی در استخر بهره می برد – حرکت دادن یک بازویی که در حالت شناور قرار دارد آسان تر از حرکت دادن آن در حالت آویزان و تحت گرانش زمین است. با بازگشت توان فرد ، روش های شناور شدن مختلف و نیز دستگاه های بازیابی توان مورد استفاده قرار می گیرند.

صدمات مرتبط با کار

مهم نیست که چه مدل صدمه ای به شما وارد شود ، هیدروتراپی در راه بهبودی آن صدمه قطعا کمک حالتان خواهد بود. ما بعنوان فیزیوتراپیست ها ، نه تنها به مشکلات جسمی شما علاقه مندیم ، بلکه مشتاق هستیم کمک کرده تا در هر زمانی که ممکن است به کار خود برگردید.

صدمات ورزشی

کشش تاندون آشیل ، پارگی عضله شانه گردان ، و پارگی های عضلات همسترینگ (عضلات عقب ران یا زردپی) تنها برخی از شرایطی است که هیدروتراپی در درمان آنها پاسخگوست. فعالیت های سطح بالا مانند حرکات پرشی و شنا همه در طی پروسه درمان امکان پذیر بوده زیرا برنامه شما بعد از آسیب حاد وارد شده، از ابتدای کار سبک پیش رفته است.

سرطان

شواهد در حال افزایشی وجود داشته که حاکی از آن است که ادامه هیدروتراپی در طول درمان سرطان به کاهش عوارض جانبی ناخوشایند این بیماری کمک کرده و باعث بهتر جذب شدن داروها و افزایش طول عمر دارو می شود. . ورزش در آب گرم تحت هدایت یک متخصص ، با استخر اختصاصی آب درمانی و شرایط آبی کاملاً کنترل شده، روش خوبی برای دستیابی به این مزایا است.

دستورالعمل برای بیماران


 • قبل و بعد از هر جلسه آب درمانی دوش بگیرید.
 • از محافظ گوش های نخی استفاده نکنید.
 • بیمار باید از هرگونه عفونت پوستی ، عفونت ادراری و زخم قبل از هیدروتراپی درمان شود.
 • با معده خالی آب درمانی انجام نشود.
 • قبل و بعد از هر جلسه آب درمانی، آب بنوشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس