مزایای انواع کمربند طبی ستون فقرات: انتخاب بهترین بریس کمری

کمربند طبی یا بریس ستون فقرات انواع مختلفی دارد و برای بخش‌های مختلف ستون فقرات از جمله بخش میانی ستون فقرات، پایین کمر و استخوان‌های دنبالچه و خاجی ساخته می‌شود.

از این گذشته بریس ستون فقرات با طراحی‌های مختلف و با استفاده از مواد گوناگونی چون کش، پلاستیک نرم، پلاستیک سخت، فلز، ولکرو (چسب دوطرفه) و بند ساخته می‌شود.

کمربند طبی خوب باید:

  • کاملاً اندازه باشد
  • راحت باشد
  • از ستون فقرات حمایت کند.
  • درد را نیز تاحدی تسکین بدهد.

کاربردهای بریس کمر


بریس مناسب برای بلند کردن اشیاء سنگین 

اگر زیاد پیش می‌آید که بارهای سنگین بلند کنید، بریس کمری مناسب برای شما بریسی است که به عضلات مرکزی در پایدار کردن ستون فقرات کمک کند. برای این که فشار زیادی به ستون فقرات وارد نشود، به جای این که از کمر خم شوید، مفاصل ران را به کار بگیرید و از زانو خم شوید. اگر هنگام بلند کردن بار از کمر خم شوید، ممکن است ستون فقرات آسیب ببیند و دچار درد شوید.

کمربند طبی مناسب برای نشستنهای طولانی مدت 

اگر ساعت‌ها یکجا می‌نشینید، بهتر است کمربند طبی ببندید تا بریس حالت اندامی مناسب را حفظ کند و در نتیجه فشار و تنش کمتری به پایین کمر وارد شود. معمولاً وقتی می‌نشینیم، رو به جلو قوز می‌کنیم و شانه‌هایمان را گرد می‌کنیم، چون این طرز نشستن برایمان راحت‌تر است. مشکل اینجا است که در این حالت اندامی فشار زیادی به مفصل‌ها وارد می‌شود، در نتیجه تاندون‌ها و رباط‌ها، به ویژه هنگام نشستن طولانی مدت تحت کشش شدیدی قرار می‌گیرند.

وقتی کمربند طبی می‌بندید، بریس هنگام نشستن یا حتی ایستادن طولانی مدت از ستون فقرات حمایت می‌کند. البته بهترین قاعدۀ کلی این است که سعی کنید از نشستن‌های طولانی مدت اجتناب کنید؛ هر سی دقیقه یکبار از روی صندلی بلند شوید و کمی بدن را حرکت بدهید.

بریس مناسب برای دوران نقاهت بعد از جراحی یا آسیبدیدگی 


اگر آسیب دیده‌اید، با پزشک معالجتان دربارۀ زمان استفاده از کمربند طبی ستون فقرات مشورت کنید. پزشکان بعد از انجام جراحی‌هایی مانند دیسککتومی، فیوژن و لامینکتومی دستورات لازم را دربارۀ استفاده از بریس کمر در زمان ترخیص به بیمار می‌دهند. دستورات پزشک را به دقت رعایت کنید؛ ممکن است از شما خواسته شود که مدتی به صورت شبانه‌روزی از بریس استفاده کنید یا این که هر زمان احساس نیاز کردید، بریس را ببندید.

دیگر کاربردها

دیگر کاربردهای بریس

استفاده از بریس ستون فقرات معمولاً برای بیماران مبتلا به عارضه‌های زیر مفید است:

فواید و مزایای استفاده از کمربند طبی ستون فقرات


فواید و مزایای استفاده از کمربند طبی ستون فقرات

اکثر کمربندهای طبی امروزی با یک بند بسته می‌شوند و وقتی این بند را می‌کشید و می‌بندید، بریس به خوبی دور بدن را می‌گیرد. وقتی بند یا بندها را می‌کشید، عضلات مرکزی تحت فشار قرار می‌گیرند و در نتیجه حجم کلی بافت‌های نرم درون شکمی کاهش می‌یابد. این کاهش حجم بافت‌های نرم در واقع عاملی است که مانند پایدارکنندۀ اطراف ستون فقرات عمل می‌کند.

در بسیاری از عارضه‌ها یا آسیب‌دیدگی‌های ستون فقرات، به دلیل آسیب حاد یا عود کردن عارضه‌های مزمن با دور باطلی از التهاب و گرفتگی عضلانی مواجه هستیم. هرچند کمردرد، به دلیل آناتومی و عملکرد مورد نیاز ستون فقرات، علل مختلفی دارد، استفاده از بریس یکی از روش‌های مناسب درمان محافظه‌کارانه و غیرجراحی است.

کمردرد، صرف نظر از علت آن باعث می‌شود که عضلات ستون فقرات در واکنش به درد خود را منقبض کنند؛ این اسپاسم ارادی یا غیرارادی با هدف محافظت از مفصل ملتهب یا آسیب دیده یا ساختار(های) بافت نرم انجام می‌شود. عضلات غالباً با هدف محافظت از ستون فقرات فشار بیش از حدی را به خود وارد می‌کنند، اما با این کارشان در واقع به دور باطل درد و اسپاسم دامن می‌زنند. روش‌های مختلفی برای از بین بردن این دور باطل وجود دارد که از آن جمله می‌توان به درمان دارویی و فیزیوتراپی شامل یخ درمانی، گرمادرمانی، مدالیته‌های مختلف، تمرین‌های کششی، تمرین‌های تقویتی، درمان دستی و … اشاره کرد. بریس ستون فقرات یکی از این روش‌ها به عنوان یک پایدار کننده خارجی است.

وقتی بریس کمری را می‌بندید، عضلات مرکزی نگهدارندۀ ستون فقرات می‌توانند استراحت کنند و دائماً در “حالت محافظتی انقباضی” نباشند. در این صورت بدون تحمل درد و گرفتگی عضلات کمر می‌توانید، بلند شوید، دراز بکشید یا راه بروید.

انواع کمربند طبی


امروزه بازار مملو از بریس‌های کمری گوناگون است. برای این که هنگام انتخاب بریس ستون فقرات مناسب سردرگم نشوید، در این بخش به معرفی انواع بریس کمری می‌پردازیم.

کرست کمری نرم

بسیاری از افرادی که از آسیب‌دیدگی‌های پایین ستون فقرات رنج می‌برند، از کرست‌های کمری نرم استفاده می‌کنند. به بیمارانی که به دلیل ابتلا به آرتریت دچار درد پایین کمر شده‌اند، توصیه می‌شود که از کمربندهای طبی نرم استفاده کنند. البته استفادۀ درازمدت از کرست‌های کمری نرم نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، چون استفادۀ طولانی مدت از بریس نرم منجر به ضعیف شدن عضلات کمر می‌شود. کرست کمری نرم را فقط هنگام انجام دادن بعضی فعالیت‌ها باید ببندید.

بریس کمری سخت

معمولاً به بیمارانی که جراحی ستون فقرات انجام داده‌اند، توصیه می‌شود که از بریس کمری سخت استفاده کنند. همچنین افرادی که به دلیل ابتلا به اسکولیوز یا بیماری‌های مشابه از مشکلات ستون فقرات رنج می‌برند، نیز باید برای جلوگیری از بیشتر شدن انحنای ستون فقرات از بریس کمری سخت استفاده کنند. بریس کمری سخت عضلات کمر را به حرکت درمی‌آورد و پایداری را افزایش می‌دهد.

کرست بریس 

کرست بریس در مقایسه با بریس کمری سخت به بیمار اجازه می‌دهد که در حرکات خود انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد. این بریس نرم دارای بندها و نوارهای شانۀ بلندی است که به نقاط مختلف بدن متصل می‌شوند. این بریس در اندازه‌های مختلف به فروش می‌رسد. بریس‌های کوتاه‌تر معمولاً برای درمان مشکلات پایین کمر به کار برده می‌شود، اما از بریس‌های بلندتر برای رفع مشکلات بخش میانی ستون فقرات استفاده می‌شود.

بریس هایپراکستنشن

از بریس هایپراکستنشن بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات استفاده می‌شود. این بریس به منظور جلوگیری از خم شدن شدید کمر طراحی می‌شود تا به این ترتیب ستون فقرات به خوبی التیام یابد. کارآمدی بریس هایپراکستنشن در درمان شکستگی‌های فشاری پیشین به اثبات رسیده است؛ در واقع بریس با تحت کشش قرار دادن ستون فقرات و ثابت نگه داشتن آن به بهبود شکستگی کمک می‌کند.

بریس الاستیک

بریس کشی یا الاستیک برخلاف اکثر بریس‌های دیگر برای درمان بیماری به کار برده نمی‌شود، بلکه از آن برای پایدار کردن و حمایت از ستون فقرات استفاده می‌شود. بستن بریس‌ کشی حرکت عضلات ستون فقرات را محدود می‌کند، محدودیتی که بعد از جراحی‌های مهم ستون فقرات یک ضرورت است. همچنین چون بریس الاستیک به ما در حفظ حالت اندامی صحیح کمک می‌کند، به نوعی از آسیب‌دیدگی‌های بیشتر نیز جلوگیری می‌کند. به علاوه از بریس الاستیک برای حمایت از عضلات کمر در زمان انجام دادن کارهای بدنی مانند بلند کردن اشیاء سنگین از روی زمین استفاده می‌شود.

انتخاب و استفاده از بهترین کمر بند طبی


انتخاب و استفاده از بهترین کمر بند طبی

کمربندهای طبی مختلفی در بازار وجود دارد که باید کمربند مناسب و باکیفیت را با دقت از میان آنها انتخاب کنید. استفاده از بریس کمری فرآیند التیام را تسهیل می‌کند، احتمال آسیب‌دیدگی بیشتر را کاهش می‌دهد، به کنترل درد کمک می‌کند، از عضلات ضعیف حمایت می‌کند و به حفظ حالت اندامی صحیح کمک می‌کند. البته بریس بیماری را درمان نمی‌کند، اما در سطوح متعدد به درمان آن کمک می‌کند. بنابراین سعی کنید از کمربندهای طبی مناسب استفاده کنید. البته مراقب باشید که در استفاده از بریس زیاده‌روی نکنید، حد اعتدال را رعایت کنید تا از مزایای یک کمربند طبی باکیفیت برخوردار شوید.

کمربند طبی مناسب را باید با توجه به نیازها و شرایط خاص خود انتخاب کنید. بعضی بریس‌ها را می‌توانید زیر لباس بپوشید، اما بعضی دیگر را باید از روی لباس ببندید. اگر لازم است که مدتی طولانی از بریس استفاده کنید، بهتر است بریسی را انتخاب کنید که بتوانید آن را زیر لباستان ببندید؛ چون مسلماً دوست ندارید که به خاطر بستن بریس جلب توجه کنید، به خصوص وقتی در مهمانی‌ها و مراسم اجتماعی دیگر شرکت می‌کنید. بهترین مزیت بریس‌های کمری سبک بودن آنها است و حتی اگر تمام روز مجبور به بستن بریس باشید، وزن آن مشکلی را برایتان ایجاد نمی‌کند.

بهترین روش این است که از کمربند طبی در کنار ورزش درمانی، انجام حرکات تقویتی و طب فیزیکی و توانبخشی استفاده کنید. وقتی درد دارید و دوران نقاهت بعد از آسیب‌دیدگی را پشت سر می‌گذارید، بستن بریس باعث می‌شود که انجام وظایف روزمره برایتان قابل تحمل‌تر شود و بتوانید آنها را با درد و سختی کمتری انجام بدهید. بریس کمری نیز مانند عصای زیربغل فقط باید در موقع نیاز به کار برده شود.

بیش از حد از بریس استفاده نکنید

به خاطر بسپارید که قرار است بریس مکمل عضلات باشد و در موقع نیاز از عضلات حمایت کند و کمک کند تا راحت‌تر باشید. مراقب باشید که به کمربند طبی وابسته نشوید یا بیش از حد از آن استفاده نکنید. اگر دائماً و برخلاف توصیۀ پزشک از بریس کمری استفاده کنید، ضرر آن بیش از فایده‌اش خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس