کایروپراکتیک و درمان دستی در درمان زانو درد

کایروپراکتیک و درمان دستی در درمان زانو درد

زانودرد یکی از مشکلات رو به رشد در جامعه است و به همین دلیل روز به روز تعداد مراجعات افراد با مشکل زانودرد به کلینیک‌ها بیشتر می‌شود. بیشترین مشکلات مربوط به "فرسایش" و استئوآرتریت می‌باشند. همچنین، مشکلاتی چون آرتروز زانو قابل درمان نبوده ولی می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی منحصر به‌فرد ما، علائم ناشی از این عارضه‌ها را کاهش داده و یا جلوی پیشرفت آن‌ها را گرفت. درمان‌های دستی و کایروپراکتیک نیز برای درمان زانودرد و دیگر مشکلات مربوط به زانو بسیار موثرند.

استئوپاتی نیز متدی برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی است. پزشک متخصص در روش درمان استئوپاتی، از ترکیبی از حرکات، کشش‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌های درمان دستی بر روی عضلات و مفاصل استفاده می‌کند تا عملکرد آن‌ها را بهبود دهد، درد بیمار را تسکین دهد و همچنین روند بهبودی را تسریع بخشد.

اگر زانودرد و یا علل آن با استفاده از دارودرمانی و استراحت بهبود پیدا نکنند، روش‌های درمانی کایروپراکتیک راه خوبی برای درمان این مشکل و آسیب‌های زانو می‌باشند.

در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی زانو، ما می‌دانیم چگونه زانودرد و آسیب‌های مربوط به زانو را درمان کنیم. درمان‌های دستی ارائه‌شده توسط ما، از جمله روش‌های درمانی هستند که توسط افراد متخصص و بامهارت انجام شده و با همراهی فیزیوتراپی می‌توانند باعث شود فرد را از درد رهایی یابد و سبک زندگی او را فعال و سالم کنند.

روش‌های درمانی کایروپراکتیک ممکن است شامل منیپولاسیون، تمرینات کششی و استفاده از کفش‌های طبی باشند که می‌توانند مشکلات مربوط به زانوی شما را برطرف کرده و شما را در مسیر بهبودی قرار دهند.

روش‌های درمانی کایروپراکتیک چگونه می‌توانند آسیب به زانو را درمان کنند؟


زانو یک مفصل پیچیده است که برای ثبات خود تا حد زیادی به عضلات و رباط‌ها متکی است.

زانو یک مفصل حامل وزن اصلی است که از موارد زیر تشکیل شده است:

 • مفصل درشت نی - ران (بین ران و ساق پا)
 • مفصل کشکک - ران (بین کشکک زانو و ران پا)
 • عضلات و رباط‌ها که باعث ثبات فعال و انفعالی زانو می‌شوند.
 • دو عدد غضروف حلقه مانند در زانو که با نام مینیسک شناخته می‌شوند.

زانودرد یکی از مشکلات رو به رشد در جامعه بوده و به همین دلیل روز به روز تعداد مراجعات افراد با مشکل زانودرد به کلینیک‌ها بیشتر می‌شود. درمان‌های دستی برای رفع بسیاری از مشکلاتی که باعث زانودرد می‌شوند مناسب می‌باشند. روش‌های درمانی کایروپراکتیک برای درمان بسیاری از مشکلات مربوط به کمر و مفاصل بی‌خطرترین و موثر ترین راه می‌باشند.

چه زمانی باید از روش‌های درمانی کایروپراکتیک استفاده کنم؟


 • اگر زانودرد فعالیت‌های روزانه یا ورزشی شما را مختل کرده و مانع از انجام آن‌ها شده است.
 • اگر داروهای مسکن و ضدالتهاب برای شما تجویزشده و با استراحت بلندمدت نیز بهبودی حاصل نشده است.
 • اگر به شما گفته شده که آرتروز دارید و نمی‌توانید برای درمان آن کاری کنید.
 • اگر زانودرد باعث محدودیت در حرکات شما شده است.

کدام مشکلات مربوط به زانو با روش‌های کایروپراکتیک درمان می‌شوند؟


کدام مشکلات مربوط به زانو با روش‌های کایروپراکتیک درمان می‌شوند؟

با وجود پیچیدگی و استحکام بالای مفصل زانو، این مفصل نسبت به بسیاری از مشکلات آسیب‌پذیر است که می‌توان آن‌ها را با روش‌های کایروپراکتیک درمان کرد:

آرتروز


آرتروز در اکثر مواقع باعث ایجاد مشکلاتی در مفصل زانو می‌شود ولی می‌تواند ساختارهای دیگری چون عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. استئوآرتریت که شایع‌ترین نوع آرتروز در زانو می‌باشد، در اثر فرسایش تدریجی غضروف‌های درون مفصل ایجاد می‌شود. آرتروز روماتوئید یا روماتیسم زانو نیز باعث التهاب مفصل شده و معمولا منجر به تخریب غضروف‌های اطراف آن می‌شود. یک بدشکلی معمولا منجر به ایجاد آرتروز در زانو می‌شود ولی مهم‌تر از آن، اضافه وزن و چاقی و همچنین آسیب‌های ناشی از فشارهای ورزشی زیاد، اصلی‌ترین عوامل ایجادکننده‌ی آرتروز زانو می‌باشند. از علائم این عارضه می‌توان به درد، ورم، گرفتگی و قفل شدن زانو اشاره کرد.

آسیب‌های غضروفی

کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک زانو، عارضه‌ای است که بیشتر در دونده‌ها، اسکی‌بازها، دوچرخه‌سوارها و بازیکنان فوتبال ایجاد می‌شود.

آسیب‌های مربوط به رباط‌ها

رباط صلیبی قدامی (ACL) و رباط صلیبی خلفی (PCL) ممکن است دچار پیچ‌خوردگی شده و درد قابل توجهی را ایجاد کنند. آسیب به رباط‌های صلیبی بعضا با نام پیچ‌خوردگی زانو یاد می‌شود. این آسیب معمولا همراه با یک صدای "پاپ" مانند بوده و پس‌ازآن زانو به چپ و راست خم می‌شود.

آسیب به مینیسک‌ها

چرخش سریع ران پا و یا چرخش مکرر زانو به هنگام حمل بارهای سنگین می‌توانند باعث پارگی مینیسک شوند.

بیماری ازگود اشلاتر

این عارضه در اثر فشار و تنش مکرر بر روی قسمت فوقانی استخوان درشت نی ایجاد می‌شود. تاندون کشکک زانو و دیگر بافت‌های نرم در اطراف محل اتصال تاندون به درشت نی ممکن است دچار التهاب شوند.

آسیب‌های مربوط به تاندون‌ها

آسیب‌های تاندون در زانو ممکن است در اثر هر چیزی از تاندونیت گرفته تا پارگی تاندون ایجاد شوند. استفاده‌ی بیش از حد باعث کشیده شدن بیش از اندازه‌ی تاندون مانند یک نوار لاستیکی شده و منجر به التهاب آن خواهد شد.

معاینه و بررسی مفصل زانو

زمانی که احساس شود زانو محل ایجاد درد است، تمامی مولفه های آناتومیک آن باید تحت بررسی قرار بگیرند. همچنین علاوه بر مفصل زانو، پایین کمر، لگن، ران، مچ پا و کف پا نیز باید تحت بررسی قرار بگیرند چرا که این اجزا تاثیر مستقیمی بر روی زانو داشته و خود نیز تحت تاثیر مستقیم این مفصل می‌باشند.

به عنوان متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی و متخصص کایروپراکتیک ، ما سوابق پزشکی فرد را به طور کامل بررسی کرده و یک معاینه‌ی فیزیکی و بیومکانیکی جامع را از او به عمل می‌آوریم تا از تشخیص دقیق اطمینان پیدا کنیم. بدون تشخیص دقیق و صحیح، درمان بی‌فایده خواهد بود. ما در روش مورد استفاده‌ی خود برای تشخیص و درمان مشکلات مربوط به زانو، دیگر مفاصل و عضلات مربوط به زانو را نیز تحت معاینه و بررسی قرار می‌دهیم.

درمان کایروپراکتیک زانودرد

اکثر عوارض مربوط به زانو به‌ خوبی در برابر روش‌های محافظه‌کارانه (کم‌خطرتر) چون درمان‌های دستی توسط متخصص کایروپراکتیک پاسخ نشان می‌دهند و نیازی به عمل جراحی نخواهد بود.

در زیر ما فرآیند درمانی مورد استفاده‌ی خود را برای شما شرح داده‌ایم تا در این زمینه اطلاعات بیشتری داشته باشید. معمولا روش‌های درمانی مورد استفاده توسط ما برای هر بیمار شخصی‌سازی‌شده و بسته به نیازها و شرایط او تغییر داده می‌شوند. بنابراین روش درمانی مناسب برای یک نفر، لزوما برای افراد دیگر مناسب نخواهد بود.

مرحله‌ی اول: کاهش التهاب در مفصل و کاهش درد

 • دوری از عوامل تشدیدکننده‌ی عارضه، استفاده از وسایل حمایتی و باندهای ورزشی
 • استفاده از یخ برای کاهش التهاب، اسپاسم عضلانی و درد
 • بهبودی بافت‌های نرم: لیزردرمانی، اولتراسوند و روش‌های درمانی تداخلی

کاهش التهاب در مفصل و کاهش درد زانو

مرحله‌ی دوم: طبیعی کردن عملکرد مفصل

 • منیپولاسیون و تکنیک‌های تحرک‌بخشی مخصوص در روش‌های کایروپراکتیک باهدف افزایش تحرک، بهبود عملکرد و کاهش درد بر روی مناطق دچار محدودیت در زانو و مفاصل مجاور انجام می‌شوند. روش‌های درمانی کایروپراکتیک که بر روی زانو انجام می‌شوند معمولا شامل چندین تکنیک بوده که هر کدام برای رفع علل خاصی از زانودرد طراحی ‌شده‌اند. در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی زانو، روش‌های کایروپراکتیک برای زانودرد شامل موارد زیر می‌باشند:
  • تنظیم کایروپراکتیک: زانو و مفاصل ستون فقرات شما و بافت‌های اطراف آن‌ها به ‌آرامی، با ملایمت و تحت کنترل کامل در محل خود تنظیم می‌شوند تا تحرک و عملکرد بهتری داشته باشند.
  • رهاسازی میوفاشیال (MFR): زانودرد ممکن است در اثر عضلات سفت شده در پاها، محدوده‌ی لگن و پایین کمر ایجاد شده باشد. رهاسازی میوفاشیال با کار کردن بر روی عضلات و بافت‌های بین آن‌ها باعث شل شدن این بافت‌ها و عملکرد مناسب آن‌ها می‌شود. همانند ماساژ، رهاسازی میوفاشیال یک روش دقیق‌تر و عمیق‌تر برای رهایی از درد و بازگرداندن تحرک به بافت‌ها می‌باشد.
  • تکنیک رهاسازی فعال (ART): این یک روش درمانی بسیار دقیق و هدفمند بوده که بر روی مناطق خاصی از عضلات و دیگر بافت‌های نرم انجام شده و باعث رهاسازی بافت اسکار و بهبود عملکرد عضلانی می‌شود. این روش برای بازیابی تحرک مینیسک که یکی دیگر از علل ایجاد زانودرد است نیز موثر می‌باشد.
 • ماساژ عمیق بافت نرم، درمان تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای و مالش متقاطع نیز پس‌ازآنجام درمان‌های دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مرحله‌ی سوم: برنامه‌ی تمرینات توان‌بخشی

 • در زمان مناسب، ما ورزش‌هایی برای بهبود قدرت، استقامت و ثبات را برای شما تجویز می‌کنیم. ما همچنین بر روی تعادل بدن و درک شما از موقعیت مفاصل کار می‌کنیم. این کار به شما کمک می‌کند تا به فعالیت‌های عادی خود بازگردید و احتمال ایجاد آسیب‌های بیشتر را کاهش می‌دهد. توان‌بخشی شامل تمرینات کششی و برخی ورزش‌های مخصوص بوده که می‌توانید آن‌ها را در خانه و یا در محل کار خود انجام دهید.
telegrami