کایروپراکتیک چه کابردهایی دارد؟ نحوه کایروپراکتیک کمر و گردن

متخصصین کایروپراکتور با استفاده از دست‌های خود بر بررسی و درمان مشکلات سلامتی مربوط به استخوان‌ها عضلات و مفاصل (مشکلات اسکلتی عضلانی) استفاده می‌کنند. متخصصان کایروپراکتور برای توصیه تمرینات ورزشی برای درمان و توان یابی پس از مشکلات سلامتی مربوط به استخوان‌ها، عضلات و مفاصل و همچنین دادن توصیه‌های مربوط به تغذیه و رژیم غذایی و سبک زندگی، آموزش دیده‌اند.

آنها از دامنه گسترده‌ای از روش‌ها برای تشخیص مشکلات اسکلتی عضلانی استفاده می‌کنند از جمله معاینه فیزیکی بالینی و تصویربرداری‌های تشخیصی مانند تصویربرداری با اشعه ایکس یا . MRIروش‌های یاد شده و سایر روش‌های تشخیصی برای تعیین اینکه آیا درمان کایروپراکتیک مناسب است یا خیر، استفاده می‌شوند. ممکن است در بسیاری از موارد مانند کمردرد، کایروپراکتیک روش اصلی برای درمان فرد باشد. همچنین در برخی از مشکلات پزشکی ممکن است خدمات کایروپراکتیک بتوانند با تسکین جنبه‌های اسکلتی عضلانی مربوط به بیماری، درمان پزشکی را تکمیل یا از آن پشتیبانی کنند.

مزایای مراجعه به کایروپراکتور چیست؟ 


مراقبت‌های کایروپراکتیک ده‌ها مزیت برای بیماران دارند؛ اما یکی از دلایلی که بیماران عاشق آن می‌شوند این است که تمام بدن را به عنوان یک کلیت هدف قرار می‌دهد؛ نه صرفا برطرف‌کردن مجموعه‌ای از علائم را. در شرایطی که پزشکان برای خاموش کردن علائم کنونی، دارو تجویز می‌کنند؛ درمان کایروپراکتیک عمیق بوده و منبع درد، التهاب و آسیب را از بین می‌برد. علت آنکه کایروپراکتیک این روش تفکر را اتخاذ کرده است این است که همه سیستم‌های بدن ذاتاً به هم متصل می‌باشند؛ سیستم عصبی به دستگاه تنفسی و گوارش متصل است و دستگاه گوارش به سیستم تنفسی و عضلات حمایت کننده از آنها متصل می‌باشد و غیره.

از مزایای کایروپراکتیک  علاوه بر تسکین درد، التهاب، سفتی بدن و موارد دیگر می‌توان به بهبود طبیعی مشکلاتی مانند موارد زیر اشاره کرد:

 • بی‌خوابی
 • استرس و اضطراب
 • نظم حرکات روده
 • عفونت‌های گوش
 • آسم و آلرژی
 • فشار خون
 • عملکرد ارگان‌های بدن
 • سیستم ایمنی ضعیف

چه موقع باید مراقبت‌های کایروپراکتیک را در نظر گرفت؟ 


مشکلات دردناک کمر و مفاصل می‌توانند ناشی از کار، حوادث، آسیب‌های ورزشی، کارهای خانه و احساس فشار زندگی روزمره باشند.

ممکن است مراقبت‌های کایروپراکتیک در صورت احساس درد در مفاصل یا دردهای عضلانی که بر توانایی شما در گذراندن روزهای خود تاثیر می‌گذارند یا از انجام فعالیت‌های مورد علاقه شما جلوگیری می‌کنند؛ برای شما مفید باشد. مراقبت‌های کایروپراکتیک همچنین می‌توانند به حفظ سلامت ستون فقرات و عملکرد مفاصل کمک کنند؛ حتی اگر هیچ گونه علائم دردناکی نداشته باشید.

افراد معمولاً برای کمک گرفتن در موارد زیر به یک متخصص کایروپراکتیک مراجعه می‌کنند:

رگ به رگ شدگی مچ پا

این آسیب‌ها زمانی رخ می‌دهند که یک رباط در مچ پا بیش از حد کشیده شده یا به دلیل سقوط یا ضربه به مفصل دچار پارگی شده باشد.

کمر درد 

کمردرد که معمولاً در ناحیه لامبر کمر اتفاق می‌افتد؛ در طول زندگی، بیشتر افراد را در همان نقطه مشابه گرفتار می‌کند و ممکن است مدت کوتاهی طول بکشد یا ماه‌ها ادامه داشته باشد.

تصادفات رانندگی

تصادفات رانندگی می‌توانند باعث بروز آسیب‌های مختلفی شوند که ممکن است در صورت بروز آنها بتوان از مراقبت‌های کایروپراتیک بهره برد؛ از جمله رگ به رگ شدگی و دررفتگی.

سندروم تونل کارپال

این وضعیت که به دلیل فشرده شدن عصب در مچ دست رخ می‌دهد، می‌تواند باعث درد یا بی‌حسی در دست یا ساعد و بازو شود.

درد پا یا پایین پا 

دلایل این وضعیت شامل داشتن اضافه وزن، ایستادن دراز مدت، آسیب‌دیدگی، کفش‌های نامناسب، آرتروز و فاسئیت پلانتار می‌باشند.

سردردها 

یکی از منابع درد مزمن و شدید، سر دردها هستند که در انواع مختلفی وجود دارند و ممکن است مراقبت‌های کایروپراکتیک به آنها کمک کنند؛ از جمله سردردهای تنشی و میگرنی

درد زانو یا لگن

آرتروز و بورسیت از عمده‌ترین دلایل ناراحتی در این مفاصل هستند.

درد گردن 

این نوع از ناراحتی شایع است و ممکن است به دلایل مختلف از جمله آرتروز یا ساییدگی و فرسایش دیسک‌های ستون فقرات در داخل گردن رخ دهد.

شین اسپلینت 

این وضعیت دردناک اغلب به دلیل التهاب بافت اطراف استخوان تیبیا و اغلب پس از دویدن یا انواع دیگری از ورزش‌های شدید رخ می‌دهد.

مشکلات شانه

این مشکلات شامل آرتروز، بورسیت، تاندونیت و پارگی‌های عضله چرخاننده شانه هستند و می‌توانند تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی داشته باشند.

آسیب‌های ورزشی

ورزشکاران از هر رده سنی و در هر سطح مهارتی، بیشتر از سایر افراد در معرض آسیب دیدگی‌های مختلف مانند رگ به رگ شدگی، شین اسپلینت، پارگی رباط زانو و پارگی عضله چرخاننده در شانه قرار دارند.

صدمات ناشی از کار 

آسیب‌های حین کار ممکن است به دلیل سقوط کردن، آسیب دیدگی توسط تجهیزات یا انجام حرکات تکراری رخ دهند و مراقبت‌های کایروپراکتیک می‌توانند درد را کاهش داده و عملکرد فرد را بازگردانند.

معاینه کایروپراکتیک


هنگامی که شما تحت یک معاینه کایروپراکتیک قرار می‌گیرید فرد متخصص موارد زیر را انجام می‌دهد:

 • بررسی کامل سابقه پزشکی
 • بررسی علائم حیاتی فرد یعنی دمای بدن نبض میزان تنفس و فشار خون
 • مشاهده کامل منحنی‌های ستون فقرات یا سایر شاخص‌های سلامتی قابل مشاهده
 • استفاده از دست‌های خود برای لمس (احساس) ستون فقرات و عضلات و سایر بافت‌های نرمی که از آن پشتیبانی می‌کنند.
 • انجام معاینات ارتوپدی- این معاینات برای تشخیص مشکلات سلامتی مربوط به ستون فقرات، استخوان‌ها، مفاصل، عضلات و بافت‌های نرم از جمله رباط‌ها و تاندون‌ها طراحی شده‌اند. در میان سایر موارد مربوط به معاینه، معاینات ارتوپدی شامل حرکت دادن مفصل و اندازه‌گیری دامنه حرکات آن هستند.
 • انجام معاینات عصبی- این معاینات برای ارزیابی عملکرد اعصاب حرکتی حسی و اعصاب جمجمه‌ای شما طراحی شده‌اند (مانند آزمایش‌های واکنش عصبی و بی‌حسی)
 • در صورت لزوم یک متخصص کایروپراکتور می‌تواند شما را مستقیماً برای انجام سایر آزمایش‌های تشخیصی مانند MRI یا عکس برداری با اشعه ایکس ارجاع دهد.

متخصص کایروپراکتور بر اساس معاینه خود یک تشخیص افتراقی می‌دهد (که تمام علل احتمالی مشکل اصلی شما را در نظر گرفته است) او همچنین یک تشخیص عملکرد (که به احتمال زیاد اصلی‌ترین دلیل شکایت شما است) به شما می‌دهد. متخصص کایروپراکتور این تشخیص خود را برای شما توضیح می‌دهد که این توضیحات شامل سابقه طبیعی وضعیت (زمانی که انتظار می‌رود مشکل برطرف شود)، گزینه‌های درمانی که در دسترس شما قرار دارد، و هر گونه مزایا و خطرات مرتبط با روش‌های درمانی می‌باشند.

درمان‌های کایروپراکتیک


متخصصین کایروپراکتور بر تشخیص درمان و پیشگیری از اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی و عصبی تمرکز می‌کنند. ضمن اینکه از سلامت فردی بیماران نیز مراقبت می‌کنند. تیم متخصصین کایروپراکتور گزینه‌های درمانی کایروپراکتیک موثری را ارائه می‌کند؛ از جمله مراقبت‌های کایروپراکتیک هسته‌ای، تنظیمات کایروپراکتیک و دستکاری ستون فقرات.

ممکن است متخصصین کایروپراکتور بسته به نیاز بیماران، تمرینات درمانی و توانبخشی یا مشاوره تغذیه، رژیم غذایی یا سبک زندگی را ارائه کنند. مراقبت کایروپراکتیک فعال برای کمک به افراد در رهایی از درد و اصلاح هماهنگی ضعیف در دسترس قرار می‌گیرد. ممکن است بیماران خاص به منظور مدیریت مداوم علائمی که به خوبی کنترل شده‌اند، به مراقبت مداوم احتیاج داشته باشند. درمان‌های رایج کایروپراکتیک شامل طیف وسیعی از تکنیک‌های مختلف است. این تکنیک‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • دستکاری ستون فقرات که گاهی اوقات یک تنظیم نامیده می‌شود- با استفاده از دست‌ها برای اعمال نیروی کنترل شده به مفاصل ستون فقرات.
 • موبیلیزاسیون- حرکت مفصل برای افزایش دادن دامنه حرکت آن
 • تمرینات ورزشی
 • اطمینان مجدد
 • استفاده از گرما یا یخ
 • کشش
 • تکنیک‌های بافت نرم- مانند ماساژ
 • تغییرات فعالیت- ارائه توصیه‌هایی درباره چگونگی ایجاد تغییراتی در فعالیت‌های روزمره برای کاهش ناراحتی و افزایش بهبودی
 • توصیه‌های مربوط به سبک زندگی- مانند توصیه‌های مربوط به تغذیه سالم و فعالیت بدنی
 • درمان‌های فیزیولوژیک- مانند استفاده از اولتراسوند لیزر یا TENS
 • ارتز-  کفی‌های کفش که به منظور پشتیبانی از پا و بهبود موقعیت وضعی و تراز آن درون کفش گذاشته می‌شوند.
 • تکنیک میز کایروپراکتیک- استفاده از  میزی که به طور خاص برای کمک به حرکت دادن مفصل به صورت کنترل شده طراحی شده است.
 • درمان سایر مفاصل از جمله پا، مچ پا، شانه‌ها، مچ دست‌ها و آرنج‌ها

متخصص کایروپراکتور شما این تکنیک‌ها را با شما که یک طرف فرایند تصمیم گیری مشترک قرار دارید، در میان می‌گذارد.

دستکاری ستون فقرات


یکی از رایج‌ترین و شناخته شده‌ترین روش‌های درمانی انجام شده توسط متخصصین کایروپراکتور، دستکاری ستون فقرات است (که گاهی اوقات با عنوان «تنظیم کایروپراکتیک» نامیده می‌شود)؛ اگرچه این تکنیک توسط متخصصین بیماری‌های استخوان و فیزیوتراپیست‌ها نیز استفاده می‌شود. هدف از دستکاری ستون فقرات بازگرداندن تحرک مفصل با اِعمال دستی یک نیروی کنترل شده به مفاصل ستون فقرات است که در نتیجه یک آسیب بافتی، دچار محدودیت در حرکت خود شده‌اند.

آسیب‌های بافتی می‌توانند در نتیجه یک حادثه آسیب زا مانند بلند کردن نامناسب یک جسم سنگین یا از طریق وارد کردن فشارهای مکرر مانند نشستن در وضعیت نامناسب یا موقعیت وضعی بد ستون فقرات برای مدت زمان طولانی، به وجود بیایند. در هر صورت بافت‌های آسیب دیده دچار تغییرات فیزیکی و شیمیایی می‌شوند که می‌تواند باعث التهاب، درد و کاهش عملکرد شود.

دستکاری یا تنظیم مفاصل و بافت‌های آسیب دیده، تحرک را بازیابی کرده و در نتیجه درد و گرفتگی عضلات را کاهش می‌دهد و بدین ترتیب بافت‌ها بهبود پیدا می‌کنند .

هنگامی که دستکاری ستون فقرات توسط یک پزشک آموزش دیده دارای مجوز رسمی انجام شود، بسیار بی‌خطر است؛ اگرچه ممکن است برخی از افراد پس از آن درد خفیف یا ناراحتی را تجربه کنند. این مشکل معمولاً طی ۱۲ تا ۴۸ ساعت برطرف می‌شود. متخصص کایروپراکتور شما قبل از هرگونه مداخله، طبق فرایندی به نام رضایت آگاهانه، درباره این تکنیک با شما صحبت خواهند کرد.

طب سوزنی

 این روش شامل استفاده از سوزن‌های طب سوزنی است که برای کاهش درد و افزایش عملکرد به بخش‌هایی از بافت یا گره‌های عضلانی تنگ شده، زده می‌شوند. طب سوزنی واکنش ترمیم کننده و درمان کننده بدن را بر می‌انگیزاند. این تکنیک در درمان مشکلات حاد و مزمن مانند سردرد، فاسئیت پلانتار، درد آرنج، تاندونیت، اسپاسم عضلانی، بافت اسکار، رگ به رگ شدگی و اختلال در عملکرد عضلات موثر است.

گراستون 

تکنیک گراستون یک روش پیشرفته موبیلیزاسیون بافت نرم است که با استفاده از ابزارهایی برای تشخیص بافت اسکاری که عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها را تحت تأثیر قرار داده است؛ باعث کاهش درد شده و عملکرد را افزایش می‌دهد. گراستون، بافت اسکار و همچنین بیماری‌های حاد و مزمن مانند فاسئیت پلانتار، درد آرنج، تاندونیت، اسپاسم عضلانی، رگ به رگ شدگی و اختلالات عملکرد عضله را درمان می‌کند.

بادکش 

بادکشی، فرآیند کشیدن خون به سطح بدن با استفاده از فنجان‌هایی است که با ایجاد مکش جزئی، تا حدی خلا در آنها ایجاد شده است. این روش به تسکین درد، افزایش جریان خون و بازگشت بدن به عملکرد طبیعی خود کمک می‌کند.

 سوالات رایج


پس از دریافت مراقبت‌های کایروپراکتیک چه احساسی خواهم داشت؟ 

همه افراد نسبت به روش کایروپراکتیک واکنش یکسانی نشان نمی‌دهند. در بیشتر افراد، اثرات تنظیم بلافاصله پس از انجام آن احساس می‌شود. عدم هماهنگی که معمولاً ساب لاکسیشن نامیده می‌شود؛ اغلب جریان عصب طبیعی در ناحیه آسیب دیده را محدود می‌کند. بنابراین پس از تنظیم کایروپراکتیک بسیاری از افراد احساس می‌کنند انرژی بیشتر، بدن نرم‌تر و آرامش بیشتری دارند.

با این حال از آنجا که تنظیم کایروپراکتیک می‌تواند بخشی از بدن که هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها تداخل انرژی عصبی طبیعی را تجربه کرده است، را ترمیم کند؛ ممکن است در حین انجام تنظیم کایروپراکتیک، بدن بیمار ناراحتی اندکی را در حین هماهنگ شدن بدن با تغییرات احساس کند. می‌توان انتظار اندکی درد داشت؛ اگرچه معمولاً بسیار خفیف و موقتی است.

صدایی که در حین انجام تنظیمات کایروپراکتیک از بدن شنیده می‌شود چیست؟ 

تنظیمات کایروپراکتیک صدایی شبیه به شکستن بند انگشتان ایجاد می‌کنند. علت آن این است که واکنش بدن به تنظیمات کایروپراتیک و شکستن بند انگشتان یکسان است و این تنظیمات باعث می‌شوند بدن شما کیسه‌های کوچکی از هوا که بین مایع سینوویال- که مایع روان کننده مفصل است- جمع شده است را آزاد کند.

آیا تنظیمات کایروپراکتیک بی‌خطر هستند؟

بله؛ تنظیمات کایروپراکتیک در صورت انجام شدن توسط یک متخصص کایروپراکتور حرفه‌ای دارای مجوز، بی‌خطر هستند. با این حال مانند تمام متدهای پزشکی، در این روش نیز محدودیت‌هایی برای افراد دارای شرایط خاص وجود دارد و اینگونه افراد باید قبل از دریافت تنظیمات کایروپراکتیک، احتیاط کنند. افرادی که از قبل دچار بیماری‌هایی مانند بیماری شریانی یا سرطان استخوان هستند؛ ممکن است بخواهند قبل از انجام تنظیمات کایروپراکتیک با پزشک خود مشورت کنند.

آیا زنان باردار می‌توانند به متخصص کایروپراکتور مراجعه کنند؟ 

بله؛ کایروپراکتیک یک روش بی‌خطر و سالم برای درمان درد و ناراحتی در دوران بارداری است. متخصص کایروپراکتور شما می‌تواند از دوره بارداری تا زمان زایمان به شما کمک کند تا حتی‌المقدور تجربه بدون دردی داشته باشید.

در دوران بارداری، لگن زنان شل شده و تغییر می‌کند. اگر لگن در حین شل شدن دچار عدم تراز شود و از موقعیت طبیعی خود خارج شود، می‌تواند فضایی که جنین در آن در حال رشد است را کاهش دهد. به این وضعیت محدودیت درون رحمی گفته می‌شود. بدین ترتیب لگن نامتوازن بر توانایی مادر برای زایمان طبیعی و غیر تهاجمی تاثیر می‌گذارد.

 اگر کودک در موقعیتی قرار بگیرد که پاها و باسن او به سمت کانال زایمان قرار داشته باشد، وضعیت بریچ ایجاد می‌شود. این وضعیت منجر به زایمان سزارین ( بخش C) می‌شود. تنظیمات کایروپراکتیک می‌توانند به تعادل لگن کمک کنند تا از وضعیت بریچ و همچنین محدودیت درون رحمی جلوگیری شود. از مزایای کایروپراکتیک قبل از زایمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسکین کمر درد
 • کاهش سردرد
 • زمان خواب بهتر
 • تسکین درد گردن و مفاصل
 • جلوگیری از زایمان سزارین بالقوه
 • کنترل علائم تهوع
 • کاهش زمان درد زایمان، زایمان و بستری

آیا فردی که قبلا عمل جراحی کمر انجام داده است، می‌تواند به متخصص کایروپراکتور مراجعه کند؟

بله؛ منطقی است که بیماری که قبلاً جراحی تهاجمی ستون فقرات مانند لامینکتومی یا فرامینوتومی را انجام داده است، به دنبال مراقبت‌های کایروپراکتیک باشد. متاسفانه عدم تسکین درد پس از جراحی ستون فقرات بسیار شایع است و با عنوان سندروم شکست جراحی کمر (FBSS) شناخته می‌شود. در بسیاری از بیماران دچار کمر درد، سندروم شکست جراحی کمر بسیار ناامیدکننده، وقت گیر و هزینه بر است. کایروپراکتیک یک روش درمانی غیر تهاجمی است که می‌تواند در کاهش دردی که عمل جراحی نتوانسته تسکین ببخشد؛ به شما کمک کند.

آیا مراقبت‌های کایروپراکتیک ادامه‌دار هستند؟ 

تمام مراقبت‌های کایروپراکتیک تا حد خاصی ادامه دار می‌باشند. به این معنا که اگر شما برای رفع درد یا آسیب خاصی به متخصص کایروپراکتور مراجعه کرده‌اید، ممکن است برای تنظیم کایروپراکتیک  به چندین جلسه درمانی احتیاج باشد. تعداد این جلسات و همچنین اینکه چه روش درمانی برای شما استفاده خواهد شد، همه در برنامه درمانی که توسط شما و متخصص کایروپراکتیک تهیه شده است، بیان شده‌اند.

پس از درمان آسیب، ادامه دادن مراقبت‌های کایروپراکتیک ضرورتی ندارد. با این حال اکثر بیماران حتی پس از بهبود آسیب‌های خود، جلسات درمان کایروپراکتیک را ادامه می‌دهند. زیرا روش کایروپراکتیک نه تنها برای تسکین درد، بلکه برای حفظ سلامت روتین بدن نیز یک روش ایمن و موثر است.

آیا من می‌توانم خودم تنظیمات کایروپراکتیک را  برای خود انجام دهم؟

قطعاً نه. تنظیمات کایروپراکتیک فقط باید توسط متخصص کایروپراکتیک دارای مجوز انجام شوند. تنظیمات کایروپراکتیک یک نیروی خاص را در یک جهت خاص به یک مفصل خاص وارد می‌کنند. بنابراین اینکه بتوانید خود را به طور ایمن یا دقیق تنظیم کنید، اساسا غیر ممکن است.

اگر چه ممکن است بتوانید بدن خود را به شکل خاصی خم کنید یا بچرخانید تا از بدن خود صدایی بشنوید؛ اما این نوع از دستکاری به طور کلی نتیجه‌ای ندارد درمان‌های خانگی مانند تنظیم خود، وارونه شدن به صورت معلق یا راه رفتن یک نفر روی کمر شما اغلب باعث می‌شوند ستون فقرات از  قبل هم ناپایدارتر و بی‌ثبات‌تر شود. در نتیجه درد بیشتری احساس خواهید کرد.

آیا تنظیمات کایروپراکتیک درد دارند؟ 

خیر- مراقبت‌های کایروپراکتیک درد ندارند. در برخی موارد ممکن است احساس ناراحتی جزئی داشته باشید؛ زیرا متخصص کایروپراکتور به صورت دستی مفصل را دستکاری می‌کند یا بدن شما را تنظیم می‌نماید. با این حال این ناراحتی، آنی بوده و پس از اتمام دستکاری فروکش می‌کند.

آیا احساس بدتر شدن پس از تنظیمات کایروپراکتیک طبیعی است؟ 

باز هم باید بگوییم همه افراد نسبت به عمل کایروپراکتیک واکنش یکسانی نشان نمی‌دهند. می‌توان انتظار داشت با هماهنگ شدن بدن با تنظیمات اصلاحی جدید خود، مقداری درد را تجربه کنید. اگرچه این درد در حالت طبیعی بسیار خفیف و موقتی است. تنها در کمتر از ۲۰ درصد بیماران، امکان تسکین سمی وجود دارد. تسکین سمی یک عارضه جانبی است که در واقع نسبت به آنچه که به نظر می‌رسد، مزایای بسیار بیشتری دارد.

در طی تسکین سمی، انباشت‌های انرژی، مایعات و سموم جمع شده در اطراف محل ساب لاکسیشن توسط متخصص کایروپراکتور شما آزاد می‌شوند. بدن شما در واکنش به این امر، وارد حالت سم زدایی می‌شود و خود را از شر سموم جمع شده خلاص می‌کند و به وضعیت عملکرد مطلوب بازمی‌گردد. در برخی از بیماران ممکن است این وضعیت به معنای سردرد، خستگی و گرفتگی عضلات طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از تنظیمات کایروپراکتیک باشد. این واکنش‌ها بی‌ضرر هستند و در واقع شواهدی برای اثبات این موضوع می‌باشند که بدن شما برای بهبودی خود تلاش می‌کند.

آیا مراجعه به جلسات کایروپراکتیک تحت نظر متخصصین کایروپراکتور  بی‌خطر است؟ 

بله متخصصان کایروپراکتور کار خود را به شکل بی‌خطر انجام می‌دهند؛ با این حال قبل از تعیین وقت با متخصص کایروپراکتور جدید، مانند مواردی که به سایر ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی مراجعه می‌کنید، لازم است دریافت دوره‌های آموزشی و صحت مجوز در آن‌ها را به دقت بررسی کنید. اگر با متخصص کایروپراکتور یا دفاتر آنها آشنایی ندارید، مراقب چراغ‌های قرمزی که می‌توانند نشان دهنده غیر قانونی بودن کسب و کار آنها باشند، باشید. به عنوان مثال عدم ارائه اعتبارنامه یا پیشنهاد نکردن برنامه درمانی.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس