بهترین راه درمان کمردرد بدون جراحی: فیزیوتراپی، ورزش و تزریق

کمردرد آسیبی است که غالبا دیگران متوجه آن نمی‌شوند. به همین ترتیب، گاهی اوقات درک مشکلاتی که فرد مبتلا به کمر دارد هرروز با آن‌ها زندگی می‌کند دشوار است. برای کمک به خود، مهم است که تا حد امکان تحرک داشته باشید و یاد بگیرید که چگونه بدن خود را حرکت دهید تا از فشار بر روی کمر خود جلوگیری کنید.

برای بهبودی ساختارهای آسیب‌دیده، خون کافی برای ترمیم و از بین بردن مواد زاید ضروری است. استخوان‌ها، رباط‌ها و ماهیچه‌های پشت بدن خون کافی دارند، بنابراین کمر می‌تواند به طرز معقولی بهبود یابد. مشکل این است که این ساختارهای آسیب‌دیده معمولاً با یک نوع خاص از بافت به نام بافت اسکار بهبود می‌یابند که قوی است اما انعطاف‌پذیری آن به اندازه عضلات طبیعی، رباط‌ها و غیره نیست. بنابراین دیسک‌ها که خون کمی دارند اغلب به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند و اگر احتیاطی صورت نگیرد تا از این امر جلوگیری شود، دیسک‌ها راحت‌تر آسیب می‌بینند. شایع‌ترین نوع آسیب به کمر آسیب به بافت نرم یعنی ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها است. بیشتر این آسیب‌های بافت نرم به خوبی بهبود می‌یابد و به همین دلیل است که بیشتر مبتلایان به کمردرد بهبود می‌یابند.

ارزیابی و تشخیص علت کمر درد


هدف اصلی درمان این است که شما به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

در طی مراجعه اولیه، پزشک تاریخچه پزشکی شما را ارزیابی کرده و اطلاعات ویژه‌تری را در طول معاینه جمع‌آوری می‌کند. برای درک بهتر مشکل کمر یا گردن، پزشک ممکن است مفاصل و اندام شما را به آرامی حرکت دهد. مهم است که به تمام سؤالات پزشک صادقانه پاسخ دهید، زیرا پاسخ‌های شما به تعیین یک تشخیص صحیح کمک می‌کند.

انواع تشخیصی که ممکن است با آن روبرو شوید:

  • اشعه ایکس استخوان‌ها و فضای بین استخوان‌ها را نشان می‌دهد. اگرچه پرتوهای ایکس برای موارد کمر درد ناشی از عضله از ارزش کمی برخوردار است اما ممکن است پزشک شما برای تشخیص شکستگی مهره یا کمبود فضای دیسک اشعه ایکس را انجام دهد.
  • MRI (تصویربرداری با تشدید مغناطیسی) و سی‌تی اسکن تصاویری از بافت‌ها و اعصاب نرم در ستون فقرات، از جمله دیسک‌ها و مفاصل را ارائه می‌دهند. این اطلاعات در تعیین علت درد شما برای پزشک بسیار با ارزش است. این آزمایشات یک عکس پزشکی از بدن شما تهیه کرده و بدون درد است.
  • تزریقات تسکین دهنده درد می‌توانند کمر درد را تسکین داده و اطلاعات مهمی در مورد مشکل شما ارائه دهند.
  • میلوگرام می‌تواند میزان آسیب در ستون فقرات را نشان دهد. از آن‌ها برای تعیین ضرورت عمل جراحی استفاده می‌شود. اگر اینگونه باشد، میلوگرام برای اطمینان از موفقیت جراحی اطلاعات کلیدی را در اختیار جراحان قرار می‌دهد.

راه های درمان کمر درد بدون جراحی


پزشکانی که عمدتاً روی علائم درد تمرکز می‌کنند، در بیشتر موارد خلاف چیزی را توصیه می‌کنند که برای بهبود مشکل کمر مطلوب است. به عنوان مثال سال‌ها پیش، پزشکان برای رفع ناراحتی بیمار، درد کمر را با استراحت در رختخواب و داروهای سنگین درمان می‌کردند. بیماران بی‌تحرک و به طور فزاینده‌ای به مواد مخدر وابسته شدند. بعداها مشخص شد که این درمان در واقع به کمر آسیب می‌رساند زیرا باعث تضعیف ماهیچه‌ها و ایجاد درد بیشتر می‌شود.

درد علامتی از بدن به مغز است که چیزی نادرست است. یا حرکتی خاص فشار بیش از حد را روی کمر قرار داده است، یا کمر خیلی ضعیف است یا انعطاف‌پذیر نیست. متخصص به شما در تعیین منشاء درد و بهترین درمان برای آن کمک خواهد کرد.

کمی وقت برای آن بگذارید 

راه های درمان کمر درد بدون جراحی

زمان با ارزش‌ترین دارایی شماست. در مواردی که درد در ناحیه کمر متمرکز شده یا علائم خطر وجود دارد وقت خود را برای کمک به خود اختصاص بدهید.

محدود کردن استراحت 

مطالعات نشان داده است که استراحت و عدم فعالیت حداکثر باید به دو روز محدود شود. پس از این مدت، بیماران باید برای تقویت عضلات کمر و افزایش انعطاف‌پذیری، شروع به حرکت و ورزش کنند. و بخشی از فرایند توانبخشی می‌تواند به یک تعهد از طرف بیمار برای همکاری نزدیک با درمانگر در طی چند هفته اول نیاز داشته باشد تا از بهبودی طولانی مدت موفق اطمینان حاصل شود.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی کمر درد

فیزیوتراپی انعطاف‌پذیری را افزایش داده و عضلات پشتیبان ستون فقرات را تقویت می‌کند. استحکام و انعطاف‌پذیری بیشتر به جلوگیری از کشیدگی عضلات پشت کمک می‌کند. یک درمانگر ممکن است از سونوگرافی، تحریک الکتریک، گرما یا یخ، موبیلیزاسیون و تمرینات ورزشی برای کاهش درد و احتمال آسیب در آینده استفاده کند.

ورزش 

ورزش

سالها پیش، نسخه درد کمر استراحت در رختخواب بود. اما ما امروز می‌دانیم که بیش از چند روز استراحت در رختخواب پس از آسیب‌دیدگی می‌تواند برای توانبخشی مضر باشد.

با اینکه داروهای مسکن و درمان‌های دستی ممکن است درد اولیه را تسکین دهند اما هیچ یک از این‌ها تغییری در عضله کمر را که برای بهبودی طولانی مدت ضروری است، ایجاد نمی‌کند. فقط ورزش می‌تواند عضلات کمر را تقویت کرده و انعطاف‌پذیرتر و در برابر کشش‌های احتمالی آینده مقاوم‌تر کند.

ورزش و حرکت در واقع به بافت‌های کمر کمک می‌کند که قوی‌تر و پشتیبان کمر باشند و در برابر آسیب‌های مضاعف مقاوم باشند. برای درمان انواع خاصی از کمردرد می‌توان از تمرینات خاصی استفاده کرد. درگیر شدن در فعالیت به عنوان روان‌کننده عضلات کمر و مفاصل عمل می‌کند، و انجام آن به همان اندازه لازم است که روغن برای حرکت روان لولای در لازم است.

برای اطمینان از انجام صحیح تمرینات، باید با یک درمانگر صحبت کنید. هیچ وقت ورزش‌هایی را انجام ندهید که باعث درد کمر شود.

تزریق درمانی 

تزریق درمانی

سال‌هاست که پزشکان ستون فقرات برای تسکین درد در ستون فقرات از تزریق کورتیزون، تزریق استروئید اپیدورال، تزریق نقاط ماشه‌ای و بلوک‌های عصبی استفاده کرده‌اند. پزشکان برای این درمان اغلب در یک سری سه یا چهار تزریق را در طی چند هفته انجام می‌دهند.

این تزریق‌ها به عنوان ابزاری برای رسیدن به هدف در نظر گرفته شده است. هدف این است که به اندازه کافی درد تسکین یابد تا بیمار قادر به تحرک و حضور در فیزیوتراپی، جایی که می‌تواند با تمرینات ویژه مشکلات کمر را بهتر درمان کند، باشد.

تحقیقات زیادی در مورد ارزش تزریق درمانی انجام شده است. برخی از مطالعات فواید تزریق استروئید اپیدورال را زیر سوال برده‌اند. بسیاری از مراکز تخصصی ستون فقرات به فواید تزریقات اعتقاد دارند و همچنان به استفاده از آن‌ها ادامه می‌دهند.

برای رسیدن به نتیجه نهایی در مورد مزیت اثبات شده آن، آزمایش‌های بیشتری باید روی تزریق درمانی انجام شود. برخی از متخصصان تصور می‌كنند كه ممكن است اثر دارویی با داروی تسكین‌دهنده همراه با تزریق وجود داشته باشد. در هر صورت، وقتی بیمار بواسطه تزریق تسکین می‌یابد، میل پزشک را به استفاده مجدد از آن درمان تقویت می‌کند.

انواع رایج تزریق برای کاهش درد کمر شامل موارد زیر است:

  • اپیدورال
  • انسداد انتخابی ریشه عصب (SNRB)
  • انسداد مفصل فاست
  • مفصل ساکروایلیاک
  • ورتبروپلاستی

دارو درمانی 

داروها می‌توانند تورم را کاهش داده و درد کمر و گردن را تسکین دهند. نوع دارویی که پزشک توصیه می‌کند به علائم و میزان درد شما بستگی دارد.

درد می‌تواند در خانه با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID)  مانند محصولات ایبوپروفن مانند موترین یا  ادویل کاهش ‌یابد. همچنین آسپرین ممکن است برای کاهش درد توصیه شود.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ نه تنها آرامش‌بخش است، بلکه دارای مزایای قابل توجهی برای سلامتی است و بخش مهمی از توانبخشی کمر محسوب می‌شود. ماساژ باعث آزاد شدن سموم در عضلات، افزایش گردش خون، آزاد شدن اندروفین، کاهش التهاب، کاهش گرفتگی عضلات، شکستن بافت اسکار و آرام کردن سیستم عصبی می‌شوند.

ماساژ درمانی گذشته از فواید جسمی، با آموزش آرامش به بیمار تاثیرات مثبتی بر سلامت روان او نیز دارد. برای مبتلایان به درد مزمن کمر ، حتی یک خواب ساده هم مثل رویا است. ماساژ می‌تواند احساس آرامش را برای بیمار فراهم کند.

بیوفیدبک 

هزاران سال است که طب شرقی بر اهمیت ذهن در کنترل سلامت جسمی تأکید کرده است. در غرب، این عقاید به صورت عرفانی و بدون اساس علمی مورد توجّه قرار گرفتند. اما در سال‌های اخیر، از آنجا که ارتباطات علمی بیشتری بین سلامت ذهن و بدن برقرار شده است، علم غربی شروع به قدردانی از این روش درمانی و ترکیب آن در توانبخشی درد کرده است.

بیوفیدبک به دلیل دارا بودن هدف در پیگیری پیشرفت، یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی ذهن و بدن در توانبخشی درد است. در طول جلسات بیو فیدبک، الکترودها به بدن متصل می‌شوند تا دمای بدن، ضربان قلب، فشار عضلات، مقاومت پوست و تعریق را کنترل کنند.

از طریق بیو فیدبک به بیمار آموزش داده می‌شود که چگونه استرس و آرامش عملکرد شیمیایی بدن را تغییر می‌دهد. بیمار می‌تواند یاد بگیرد که ضربان قلب و فشار عضلات را کاهش دهد. تجهیزات بیو فیدبک آمارها و سنجش‌ها را ثبت می‌کنند، بنابراین بیمار یاد می‌گیرد بدن خود و در نهایت درد را کنترل کند.

بیمار پس از تشخیص سیگنال‌های بدن در جلسات بیو فیدبک، می‌تواند آن‌ها را در زندگی روزمره نیز تشخیص دهد و از شروع اسپاسم عضلات یا فشار خون بالا جلوگیری کند. این کار می‌تواند درد را کاهش داده و حتی آن را از بین ببرد.

طب سوزنی 

طب سوزنی کمر درد

طب سوزنی سنتی بر اساس تئوری باستانی چینی مبنی بر وجود مسیرهای انرژی که در سراسر بدن جریان دارد بنا شده است. این مسیرها، به نام نصف‌النهار، انرژی حیاتی بدن یا “چی”را حمل می‌کنند. اصل طب سوزنی این است که بیماری و درد درواقع نتیجه عدم تعادل در جریان انرژی بدن (چی) است. از طریق قرار دادن سوزن‌های نازک در نقاط خاص در امتداد نصف‌النهار، جریان انرژی در بدن کنترل و مجددا برقرار می‌شود.

دانشمندان مدرن تلاش کرده‌اند توضیح دهند که چگونه طب سوزنی می‌تواند درد را تسکین دهد. برخی مشاهده کرده‌اند که “نصف‌النهار” سنتی چینی با مسیرهای سیستم عصبی مرکزی همپوشانی دارند. متخصص طب سوزنی با استفاده از سوزن‌ها می‌تواند سیستم عصبی را تحریک کند تا اندورفین (مواد شیمیایی مانند مورفین) در عضلات، نخاع و مغز آزاد شوند. این مواد شیمیایی یا علائم درد را تسکین می‌دهند و یا باعث ایجاد واکنش‌های زنجیره‌ای دیگری می‌شوند که آن‌ها را تسکین می‌دهد.

طب سوزنی یک درمان غیرجراحی است، از مسکن استفاده نمی‌کند و هیچ عوارض جانبی و عوارض دائمی ندارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس