درد کتف چپ نشانه چیست؟ درد کتف چپ چه زمانی خطرناک است؟

در اکثر مواقع درد کتف چپ مشکل نگران کننده‌ای نخواهد بود ولی در برخی از موارد ممکن است نشان دهنده‌ی عارضه‌های جدی‌تری باشد. درد کتف می‌تواند گمراه کننده باشد چرا که دلیل بروز آن همیشه مشخص نیست. این علامت می‌تواند نشان دهنده‌ی مشکلات جدی مثل حمله‌ی قلبی یا سرطان ریه بوده و یا اینکه تنها به دلیل خوابیدن در موقعیت نامناسب ایجاد شده باشد. عارضه‌های متعددی می‌توانند این مشکل را ایجاد کنند که در این میان می‌توان به بیماری‌های دژنراتیو دیسک کمر، آرتروز، مشکلات کیسه صفرا و حتی زونا اشاره کرد. روش درمانی مورد استفاده تا حد زیادی به علت بروز درد بستگی خواهد داشت.

علت درد کتف چپ


استخوان کتف – که نام علمی آن اسکاپولا است یک استخوان مثلثی شکل در بالای کمر بوده که با بردن آرنج به طرف عقب برجسته شده و می‌توان آن را مشاهده کرد. استخوان‌های کتف عملکردهای مختلفی دارند که یکی از آن‌ها حرکات محوری مفصل شانه است.

درد در کتف را می‌توان با التهاب یا آسیب به ناحیه‌ی شانه مرتبط دانست. این درد همچنین می‌تواند به صورت راجعه از مناطق دیگر مثل سینه و شکم باشد. به همین دلیل احساس درد در این ناحیه می‌تواند به سادگی یک کشیدگی عضلانی و یا به خطرناکی یا عارضه‌ی قلبی یا ریوی باشد.

برخی بیماری‌ها بیشتر باعث درد در یکی از کتف‌ها می‌شوند. برای مثال بیماری‌های مربوط به کیسه صفرا باعث درد در کتف راست و بیماری‌های قلبی بیشتر باعث درد راجعه در کتف چپ خواهند شد.

در این جا به علل بروز درد در کتف نگاهی داشته و بر اساس ارگان‌های مختلف بدن آن را دسته بندی می‌کنیم.

اسکلتی عضلانی

شایع‌ترین علت بروز درد در کتف، کشیدگی‌های عضلانی است. استفاده‌ی بیش از حد از دست‌ها و بالاتنه می‌تواند باعث درد کتف شود. این درد ممکن است با درد دیگر عضلات مثل شانه و کمر همراه باشد ولی تنها در ناحیه‌ی کتف احساس می‌شود. حتی خوابیدن در یک موقعیت نامناسب (به خصوص خوابیدن طولانی مدت بر روی یک پهلو) می‌تواند باعث بروز این درد شود.

علت درد کتف چپ

به طور کلی کشیدگی‌های عضلانی معمولاً احساسی شبیه به خستگی عضلات داشته و در صورتی که برنامه‌ی ورزشی جدیدی را شروع کرده‌اید احتمالاً آن را تجربه خواهید کرد. این مشکل در اثر بلند کردن وزنه‌ی سنگین و یا خوابیدن بر روی تخت جدید نیز ممکن است ایجاد شود. دردهای طولانی‌تر ممکن است به عارضه‌هایی مثل فیبرومیالژی یا سندرم درد میوفاسیال مربوط باشند.

ازجمله دیگر مشکلات عضلانی که باعث درد کتف می‌شوند می‌توان به پارگی روتاتور کاف و عارضه‌ای به نام سندرم کتف صدا دهنده اشاره کرد. در سندرم کتف صدا دهنده، صداهایی مثل تق تق یا خراشیدگی در سطح داخلی استخوان کتف شنیده می‌شوند. بسیاری از افراد مبتلا به این سندرم، به ناپایداری مفصل شانه و درد شانه نیز مبتلا هستند.

استخوان و مفاصل

مشکلات استخوان و مفاصل از علل درد کتف چپ

مشکلات استخوانی مثل شکستگی‌ها در کتف نادر هستند چرا که استخوان کتف یکی از سخت‌ترین استخوان‌ها در بدن است. احتمال این که شما به شکستگی کتف دچار شوید ولی علت آن را به یاد نیاورید بسیار کم است. ازجمله علل شکستگی استخوان کتف می‌توان به پرت شدن از ارتفاع یا تصادفات رانندگی با سرعت بالا اشاره کرد. شکستگی‌های استخوان کتف ممکن است در صورت وجود سابقه‌ی سرطان نیز اتفاق بیافتند.

پوکی استخوان می‌تواند بر روی کتف‌ها، شانه‌ها و گردن تأثیر گذاشته و باعث درد در ناحیه‌ی کتف شود.

آرتروز می‌تواند به روش‌های مختلفی باعث درد در ناحیه‌ی کتف شود. ممکن است استخوان کتف به طور مستقیم درگیر شده و یا شما درد راجعه از محل دیگری مثل ستون فقرات، شانه یا دنده‌ها را احساس کنید.

درنهایت، تحت فشار قرار گرفتن ریشه‌های عصبی توسط دیسک‌های بیرون زده و پاره شده و یا تنگی کانال نخاعی می‌تواند باعث درد راجعه در کتف شود. در بیماری‌های مربوط به دیسک ممکن است در گردن خود احساس درد کرده و یا شاهد بی حسی و سوزن سوزن شدن دست‌های خود باشید. محل درد در کتف‌ها در اثر بیماری‌های مربوط به دیسک می‌تواند به پزشک در تعیین محل ضایعه‌ی عصبی کمک کند.

قلب

با وجود اینکه درد کتف نسبت به درد قفسه‌ی سینه کمتر اتفاق می افتد، درد کتف به تنهایی  می‌تواند در افرادی که دچار حمله‌ی قلبی می‌شوند بروز پیدا کند.

درد بالا تنه به خصوص در خانم‌ها باید از نظر حمله‌ی قلبی مورد بررسی قرار گیرد.

عارضه‌هایی همچون پریکاردیت (التهاب لایه‌ی خارجی قلب) یا دایسکسیون آئورت نیز می‌توانند تنها با درد کتف خود را نشان دهند. در صورتی که در مورد علت درد خود مطمئن نیستید و سابقه‌ی بیماری‌های قلبی در خانواده‌ی شما وجود دارد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

ریه

درصد زیادی از افراد مبتلا به سرطان ریه و مزوتلیوما، دچار درد در کتف یا شانه می‌شوند. تومورهای پانکوست نوعی سرطان ریه هستند که بر روی قله‌های ریه ایجاد شده و معمولاً به جای بروز علائم معمول سرطان ریه، باعث درد شانه، کتف و بازو می‌شوند.

عارضه‌های ریوی مثل امبولی ریه (لخته‌های خونی در پا که کنده شده و به ریه می‌روند) یا پنوموتوراکس (کلاپه شدن ریه) نیز می‌توانند باعث درد کتف شوند.

دیواره‌ی قفسه سینه

زونا عفونتی است که توسط ویروس آبله مرغان ایجاد می‌شود و می‌تواند درد کتف ایجاد کند. این درد معمولاً به شکل سوزش و خارش احساس می‌شود. در حالی که زونا معمولاً با راش پوستی در ناحیه‌ی عصب درگیر ایجاد می‌شود، درد ناشی از آن چند روز قبل از راش ایجاد شده و انجام تشخیص در روزهای ابتدایی را دشوار می‌کند.

شکم و لگن

ممکن است تعجب کنید که مشکلات شکم و حتی لگن می‌توانند باعث درد در کتف‌ها شوند ولی این مشکل به وفور دیده می‌شود. ناراحتی در عصب‌هایی که از قاعده‌ی دیافراگم (عضله‌ای که حفره‌ی شکم را از حفره‌ی سینه جدا می‌کند) عبور می‌کنند می‌تواند باعث دردهایی شود که در شانه و کتف احساس می‌شوند.

ممکن است شنیده باشید که افراد پس از عمل جراحی دچار درد کتف و شانه می‌شوند. زمانی که در طی عمل لاپاروسکوپی گاز به داخل حفره‌ی شکمی تزریق می‌شود، در بسیاری از موارد باعث ناراحتی در اعصاب قاعده‌ی دیافراگم شده و پس از جراحی درد کتف و شانه بروز خواهد کرد.

برخی از عارضه‌هایی که ممکن است باعث درد کتف شوند شامل سنگ کیسه صفرا، زخم معده، رفلاکس معده و بیماری‌های کبدی می‌شوند. در این عارضه‌ها درد راجعه معمولاً در کتف راست احساس می‌شود. پانکراس یا لوزالمعده بخشی از دستگاه گوارش بوده ولی پانکراتیت معمولاً باعث درد در کتف چپ می‌شود.

بدخیمی

علاوه بر سرطان ریه، تومورهای دیگری که در قفسه‌ی سینه ایجاد می‌شوند مثل لنفوما یا سرطان‌های شکم مثل سرطان مری، سرطان معده، سرطان کبد و سرطان پانکراس می‌توانند باعث درد در ناحیه‌ی کتف شوند. متاستاز های استخوانی به کتف ممکن است در سرطان‌هایی مثل سرطان سینه، سرطان ریه، سرطان مری و سرطان روده بزرگ دیده شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


چه زمانی باید برای درد کتف چپ به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که درد شما شدید و غیر عادی بوده و یا بهتر نمی‌شود به پزشک مراجعه کنید. درد می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات دیگر باشد. ممکن است عارضه‌ی شما جدی نباشد ولی در صورتی که شما را آزار می‌دهد بهتر است برای درمان آن اقدام کنید.

در صورتی که درد کتف شما با علائم خاصی همراه است می‌تواند نشان دهنده‌ی عارضه‌های جدی و خطرناک باشد که نیازمند رسیدگی فوری پزشکی هستند. در صورت احساس درد بین دو کتف و همراهی آن با علائم زیر، سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • سنگینی سر
 • تعریق بیش از حد
 • درد، تورم یا قرمزی پاها
 • سرفه‌ی خونی
 • تب
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • دشواری ناگهانی در حرف زدن
 • کاهش دید
 • فلج شدن یک طرف بدن
 • کاهش هوشیاری

تشخیص


پزشک شما سوابق پزشکی را بررسی کرده و یک معاینه فیزیکی کامل انجام خواهد داد. بسیاری از دلایل بروز درد در کتف را می‌توان بر اساس سوابق پزشکی بیمار تشخیص داد. پزشک شما یک معاینه‌ی فیزیکی دقیق نیز انجام خواهد داد ولی مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که تشخیص علت بروز درد در کتف با استفاده از معاینه‌ی فیزیکی بسیار دشوار خواهد بود.

سوالاتی که پزشک از شما خواهد پرسید

در حالی که برخی از سؤالات ممکن است در مورد سوابق پزشکی و موقعیت شما خاص باشند، سؤالات زیر در اکثر موارد پرسیده خواهند شد:

 • کدام کتف شما درد می‌کند؟ کتف راست، کتف چپ یا هر دو؟
 • درد از چه زمانی شروع شده است؟
 • درد به طور ناگهانی شروع شده یا به تدریج؟
 • آیا اخیراً در برنامه‌ی ورزشی خود تغییری ایجاد کرده‌اید؟
 • آیا فعالیت‌هایی که باعث درد کتف می‌شوند انجام می‌دهید؟ مثل تنیس، گلف، شنا، بسکتبال، بدمینتون و راکتبال
 • آیا درد در طرفی احساس می‌شود که شب‌ها بر روی آن می‌خوابید؟
 • درد خود را چگونه توصیف می‌کنید؟ برای مثال درد شما واضح است یا مبهم، سطحی است یا عمقی، سوزش یا درد، ضربان دار یا ممتد؟
 • چه چیزی درد شما را تشدید می‌کند؟ برای مثال آیا حرکات خاص، نفس عمیق یا غذا خوردن باعث تشدید درد می‌شوند؟
 • چه چیزی درد را کاهش می‌دهد؟
 • آیا علائم دیگری نیز دارید؟ برای مثال تنگی نفس، درد در نواحی دیگر بدن، سرفه، درد قفسه سینه، گرفتگی صدا، کاهش وزن بی دلیل یا درد ناحیه‌ی شکم.
 • آیا سیگار می‌کشید یا سابقه‌ی مصرف سیگار دارید؟

آزمایشات

ممکن است آزمایشات خون برای شما درخواست شوند. تست‌های عملکرد کبدی ممکن است برای بررسی التهاب کبد (که می‌تواند به صورت درد کتف چپ احساس شود) مورد استفاده قرار گیرند. همچنین تست‌هایی برای انواع التهابی آرتروز و دیگر بیماری‌های بافت همبند انجام خواهند شد.

مطالعات رادیولوژی

در مطالعات رادیولوژی ممکن است از عکس برداری با اشعه‌ی ایکس، سی تی اسکن و اسکن MRI و در صورت داشتن سابقه‌ی سرطان از پت اسکن (PET) استفاده شود. توجه داشته باشید که عکس برداری عادی از قفسه‌ی سینه ممکن است نتواند علت درد کتف را به درستی مشخص کند. همچنین عکس برداری قفسه‌ی سینه با اشعه‌ی ایکس در یک نفر از هر چهار نفر مبتلا به سرطان ریه نتیجه‌ی طبیعی خواهد داشت.

تست‌های قلبی

در صورتی که پزشک شما نگران منشأ قلبی درد باشد، تست‌هایی مثل نوار قلب یا تست ورزش برای شما انجام خواهند شد. لازم به ذکر است که درد قلب به خصوص در خانم‌ها ممکن است تنها به صورت درد کتف بروز پیدا کند.

معاینات شکم

تست‌هایی مثل آندوسکوپی فوقانی ممکن است برای بررسی معده و روده‌ی باریک مورد استفاده قرار بگیرند. در آندوسکوپی دارویی به شما داده می‌شود که شما را خسته می‌کند و سپس لوله‌ای از طریق دهان به طرف معده‌ی شما فرستاده می‌شود. این کار به پزشک اجازه می‌دهد تا به طور دقیق این نواحی را مشاهده و بررسی کند.

ممکن است برای بررسی کیسه صفرا از اولتراسوند استفاده شود. همچنین برای بررسی کبد و پانکراس ممکن است از سی تی اسکن استفاده شود.

درمان درد کتف چپ


درمان درد کتف چپ به علت و شدت عارضه بستگی خواهد داشت. مدت زمان بهبودی نیز در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

در اکثر موارد درد بین دو کتف یک مشکل موقتی بوده که با استراحت و درمان مناسب از بین می‌رود. با این حال ممکن است این عارضه برخی از افراد را به شکل مزمن درگیر کند.

رژیم غذایی

برخی غذاها می‌توانند باعث التهاب در بدن و تشدید علائم شما شوند. از غذاهای فراوری شده دوری کرده و مقادیر زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید. استفاده از غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا-3 مثل ماهی نیز می‌تواند به شما کمک کند.

استراحت

در برخی مواقع بهبود درد کتف تنها نیازمند استراحت خواهد بود به خصوص در صورتی که علت بروز این درد آسیب‌های فیزیکی باشد.

سرما و گرما درمانی

استفاده از کمپرس‌های گرم و سرد بر روی کتف‌ها می‌تواند درد شما را تسکین دهد. معمولاً توصیه می‌شود این کمپرس‌ها را هر ساعت به مدت 15 دقیقه مورد استفاده قرار دهید.

دارو

برخی داروها می‌توانند در تسکین ناراحتی ناحیه‌ی کتف به شما کمک کنند. ازجمله این داروها می‌توان به داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن اشاره کرد. بعضاً ممکن است به منظور کاهش التهاب و درد از استروئیدها به صورت قرص یا تزریقی استفاده شود. شل کننده‌های عضلانی و حتی داروهای ضدافسردگی می‌توانند برای برخی عارضه‌های درگیر کننده‌ی کتف مورد استفاده قرار بگیرند.

فیزیوتراپی

درمان درد کتف چپ با فیزیوتراپی

در صورت آسیب فیزیکی و یا تحت فشار قرار گرفتن یک عصب، فیزیوتراپی توسط پزشک به شما توصیه خواهد شد. فیزیوتراپی در بسیاری از موارد می‌تواند علائم شما را تسکین دهد به خصوص در صورتی که درد در اثر استفاده‌ی بیش از حد از عضلات و مفاصل و یا آسیب فیزیکی ایجاد شده باشد. فیزیوتراپیست به شما در انجام تمرینات خاص کمک می‌کند که این تمرینات علائم شما را کاهش می‌دهند.

ماساژ درمانی

درمان درد کتف چپ با ماساژ درمانی

در این روش می‌توان با تمرکز بر روی نواحی بین دو کتف، بافت های عضلانی منطقه را شل کرد. همچنین می‌توانید دستگاه‌های ماساژ دستی خریداری کرده و از آن‌ها در منزل استفاده کنید.

ورزش

درمان درد کتف چپ با ورزش

فعالیت فیزیکی برای سلامت عمومی لازم بوده ولی ورزش می‌تواند باعث تقویت عضلات و درنتیجه کاهش درد شما شود. دراز و نشست، بارفیکس و شنا ازجمله تمرینات مناسب برای تقویت عضلات کمر و شکم خواهند بود.

یوگا و دیگر تکنیک‌های کششی می‌توانند گردش خون عضلات و مفاصل را بهتر کرده و علاوه بر تسکین درد، حرکت پذیری را نیز بهبود بخشند. در مورد دیگر تمرینات کششی که می‌توانند درد شما را کاهش دهند از پزشک خود سؤال کنید.

عمل جراحی

در صورتی که درد کتف شما شدید بوده و به دلیل یک آسیب قابل درمان ایجاد شده باشد ممکن است پزشک انجام عمل جراحی را به شما پیشنهاد دهد ولی این حالت به ندرت دیده می‌شود. در عمل جراحی می‌توان بافت اسکار را برداشت و تاندون‌های شانه و بالای کمر را ترمیم کرد. 90 درصد از افراد مبتلا به درد کتف به روش‌های بدون جراحی مثل استراحت، ورزش و دارو پاسخ مناسبی نشان می‌دهند.

نکاتی برای پیشگیری


نکات زیر می‌توانند به شما در پیشگیری از درد کتف کمک کنند:

 • حفظ حالت مناسب بدن. صاف بایستید و صاف بنشینید و از قوز کردن خودداری کنید. می‌توانید با خریداری صندلی و بالش طبی به حفظ حالت مناسب گردن و کمر خود کمک کنید.
 • اجسام سنگین را بلند نکنید. بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند باعث آسیب و سپس درد کتف شود. از حمل کیف و کوله‌های سنگین بر روی یک شانه نیز خودداری کنید. در صورتی که باید جسم سنگینی را بلند کنید، حتماً زانوهای خود را خم کرده و فشار زیادی بر روی کمر خود وارد نکنید.
 • از نشستن طولانی مدت پرهیز کنید. در صورتی که پشت میز کار می‌کنید به طور مرتب از جای خود بلند شده و حرکات کششی انجام دهید. این کار می‌تواند به شل نگه داشتن عضلات کمک کند. همچنین می‌توانید از میز کار های ایستاده استفاده کنید.
 • عادات سالم بسازید. غذاهای سالم بخورید، هر شب 7 تا 8 ساعت بخوابید و حداقل سه روز در هفته ورزش کنید. سبک زندگی سالم می‌تواند انرژی شما را افزایش داده و به شما در مدیریت درد کمک کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس