درمان گردن درد بدون جراحی: فیزیوتراپی، ماساژ و گردنبند طبی

درد گردن، یکی از شایع‌ترین شکایت‌های پزشکی در سراسر دنیا است؛ اما خوشبختانه نیازی به مداخلات جراحی ندارد. اکثریت این شکایت‌ها با چیزی که ما به آن مراقبت‌های غیر جراحی می‌گوییم، کنترل می‌شوند؛ که با استفاده از برنامه درمانی شخصی متناسب با هر فرد انجام می شود. این برنامه درمانی با استفاده از انتخاب‌های جراحی مختلفی ساخته شده است.

انواع درد گردن


ستون فقرات از استخوان‌هایی تشکیل می‌شود که توسط لایه کوسن مانندی (دیسک) از هم جدا می‌شوند. اعصابی که از مغز به سایر نقاط بدن می‌روند، از نخاع عبور می‌کنند. زمانی که فشار مهره‌های ستون فقرات بر اعصاب وارد می‌شود، می تواند باعث درد، بی حسی، گزگز و ضعف شود. این احساس‌ها، همیشه تحت عنوان دردهای کمر و ستون فقرات خود را نشان نمی‌دهند؛ بلکه بسته به اعصابی که تحت فشارند، محل نشات گرفتن شان از نخاع و محلی که به آن می‌روند، می توانند در نقاط بسیاری از بدن ایجاد شوند.

فارغ از تیزی درد یا مدت زمانی که طول می‌کشد، درد گردن، معمرلا توانایی ما برای فعال و توانا بودن، محدود می‌سازد. اولویت اول هرکسی که درد کمر می‌کشد؛ در حقیقت از بین رفتن درد است. علل شایع درد کمر شامل موارد زیر می‌شود

 • وضعیت نامناسب، بخصوص هنگام کار کردن با کامپیوتر یا تماشای تلویزیون
 • چرخش یا حرکت سریع سر
 • خوابیدن در حالت بد

درد بازو و پا می‌تواند از مشکلات گردنی یا جراحت‌ها ایجاد شود. درد داشتن در بازوها و پا می‌تواند کاری کند که حتی ساده ترین کارها دشوار شوند.

درد در دو گروه دسته بندی می‌شود: حاد و مزمن. بسیاری از افرادی که کمر یا گردنشان آسیب دیده است، از درد حاد رنج می‌برند؛ که به مدت چهار تا شش هفته طول می‌کشد و می‌تواند بدون درمان پزشکی، بهبود یابد. درد مزمن بیش از سه ماه طول می‌کشد و نیاز به درمان پزشکی دارد.

شرایطی که باعث ایجاد درد گردن می شود


شرایطی که باعث ایجاد درد گردن می شود

آسیب شبکه براکیال(بازویی)

شبکه براکیال گروهای از اعصاب هستند که پیام‌ها را از نخاع به دست، شانه و بازو می‌برند. التهاب، وجود یک تومور یا آسیب به شانه می‌تواند به شبکه براکیال آسیب رسانده و باعث درد بازو و شانه و گردن شود؛ مثل ایجاد بی‌حسی، ضعف یا فلج بازو

تنگی سرویکال (گردنی)

تنگی گردنی بیماری است که در آن استخوان‌هایی که قسمت گردنی ستون فقرات را تشکیل می‌دهند، در اطراف نخاع ضخیم می‌شوند؛ فضای کوسن مانند میان این استخوان‌ها باریک می‌شود و فشاری زیاد از حد بر طناب نخاعی وارد می‌کنند. این اتفاقات می توانند به دلایل زیر باشند:

 • فرآیند طبیعی فرسایشی ناشی از افزایش سن
 • وجود تنگی از زمان تولد
 • آرتروز

بیماری دیسک تخریب شونده 

صاف شدن دیسک بین مهره‌ای که بخشی طبیعی از فرایند پیری است، باعث می‌شود که فضاهای جداکننده مهره‌ها کوچک تر شوند؛ که می‌تواند استحکام ستون فقرات را تحت تاثیر قرار دهد.

سندروم فاست

سندروم فاست التهابی یک یا چند مفصل بین مهره‌ای پشتی(فاست) است. مفاصل بین مهره‌ای پشتی، در هر دو طرف و بین همه مهره‌ها در طول ستون فقرات قرار دارند. این ساختار، به ستون حرکت اجازه حرکت می‌دهد و استحکام آنرا فراهم می‌کند. این مفاصل می‌توانند ملتهب شوند و سبب ایجاد درد در آن ناحیه گردند.

فتق(بیرون زدگی) دیسک

میان استخوان‌های ستون فقرات شما، نوارهایی از غضروف به نام دیسک وجود دارد. استفاده عادی یا فشار روی آن‌ها می تواند سبب پارگی دیسک یا بیرون زدگی از محل (فتق) شود. زمانی که دیسک ضعیف می‌شود، قسمت‌هایی از آن می‌تواند تغییر مکان دهد و روی یک عصب یا حتی طناب نخاعی، فشار وارد کند. فتق دیسک می‌تواند سبب درد گردن، بی‌حسی، گزگز یا ضعف شود. فاکتورهای متخلفی میزان آب موجود در دیسک‌ها را کاهش می‌دهند و آن‌ها را ضعیف تر و آسیب پذیرتر می‌سازند که شامل موارد زیر می شود:

 • فرآیند طبیعی پیری
 • داشتن اضافه وزن
 • برداشتن اجسام سنگین
 • سیگار کشیدن

تومورهای ستون فقرات

تومورهایی که کنار استخوان های ستون فقرات یا اطراف نخاع رشد می‌کنند؛ می‌توانند خط ارتباطی میان نخاع و مغز را متخل سازند. تومور های ستون فقرات می‌توانند از ستون فقرات شروع شوند یا از قسمتی دیگری از بدن به ستون فقرات پخش شوند.

سایر علل 

 • فشار عضلانی یا اسپاسم: عضله کشیده شده یا عضله ای که بیش از حد کار کرده باشد.
 • استئؤآرتریت: غضروف دربرگیرنده مهره‌ها به آرامی فرسوده می‌شود که باعث می‌شود استخوان در تماس با عصب باشد.
 • استئوپروز: تراکم استخوان کاهش می یابد؛ که سبب تضعیف مهره‌ها، شکستگی یا از هم پاشیدن آن‌ها می‌شود و با فشار بر اعصاب نخاعی، سبب درد می‌شود.

تشخیص درد گردن


پزشک کاملا سابقه پزشکی و علائم شما را بررسی می‌کند و ممکن است برخی از آزمایش‌های فیزیکی و آزمایشگاهی را که همه با هدف گذاشتن دقیق ترین تشخیص انجام می‌شوند، انجام دهد، تا بتواند بهترین درمان را برای شما انجام دهد. رایج ترین غربالگری برای یافتن منشا درد گردن تان یا درد ها مرتبط شامل موارد زیر است:

 • اشعه ایکس، تقارت استخوان های شما، داشتن بیماری تخریب شونده مفاصل و تومور های احتمالی را نشان می‌دهد.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا  اسکن توموگرافی کامپوتری (CT-scan) می‌تواند فقت دیسک یا مشکلات غضروف، لیگامان، تاندون یا عروق خونی را نشان دهد.
 • میلوگرافی با استفاده از رنگ، نواحی را که نخاع شما ممکن است است توسط مهره‌ها در پشت در تنگی قرار گرفته باشند، نشان می‌دهد.
 • اسکن استخوان تومورها یا شکستگی های فشاری ایجاد شده توسط استئوپروز را پیدا می‌کند.
 • مطالعات تشخیصی الکتریکی می‌تواند تحت فشار بودن اعصاب به دلیل فتق دیسک ها یا تنگی نخاع را تایید کند.
 • دیسکوگرام هر گونه آسیب به دیسک ها را مشخص می‌سازد.
 • الکترومیوگرافی (EMG) آسیب عضلانی یا عصبی را ارزیابی می‌کند.

فهم درد گردن اولین گام در تسکین آن است. زمانی که پزشک شما به یک تشخیص دقیق رسید، او می‌تواند با شما درباره خصوصیات شرایط شما گفت و گو کند و برنامه درمانی‌ای را تعیین کند که مناسب نیاز‌ها شخصی شماست.

راه‌های درمان گردن درد بدون جراحی


راه‌های درمانی بدون جراحی، گردن درد بیشتر از ۹۵ درصد از بیماران را تسکین می‌دهند. به همین دلیل است که با استفاده از تکنیک هایی با کم‌ترین تهاجم، با رویکری درمانی محتاطانه شروع می‌کنند، تا درد شما را کاهش دهند. راه‌های درمانی بدون جراحی برای کنترل گردن درد شامل اصلاح فعالیت، درمان درد، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، شل کننده های عضلانی، درمان فیزیکی و تزریقات نخاعی است. ممکن است برای ثابت نگه داشن گردن و کاهش درد مکانیکی ایجاد شده از حرکت، استفاده از یک گردن بند توصیه شود.

اصلاح فعالیت

شاید کاهش التهاب، پاسخ کاهش درد ستون فقرات، کمر و گردن شما باشد.

اصلاح یا انجام ندادن فعالیت هایی که التهاب را تشدید می کند، اغلب می‌تواند برای بهبود به التهاب زمان بدهد.

داروها 

انواع مختلفی از داروها وجود دارند که بسته به مورد، می توانند برای گردن درد شما تجویز شوند.

 • کورتیکواستروئیدها دسته از هورمون‌ها هستند که در حقیقت خاصیت ضد التهابی بسیار قوی‌ای دارند. این داروها، اغلب درد، تورم و سختی مربوط به مفاصل و بافت‌های نرم را که ملتهب هستند، کاهش می دهند.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAIDها) بصورت خاص، التهاب را در بافت نرم و مفاصل، کاهش می‌دهند. این داروها در کاهش درد نیز موثرند. ممکن است از این داروها بصورت کوتاه مدت یا طولانی مدت استفاده شود که در آن عملکرد کبد و کلیه، تحت نظر قرار می‌گیرد.
 • داروهای مسکن گروهی هستند که تحت عنوان دردکش شناخته می‌شود. این داروها بدون اینکه علت درد را تغییر دهند، برای کاهش احساس درد مصرف می‌شوند. به علاوه ممکن است بسته به شدت درد و ترجیح بیمار این داروها مخدر یا غیرمخدر باشند.
 • شل کننده های عضلانی تحریک عضلانی و اسپاسم که می تواند سبب درد بسیار زیاد و عدم حرکت گردن شود، را کاهش دهد. اسپاسم عضلانی اغلب بصورت خشکی یا سفتی گردن نمایان می شوند. این داروها می توانند گرفتگی و درد شدید را شل کنند.
 • ضدافسردگی ها به نظر تجویز عجیبی برای درد گردن درد مزمن می رسند، اما مطالعات نشان داده اند که گردن درد مزمن، تغییرات شیمیایی بسیار مشابهی با افسردگی، در مغز ایجاد می کند. داروهای ضد افسردگی ممکن است به بیماری که از گردن درد رنج می برد با کاهش علائم شبه افسردگی ناشی از درد مزمن، کمک کنند.

انواع تزریق و جراحی بسته 

پزشک‌ها چند روش تزریقی را ارائه می کنند. این روش‌ها شامل تزریق نقطه‌ای، تزریقات اپی دورال و تزریقات مفصل بین مهره‌ای پشتی است؛ اما تنها محدود به این روش‌ها نمی‌شود. ثابت شده است، تمام روش های تزریقی به تسکین درد و افزایش تحرک کمک می کنند. بسیاری از مواقع، برای درمان مطلوب، این تزریقات با انجام ترکیبی از یکی دیگر از روش‌ها انجام می شود .

 • استروئیدهای اپیدورال تزریقی داروهای ضد التهابی و بیهوش کننده‌ای هستند که به کانال نخاعی تزریق می‌شوند. این داروها برای کاهش تورم و درد مرتبط با آن استفاده می شوند. کاندیدهای این روش، از فتق/برآمدگی یا دیسک‌های تخریب شونده رنج می برند.
 • مسدود کننده های مفصل بین مهره ای پشتی داروهای ضد التهابی و بیهوش کننده ای هستند که به مفصل بین مهره‌ای تزریق می شوند؛ که در پشت ستون مهره در جایی که مهره ها با هم تقاطع پیدا می‌کنند وجود دارد و کمک می کند تا حرکت ستون فقرات هدایت شود. این روش برای افرادی که بیماری دیسک تخریب شونده دارند یا وزن و فشار روی مفصل آن‌ها افزایش پیدا کرده است مفید است.
 • مسدود کننده ریشه عصبی داروهای تزریقی برای تسکین درد در ریشه اعصابی است که مستقیما بعد از نخاع وجود دارند. عصبی که باعث ایجاد درد می‌شود، علامت گذاری و سپس مسدود می شود.
 • ریشه کنی رادیوفرکانس به عصب گرما وارد می‌کند تا عملکرد آنرا از بین ببرد که در نتیجه آن دردی که توسط آن عصب ایجاد می‌شود از بین می‌رود.
 • درمان بین دیسکی الکتروترمال(الکتریکی گرمایی) به سوزنی که به دیسک دردناک حرارت می‌دهد تا گیرنده های درد آنجا را از بین ببرد. این روش می‌تواند برای بیمارانی که درد مزمن دارند و نمی‌خواهند جراحی انجام دهند یا افرادی که جراحی آن‌ها موفقیت آمیز نبوده است، مفید است.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی گردن درد

فیزیوتراپی به تسکین گردن درد کمک می کند و از وارد شدن آسیب های بعدی به ستون فقرات جلوگیری می کند. آن‌ها می توانند برای شما، بر اسا فعالیت روزانه، محل درد و اهداف سبک زندگی تان برنامه شخصی درمانی طراحی کنند.

فیزیوتراپیست‌ها مجموعه ای از فعالیت‌ها را برای تقویت عضلات گردن و کمر و بهبود وضعیت بدن طراحی می‌کنند؛ که همه آن‌ها می‌توانند فشار را از عصب بردارند و درد را تسکین بخشند. به علاوه تکنیک‌هایی پیشنهاد می‌دهند که برای تقویت عملکرد ستون فقرات و کاهش علائم در عین قوی ساختن شما، طراحی شده است. سایر درمان‌ها شامل گرما و طب سوزنی می‌شود که می‌توانند به تسکین درد کمک کنند.

سایر روش‌هایی که می توانند مورد استفاده قرار گیرند:

 • اولتراسوند
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست
 • سوزن خشک نقطه تحریک پذیر
 • کشش

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی گردن درد

ماساژ درمانی نوعی دستکاری متناوب بافت های نرم بدن با دست است که برای تقویت سلامت کلی فرد و تندرستی او انجام می شود؛ اما هنوز مدرکی مبنی بر مفید بودن این روش برای افرادی که از درد مزمن رنج می برد، وجود ندارد. ماساژ دادن و کشش عضلا گردن با افزایش جریان خون به عضلات و کمک به انعطاف پذیری عضله و بهبود می‌تواند باعث تسکین درد و کاهش فشار شود.

استفاده از برییس

استفاده از برییس برای درمان گردن درد

بریس‌های گردن، مهره‌های گردن را پس از جراحی ثابت می‌کنند. بریس‌های گردن می توانند از سخت ترین بریس، که اجازه حرکات زیاد یا هیچ حرکتی را نمی‌دهد، تا بریس های انعطاف پذیرتر حمایت کننده، که برای ترمیم بافت نرم کاربرد دارند، متغییر باشند.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) 

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت میتواند به تنهایی موثر باشد؛ یا برای سرعت بخشیدن به فرایند درمان با سایر درمان‌ها بصورت ترکیبی استفاده شود. پی آر پی موثرترین روش برای افرادی است که از التهاب تاندون رنج می برند یا علائم آرتروز خفیف دارند.

مراقبتهای کایروپرکتیک 

کایروپرکتورهای با تجربه برای دستکاری نخاع و تنظیم آن از دست استفاده می‌کنند تا بدن شما را به حالت متقارن و طبیعی بازگردانند. هدف از این کار این است که منابعی که بدن برای ترمیم خود نیاز دارد را در اختیار آن قرار دهیم تا از انجام جراحی های پرخطر و تجویز دارو خودداری شود.

telegrami