دیسکوگرافی کمر: تشخیص شدت دیسک کمر با دیسکوگرام کمر

دیسک‌های بین مهره‌ای به ستون فقرات کمک می‌کند تا ضمن این که وزن بدن شما را تحمل کند هنوز هم اجازه حرکت بین مهره‌های شما را داشته باشد.

دیسکوگرام کمر یک روش تشخیصی است که برای تعیین درد ناشی از دیسک (های) خاص در ستون فقرات شما استفاده می‌شود. ویژگی اصلی تشخیصی ، تولید درد با تزریق به دیسک (های) پشت شما است. بر اساس نتایج این آزمایش ممکن است یک روش جراحی پیشنهاد شود.

دیسکوگرام کمری چیست؟


دیسکوگرام یک آزمایش منحصر به فرد ستون فقرات است. این تنها آزمایشی است که نشان می‌دهد دیسک منبع کمردرد یا گردن درد است. آزمایش دیسکوگرام در واقع باعث فشار بر دیسک می‌شود تا تشخیص دهد آیا درد تولید می‌کند یا خیر. این آزمون همچنین دارای یک مولفه بصری است. برای تأیید نتایج تنش، می‌توانید مشاهده کنید که دیسکوگرام چگونه از معماری دیسک برخوردار است.

بیشتر آزمایش‌ها تزریق ستون فقرات ضد درد است. این آزمایش‌ها یک ساختار را “بی حس” کرده و سطح درد به طور موقت برای 2-3 ساعت کاهش می‌یابد. دیسکوگرام تنها آزمایش ستون فقرات است که تحریک کننده است. این روش برای تولید درد در بیمار بیدار طراحی شده است تا منبع درد یا “مولد درد” را ثابت کند. درد فقط برای یک لحظه تکثیر می‌شود و در صورت تولید درد ، بیمار می‌تواند تشخیص دهد که درد یک درد معمول است که از یک روز به روز دیگر رخ می‌دهد.

دیسکوگرام چگونه کار می‌کند؟ 


دیسکوگرام چگونه کار می‌کند؟

مفهوم دیسکوگرام به راحتی قابل درک است. کمردرد ناشی از دیسک به دلیل تشدید گیرنده‌های درد در آنولوس پاره شده (پارگی لاستیک) یا فشرده سازی صفحه انتهایی مهره استخوانی تحلیل برنده ایجاد می‌شود (به بیماری دیسک انحطاطی دیسک گردن یا دیسک تخریب شده ستون فقرات کمر در بخش جداگانه مراجعه کنید). این تست برای تنش این ساختارها و تولید و ازدیاد درد روزمره و طبیعی فقط برای یک لحظه طراحی شده است. این آزمایش اساساً یک آزمایش فشاری بر روی دیسک است که برای تولید درد معمول طراحی شده است.

این آزمون همچنین در بررسی مورفولوژی دیسک ارزش دارد (داخل دیسک چگونه به نظر می‌رسد). مایعات تزریقی ماده حاجب اشعه ایکس (مخلوط با مقداری آنتی بیوتیک) است. اگر پارگی وجود داشته باشد، این رنگ پارگی دیواره‌های دیسک را نشان می‌دهد. دیواره‌ها دست نخورده خواهند بود (رنگ در مرکز دیسک تا حدودی شبیه یک گلوله پنبه ای است) یا در دیواره دیسک اختلال ایجاد می‌شود. پارگی و عبور آن باعث نشت رنگ در بافت‌های اطراف می‌شود.

قبل از درمان چه اتفاقی می‌افتد؟ 


شما را به اتاقی که پرستار مصاحبه قبل از عمل را انجام می‌دهد، منتقل می‌کنند.

پزشکی که تزریق را انجام می‌دهد، سابقه پزشکی، مطالعات تصویربرداری قبلی، داروهای فعلی و نتایج معاینه فیزیکی شما را بررسی می‌کند تا بهترین برنامه برای تزریق را برنامه ریزی کند. اگر قبل از تزریق معاینه فیزیکی نداشته باشید، پزشک در این زمان معاینه را انجام می‌دهد.

دیسکوگرافی چگونه انجام می‌شود؟ 


دیسکوگرافی چگونه انجام می‌شود؟

این آزمایش در واقع بسیار ساده است. در هر دیسک مورد نظر یک سوزن در یک بیماری که به او آرام بخش تزریق شده، قرار می‌گیرد. فقط پس از قرار دادن سوزن، بیمار بیدار می‌شود. اگر قبلاً IV تزریق کرده اید، می‌دانید که تنها ناراحتی وقتی که IV در ابتدا قرار می‌گیرد ایجاد می‌شود. بعد از تزریق IV، دردی طولانی وجود ندارد. درست مانند قرار دادن IV، ناراحتی از قرار دادن سوزن فقط در موقعیت اولیه سوزن ایجاد می‌شود و این ناراحتی هرگز با آرام بخش اولیه زیاد مشاهده نمی‌شود.

این یک تست حساس به تحقیق است. یعنی پزشکی که معاینه را هدایت می‌کند (به طور معمول متخصص بیهوشی، رادیولوژیست مداخله ای یا پزشک PM & R) در جایی که سوزن‌ها را قرار می‌دهد باید دقیق باشد. محل انتهای سوزن در درجه اول قرار دارد. نوک سوزن باید مستقیماً در هسته (ژله دونات) در وسط دیسک قرار گیرد. اگر سوزن در لایه های آنولوس قرار بگیرد، آزمایش حتی در یک دیسک معمولاً غیر دردناک درد ایجاد می‌کند. همچنین، بیمار باید در حین تحریک کاملاً بیدار و هوشیار باشد ، در حالی که هنوز تحت حداقل آرام بخشی است. بیماری که بیش از حد آرام‌بخش استفاده کرده باشد قادر به ارائه اطلاعات دقیق نخواهد بود.

این آزمایش باید از نظر بیمار “کور” شود. برای دقت بیشتر، دیسکوگراف باید دیسک‌ها را به ترتیب غیر توالی که به بیمار اعلام نشده آزمایش کند و صفحه فلوروسکوپی را از دید بیمار پنهان کند. اگر L3-S1 در حال آزمایش است، باید سفارش “مخلوط شود”. به عنوان مثال، ابتدا L3-L4 ، L5-S1 دوم و L4-L5 سوم آزمایش کنید. این اطمینان می‌دهد که بیمار نمی‌تواند بداند کدام بخش در حال آزمایش است و نتایج “مناسب” را ارائه می‌دهد. اگر در اصل بودن بیمار در مورد منشأ درد کمر او شک و تردیدی وجود داشته باشد، این مسئله برخی از سوالات منشأ درد را از تصویر خارج می‌کند.

موارد نادری از بیماران وجود دارد که به ماده حاجب اشعه ایکس حساسیت دارند و در صورت لزوم، این بیماران دیسکوگرام نمکی دریافت می‌کنند. هیچ رنگ تصویربرداری وجود ندارد که به دیسک تزریق شود، بنابراین می‌توان پاسخ درد را ارزیابی کرد اما یکپارچگی فضای داخلی دیسک مشخص نیست. کسی که دیسکوگرام را انجام می‌دهد باید در کار خود استاد باشد تا بتواند این روش را انجام دهد.

نتایج دیسکوگرام به چه معناست؟ 


نتایج دیسکوگرام به چه معناست؟

دیسکوگرام باید بیش از یک سطح دیسک را آزمایش کند. در آزمایش باید یک دیسک “کنترل” یا مورد نرمال وجود داشته باشد. سطح تعیین شده برای آزمایش از طریق MRI و یافته‌های اشعه ایکس و همچنین سابقه و معاینه فیزیکی پیشرفت می‌کند (به نحوه خواندن MRI یا Xray مراجعه کنید). سه نتیجه ممکن است با دیسکوگرام وجود داشته باشد. همه دیسک‌های آزمایش شده دردناک هستند، هیچ یک از دیسک‌ها دردناک نیستند یا فقط برخی از دیسک‌ها دردناک هستند.

اگر همه دیسک‌ها از جمله یک دیسک طبیعی دردناک باشند، به احتمال زیاد بیمار کاندید جراحی خوبی نیست. این بدان دلیل است که تالاموس ، یک اندامک در قسمت پایین مغز و “جعبه تعویض” برای سیگنال‌های درد نمی‌تواند بین دیسک طبیعی و غیر طبیعی تفاوت قائل شود. یک دیسک طبیعی ممکن است تحت فشار زیاد باعث ایجاد برخی از ناراحتی‌های “فشاری” شود اما درد قابل توجهی نخواهد داشت. اگر دیسکوگرام به خوبی انجام شده باشد و دیسک‌های عادی دردناک باشند، احتمال موفقیت هر گونه عمل جراحی کمتر است.

اگر هیچ یک از دیسک‌ها دردناک نباشد، مشکل درد ستون فقرات احتمالاً به دلیل برخی دیگر از مولدهای درد است. بررسی درد صورت، درد عصبی یا سایر محرک‌های دردناک باید تکمیل شود. موارد نادری وجود دارد که دیسک مشکوک به ایجاد درد آن قدر پاره و خراب شده است که با استفاده از تکنیک دیسکوگرام امکان ایجاد فشار کافی در دیسک وجود ندارد. این امر شبیه به داشتن یک دیوار کناری به شدت پاره شده بر روی یک لاستیک است که در آن فشار هوای وارد شده به شیر سوپاپ بلافاصله از لاستیک خارج می‌شود و فشار ایجاد نمی‌شود. تصمیم گیری جراحی در این مورد دشوارتر است.

در بیش از 90 درصد مواقع، ارائه نتایج دیسکوگرام نشان دهنده دیسک طبیعی غیر دردناک و دیسک پاره یا دردناک است. این امر به سمت دیسک یا دیسک‌های دردناک منبع کمردرد یا گردن است و سطح کنترل یا سطح طبیعی نشان می‌دهد که هیچ مشکلی در پردازش درد در مغز وجود ندارد. بسته به شرایط، این بیمار احتمالاً یک کاندیدای خوب جراحی خواهد بود.

موارد نادری وجود دارد که هیچ دیسک عادی در منطقه برای آزمایش وجود ندارد. تمام دیسک‌های ناحیه مورد آزمایش دژنراتیو هستند اما برخی بیشتر از بقیه هستند. اگر دیسک طبیعی در MRI وجود نداشته باشد و همه ناراحتی ایجاد کنند، تیتراسیون میزان درد ایجاد شده مهم است. برخی از دیسک‌ها می‌توانند فقط درد کمی ایجاد کنند. آیا درد همان درد روزمره بیمار است؟ برخی دیسک‌ها وجود دارند که از نظر درد متناقض هستند. آن‌ها درد ایجاد می‌کنند اما درد به عنوان درد روزمره قابل تشخیص نیست.

تصمیم گیری در مورد کاندیدای خوب جراحی به نتایج دیسگرام و همچنین متغیرهای دیگر بستگی دارد. بحث با جراح شما بسیار مهم است.

سوالات متداول


آیا بعد از تزریق باید فعالیت بدنی خود را محدود کنم یا رژیم غذایی خود را تغییر دهم؟ 

خیر، مگر اینکه پزشک خلاف این را به شما بگوید، شما می‌توانید به فعالیت‌های معمول خود برگردید و رژیم غذایی عادی خود را بلافاصله پس از تزریق از سر بگیرید.

آیا عوارض جانبی ناشی از دیسکوگرام وجود دارد؟ 

 • ممکن است با درد اضافی در اندام تحتانی خود در کمر خود احساس درد و فشار کنید. این امر می‌تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد و می‌تواند به طور قابل توجهی بیشتر از قبل از عمل باشد. می‌توانید برای مدت زمان 15 دقیقه ، سه تا چهار بار در روز برای درد موضعی، یخ را به آن قسمت بمالید.
 • ممکن است در حین تزریق یا بلافاصله پس از تزریق دچار سرگیجه شوید و این امر بعد از تزریق در گردن بیشتر مشاهده می‌شود.

آیا محدودیتی بعد از دیسکوگرام وجود دارد؟ 

بله. شما باید این محدودیت‌ها را دنبال کنید:

 • برای باقیمانده روز رانندگی نکنید
 • به مدت 24 ساعت پس از عمل از وان حمام استفاده نکنید و در آب (به عنوان مثال استخر، وان آبگرم) غوطه ور نشوید
 • قبل از شروع مجدد فیزیوتراپی، سه روز پس از عمل این کار را انجام دهید

چه داروهایی برای دیسکوگرام استفاده می‌شود؟

 • لیدوکائین یا بوپیواکائین بی حس کننده های موضعی هستند که برای بی حس کردن محل تزریق استفاده می‌شوند. این بی حسی معمولاً طی دو تا شش ساعت از بین می‌رود
 • سفازولین یا کلیندامایسین آنتی بیوتیکی است که به دیسک تزریق می‌شود
 • ایوپامیدول، ماده حاجب اشعه ایکس، برای تأیید قرار دادن صحیح به ناحیه تزریق می‌شود.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرم؟ 

در صورت بروز هر یک از موارد زیر باید بلافاصله با ما تماس بگیرید:

 • در صورت مشاهده هرگونه تورم، قرمزی، خونریزی یا ترشح از محل تزریق
 • اگر تب بیش از 100 درجه فارنهایت دارید
 • اگر درد کمر یا گردن درد جدید یا بدتر دارید
 • اگر احساس بی حسی یا ضعف جدیدی در بازوها یا پاها دارید
 • اگر بعد از تزریق دچار مشکل جدیدی در ادرار شدید، مانند مشکل در دفع ادرار یا از دست دادن ناگهانی کنترل مثانه خود
 • اگر بعد از تزریق مشکل جدیدی در حرکات روده دارید، مانند از دست دادن ناگهانی کنترل روده ها
 • اگر بعد از عمل سردرد جدیدی تجربه می‌کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس