پارگی دیسک کمر چیست؟ درمان پارگی دیسک کمر بدون جراحی

به روز رسانی: 23 بهمن 1402
پارگی دیسک کمر چیست؟ درمان پارگی دیسک کمر بدون جراحی

آیا در حال حاضر با کمردرد دست و پنجه نرم می‌کنید؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. از هر ده نفر هشت نفر در دوره ای از زندگی خود دچار کمردرد می‌شوند. دلایل زیادی وجود دارد که شما ممکن است درد کمر را تجربه کنید، از جمله پارگی در بخش آناالوس، بخشی از دیسک‌های ستون فقرات که هر یک از مهره‌های شما را به هم متصل می‌کند و برای محافظت در اطراف قسمت نرم دیسک دور آن قرار دارد. این مشکل می‌تواند بسیار دردناک باشد، زیرا به ریشه‌های عصبی اطراف ستون فقرات فشار می‌آورد. درد ممکن است در مکان‌هایی غیر از کمر، از جمله پشت و یا پاها، شانه‌ها یا بازوها احساس شود.

 اگر با پارگی دیسک کمر روبرو هستید، طب فیزیکی یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای تسریع روند بهبودی و اطمینان از بهبودی صحیح همه موارد انجام دهید. این درمان، ماهیچه‌های شما را قوی تر می‌کند و به شما کمک می‌کند تا با محافظت ستون فقرات، بخشی از فشار را از بین ببرید. طب فیزیکی همچنین به افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده و ترازبندی ستون فقرات کمک می‌کند.

پارگی دیسک کمر چیست؟ 


پارگی دیسک کمر آسیب دیدگی است که در دیسک‌های ستون فقرات ایجاد می‌شود، که بین 33 مهره ستون فقرات قرار دارد. عملکردهای اصلی دیسک‌های ستون فقرات شامل بالشتک گذاری بین مهره‌ها، جذب ضربه و کمک به حرکت روان ستون فقرات است. دیسک‌های بین مهره ای دارای 2 مولفه هستند:

 • یک حلقه خارجی از الیاف رباط سخت، به نام آنولوس فیبروسوس
 • یک مرکز داخلی مایع و ژله مانند به نام هسته پالپوسوس

پارگی یا شکاف حلقه بیرونی سخت را پارگی آنولار می‌نامند. بیرونی ترین لایه آنولوس فیبروسوس محل استقرار بسیاری از رشته‌های عصبی است، بنابراین پارگی می‌تواند باعث درد قابل توجه کمر یا گردن شود. پارگی دیسک بیشتر در کمر و گردن دیده می‌شود، زیرا نواحی گردنی و کمری بیشترین تحرک را دارند و بیشترین وزن را تحمل می‌کنند.

انواع پارگی‌ها و عوارض 


پارگی دیسک کمر 3 نوع است:

 • شعاعی: پارگی شعاعی از لایه‌های داخلی آنولوس فیبروزوس شروع شده و به سمت خارج گسترش می‌یابد
 • محیطی: پارگی محیطی در خارجی ترین لایه آنولوس فیبروزوس ایجاد می‌شود
 • متحدالمركز: پارگی متحدالمركز در لایه‌های داخلی حلقه فیبروزوس اطراف هسته ایجاد می‌شود

در بعضی موارد، پارگی حلقوی هیچ درد و علامتی ایجاد نمی‌کند و ممکن است شما ندانید که یکی از این علائم را دارید. با این حال، فشار مکرر بر روی دیسک پاره و آسیب دیده می‌تواند باعث پارگی شدیدتر شود. دیسک‌های پاره شده می‌توانند عوارض بیشتری ایجاد کنند، مانند بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک. فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که مایع ژله مانند در هسته از دیسک نخاع خارج شده و به ستون فقرات وارد شود.

پارگی دیسک همچنین ممکن است نشانه ای از بیماری دیسک دژنراتیو (DDD) باشد، وضعیتی که در هنگام ساییدگی و پارگی دیسک‌های ستون فقرات باعث درد و سایر علائم می‌شود.

علت پارگی دیسک کمر 


علت پارگی دیسک کمر

یکی از دلایل اصلی پارگی دیسک تحلیل رفتن طبیعی دیسک با افزایش سن است. همچنین، با پیر شدن، دیسک‌های نخاعی خشک و سفت می‌شوند و انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهند که باعث آسیب پذیری بیشتر آنها در برابر پارگی و آسیب می‌شود. همچنین، سال‌ها استرس و فشار مکرر به کمر نیز می‌تواند باعث پاره شدن دیسک‌های پیری شود. سایر علل شایع عبارتند از:

 • صدمات ناشی از استفاده بیش از حد در مشاغلی که از لحاظ جسمی ‌فشار زیادی را به کمر وارد می‌کند
 • آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های پرتحرک بیش از حد از مانند ورزش و دویدن
 • صدمات ضربه ای ناشی از سقوط، تصادف رانندگی یا برخورد ورزشی
 • صدمات حاد ناشی از استفاده از روش‌های نادرست بلند کردن یا تابیدن
 • چاقی، که فشار و وزن اضافی را به کمر وارد می‌کند

علائم


علائم پارگی دیسک کمر

پارگی جزئی ممکن است هیچ علائمی ‌ایجاد نکند. با این حال، درگیر شدن در فعالیت‌هایی که فشار یا استرس زیادی به کمر یا گردن وارد می‌کنند، می‌تواند پارگی جزئی را تحریک کرده و باعث کمردرد، گردن درد و ناراحتی شود.

پارگی شدید به دلیل تعداد رشته‌های عصبی موجود باعث درد قابل توجهی می‌شود. علاوه بر این، اگر پارگی دیسک باعث برآمدگی یا فتق دیسک نخاعی و فشار بر روی اعصاب ستون فقرات شود، علائم می‌توانند ایجاد شوند. بسته به محل پارگی، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

علائم ستون فقرات کمری 

علائم ستون فقرات گردنی

 • گردن درد
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بازوها
 • از دست دادن انعطاف پذیری یا حرکت در گردن
 • اسپاسم عضلات

اگر علائمی ‌داشته باشید، ممکن است با حرکاتی که فشار بیشتری به کمر و گردن وارد می‌کنند، مانند نشستن، بلند کردن، خم شدن یا پیچ خوردن، بدتر شوند.

تشخیص 


برای تشخیص، پزشک یک سابقه پزشکی و شخصی کامل را ثبت می‌کند. او از شما در مورد درد، علائم و آسیب‌های گذشته یا حوادث اخیر شما سوال خواهد کرد. سپس پزشک یک معاینه فیزیکی برای مشاهده مناطق درد و آزمایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی شما انجام می‌دهد. سرانجام، او آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس، MRI و سی تی اسکن را برای رد سایر شرایطی که ممکن است باعث درد شوند، تجویز می‌کند. با ام آر آی یا سی تی اسکن وجود پارگی دیسک مشخص می‌شود.

درمان پارگی دیسک کمر


بسیاری از پارگی‌های دیسک به خودی خود با درمان‌های محافظه کارانه بهبود می‌یابند. پزشک شما ممکن است درمان‌های زیر را برای بهبود طبیعی و تسکین درد توصیه کند.

استراحت 

درمان پارگی دیسک کمر با استراحت

 اگر درد و علائمی‌ را تجربه می‌کنید، استراحت و فعالیت‌هایی را که به دیسک آسیب دیده فشار وارد می‌کنند اصلاح کنید. همچنین کمپرس گرم و سرد ممکن است برای کاهش التهاب بافت نرم و تسکین درد، تسکین درد ایجاد کند.

داروها

درمان پارگی دیسک کمر با داروها

 NSAID‌های بدون نسخه می‌توانند به کاهش درد و التهاب خفیف تا متوسط ​​کمک کنند. اگر درد شدیدی را تجربه می‌کنید، پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی قوی تر یا داروهای درد عصبی تجویز کند. اگر دچار اسپاسم عضلانی هستید، پزشک می‌تواند شل کننده‌های عضلانی را نیز برای شما تجویز کند.

تزریق کورتیزون 

تزریق کورتون به طور مستقیم در ناحیه آسیب دیده می‌تواند به طور موقت درد و التهاب را کاهش دهد. اگرچه این اثرات دائمی ‌نیستند، اما یک شات کورتیزون درد را برای شرکت در یک فیزیوتراپی مفید تسکین می‌دهد و به بدن شما فرصتی برای شروع بهبود می‌دهد.

طب فیزیکی

درمان پارگی دیسک کمر با طب فیزیکی

طب فیزیکی می‌تواند به شما در بهبود قدرت، انعطاف پذیری و دامنه حرکت در کمر کمک کند تا از آسیب در امان بماند. ورزش همچنین می‌تواند به شما در ایجاد قدرت مرکزی کمک کند و ماهیچه‌های موجود در هسته بدن شما به ایجاد ثبات، پشتیبانی و محافظت از کمر و ستون فقرات کمک می‌کنند. در اینجا هفت مورد از بزرگترین مزایایی که با مراجعه به یک متخصص طب فیزیکی به دست می‌آید مطرح شده است:

نه فقط علائم، بلکه مشکل را درمان می‌کند 

همچنین یک متخصص طب فیزیکی به شما کمک می‌کند تا ریشه مشکل خود را پیدا کنید.

آنها فقط نسخه ای برای شما نمی‌نویسند و شما را به امان خدا رها کنند. آنها دقیقاً متوجه می‌شوند که چه چیزی درد شما را به وجود آورده است و طرحی جداگانه تنظیم می‌کنند که از شر این مسئله خلاص شوید و از بازگشت آن در آینده جلوگیری می‌کنند.

یک متخصص طب فیزیکی عالی به شما می‌آموزد که چگونه پیشرفت خود را حفظ کنید و به شما تمریناتی برای ادامه یک سبک زندگی سالم و قوی را ارائه می‌دهد.

کاهش نیاز به جراحی 

عموماً هیچ کسی تمایلی به انجام جراحی کمر ندارد. اگرچه در برخی موارد، مانند پارگی دیسک و شرایط دیگر، جراحی کمر برای درمان لازم است، اما به طور کلی منصوب کردن عمل جراحی کمر را به عنوان آخرین راه حل مدنظر قرار دادن بهتر است.

هنگامی ‌که با یک متخصص طب فیزیکی کار می‌کنید، اغلب می‌توانید نیاز به جراحی را برطرف کنید. 95٪ بیماران با مراقبت محافظه کارانه بهتر می‌شوند. این امر به ویژه اگر از اوایل کار با آنها شروع به کار کنید و قرارهای ملاقات و تمرینات در منزل خود را ادامه دهید، بسیار عملی است.

بهبود تحرک 

وقتی به طور منظم به متخصص طب فیزیکی مراجعه می‌کنید، احتمالاً خواهید دید که انعطاف پذیری و تحرک شما به طور چشمگیری بهبود می‌یابد.

هنگامی ‌که تحرک و انعطاف پذیری خود را افزایش می‌دهید، احتمالاً متوجه خواهید شد که می‌توانید به فعالیت‌هایی که در هنگام جراحت مجبور به ترک آنها هستید، برگردید.

همچنین انجام کارهای روزمره مانند جا به جا کردن مواد غذایی، خم شدن برای برداشتن وسایل و بالا رفتن از پله‌ها راحت تر خواهید بود.

بهبود بازیابی 

گاهی اوقات، پارگی‌های دیسک خود به خود بهبود می‌یابند. این بدان معنا نیست که در حین بهبودی نباید به دنبال کمک حرفه ای باشید.

هنگامی ‌که با یک متخصص طب فیزیکی کار می‌کنید، اغلب می‌توانید روند بهبودی را تسریع کنید. یک متخصص طب فیزیکی همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا پارگی دیسک شما به درستی بهبود یابد و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند.

بهبود کیفیت زندگی 

مراجعه مستمر به یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند سطح درد شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این کار به نوبه خود می‌تواند کیفیت زندگی شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

یک درمانگر طب فیزیکی همچنین می‌تواند به شما کمک کند استقلال خود را هنگام بهبودی از آسیب خود (و بعد از بهبودی آسیب) حفظ کنید.

اگر در مراجعات و تمرینات خود پیگیر باشید، می‌توانید کارهای بیشتری برای خود انجام دهید.

جلوگیری از آسیب‌های آینده 

هنگامی ‌که با یک متخصص طب فیزیکی کار می‌کنید، تمریناتی را یاد می‌گیرید که می‌تواند به شما در تقویت ستون فقرات و بهبود تعادل کمک کند. این برای کمک به شما در محافظت از آسیب‌های آینده بسیار مهم است. چه کسی نمی‌خواهد مقاومت بیشتری داشته باشد، خصوصاً وقتی که پیر می‌شود؟

مدیریت درد بدون دارو 

اگر برای کمک به کمر درد خود به یک پزشک سنتی مراجعه کنید، احتمالا مسکن برای شما تجویز می‌شود. مسکن‌ها می‌توانند یک راه حل کوتاه مدت ارائه دهند، اما همچنین می‌توانند عادت ساز باشند و با طیف گسترده ای از عوارض جانبی همراه هستند.

هنگامی ‌که با یک متخصص طب فیزیکی کار می‌کنید، کشش‌ها و تمریناتی را یاد می‌گیرید که به شما کمک می‌کند درد شما بدون نیاز به دارو به حداقل برسد. متخصصین طب فیزیکی برای تسکین بیشتر از روش‌های درمانی دیگر مانند درمان دستی، ماساژ و اولتراسوند استفاده می‌کنند.

جراحی 

در صورتی که درمان محافظه‌کارانه کارآمد نباشد، ممکن است نیاز به جراحی ستون فقرات باشد. گزینه‌های جراحی شامل ترمیم، برداشتن جزئی یا جایگزینی کامل دیسک نخاعی آسیب دیده می‌باشند. در حال حاضر، گزینه‌های متعددی برای جراحی ستون فقرات وجود دارد که کمترین تداخل را دارند و خطرات کمتری نسبت به جراحی باز دارند.

نکاتی برای پیشگیری 


پس از ایجاد پارگی دیسک، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد پارگی و آسیب در آینده قرار دارید. مراحلی وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا کمر خود را سالم و قوی نگه دارید و احتمال آسیب دیدگی را کاهش دهید. حفظ وزن سالم، ورزش منظم و ایجاد مقاومت بدن 3 مورد از مهمترین راه‌هایی است که از کمر و پایین کمر محافظت می‌کند و احتمال آسیب‌های بعدی شما را کاهش می‌دهد.

فهرست مطالب

Call Now Buttonتماس